02 Aralık 2015, Çarşamba

NUROL PASKAL İLE YOLA DEVAM DEDİLER

26 Ocak 2014
NUROL PASKAL İLE YOLA DEVAM DEDİLER için yorumlar kapalı
1.208 kez görüntülendi.

NUROL PASKAL İLE YOLA DEVAM DEDİLER

Milas Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Olağan Genel Kurulu, tarihi bir katılımla gerçekleşti. Nurol Paskal ve Mehmet Uğur Uygun’un yarıştığı genel kurul, herkesi kıskandıracak güzellikte geçti.

Her iki adayın, genel kurul boyunca yan yana oturduğu, birlikte üyelerin önüne çıkıp birbirilerine başarı diledikleri genel kurul, mevcut oda başkanı Nurol Paskal’ın açılış konuşmasıyla başladı. Görev süreleri boyunca; Korsan taşımacılık, ‘S’ Plaka, ‘K2’ Belgesi, güzergâh sorunu gibi başlıca temel problemlerle uğraştıklarını, çözüm konusunda bir hayli mesafe alındığını belirten Başkan Nurol Paskal; “Önümüzdeki dönemde bu sorunları aşmak için daha büyük gayret sarf edeceğiz. Elde ettiğimiz bilgi ve birikim, tecrübeyle bu sorunları aşacak güçteyiz.

Bununla birlikte bu sorunları aşmada oda olarak sadece bizim gayretimiz yetmiyor. Şoför esnafı da çözüme katkı sunmalıdır. Daha da önemlisi toplumsal bilincin tam anlamıyla oluşması gerek” dedi.

Açılış konuşmasının ardından Divan Başkanlığı’na, Muğla Esnaf Odaları Birliği Başkanı Şükrü Ayyıldız, divan üyeliklerine; Hayri Topçu, Birlik Genel Sekreteri Mesure Pala ve Ahmet Cengiz seçildiler. Divan heyetinin oluşmasının ardından gündem maddelerine geçildi.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından; Başkanlık Divanına tutanaklara imza yetkisi verilmesi, Yönetim Kurulu Faaliyet Raporunun okunması ve ibrası, Denetim Raporunun okunması ve ibrası, Bilanço Gelir-Gider Hesaplarının Okunması ve Müzakeresi, Yeni Dönem Çalışma Programı İle Bu Dönem İçinde Yer Alacak Olan Eğitim Teorik ve Pratik Kurs Programları ve Tahmini Bütçenin Görüşülmesi ve Müzakeresi, Aylık Ücretler ve Huzur Hakları, Yolluk ve Konaklama Ücretlerinin Tespit Edilmesi, Dilek ve Temenniler bölümlerine geçildi.

Kongrede aday olarak yarışan Mehmet Uğur Uygun ilk sözü aldı ve özellikle şoför esnafının yıllık gider kalemlerini, çeşitli bağlantılarla belli oranlarda indirme çalışmaları yapılacağını belirterek; “Böylelikle bir şoför esnafının aylık 300 liradan fazla bir kârı olacak. Bu miktar ile oda aidat borcu ve bazı vergi kalemlerini ödemesi kolaylaşacaktır.

‘S’ Plakaları konusunda ve korsan taşımacılıkla etkin bir mücadele vereceğiz.  Benzin istasyonlarıyla anlaşmalar yaparak, şoför esnafın indirimli akaryakıt almasını sağlayacağız” dedi.

Yıllarca oda bünyesinde görev yaptığını ve bu nedenle sorunları yakından bildiğini söyleyen Uygun, görev verilmesi halinde farklı bir yönetim anlayışı sergileyeceklerini söyledi.

Uygun’un ardından söz alan mevcut başkan Nurol Paskal ise, son derece nezaket kuralları içerisinde, diğer adayın eleştirilerini haklı bulduğunu belirterek; “Ancak eleştirmek işin en kolay yolu. Arkadaşımın sıraladığı korsan taşımacılıkla mücadele için ben bir ömür harcadım. Bir başka konu, indirimli akaryakıt konusunda kendisiyle birlikte çalıştığımız dönemde bir hayli mesai harcadık. Ancak özellikle kooperatifler, kendi bölgelerindeki istasyonlarla anlaşma yapmayı tercih ediyor.

İndirimli sigorta meselesine gelince, arkadaşlar bu yerelde çözülebilecek bir konu değil. Bu bir genel hükümetin ilgi alanına giren bir konu. Bir ülkenin 16 banksı yabancı şirketlerin elindeyse ve bu bankalar sigorta şirketlerinin finansmanını sağlıyorsa sizlerin yapabileceği fazla bir şey yok.

Ben ve yönetimde görev alan arkadaşlarım, konuştuğumuz bu sorunları çözmek için gerçekten yoğun bir mesai harcadık. Yeniden görev verilmesi halinde önümüzdeki dönemde de mücadeleye devam edeceğiz” dedi.

Dilek ve temenniler bölümünde söz alan bir üye de, taşıma güzergahlarının daha düzgün bir şekilde belirlenmesi, ‘S’ plakalarının sayısının da dondurulmasını istedi. Üyenin isteği üzerine her iki aday kürsüye çıktı ve birbirlerine başarılar diledi.

Yapılan konuşmaların ardından seçimlere geçildi.1028 üyenin oy kullandığı seçimde, 11 oy geçersiz sayılırken, mevcut başkan Nurol Paskal, geçerli oyların 655’ni alırken, diğer aday Mehmet Uğur Uygun ise 362 oy aldı. Bu sonuçlara göre Nurol Paskal, 3 yıllığına yeniden oda başkanlığına seçildi.

Sonuçların açıklanmasının ardından Başkan Nurol Paskal kısa bir teşekkür konuşması yaparak, katılımcılara teşekkür etti.

Bu sonuçlara göre; Milas Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası yeni yönetim kurulu şu isimlerden oluştu: Nurol Paskal (Başkan), Ayhan Koç, Hasan Akyol, Ali Kayır, İsmet Ünlü, Osman Kırçın, Ahmet Arıcı, Metin Karabıyık ve Nejdet Küçük.

Yedek Yönetim Kurulu ise; Kadir Gün, Dindar Evgeç, Hasan Ali çelen, Coşkun Bilge, Durmuş Genç, Tansel İnceoğlu, Ali Can Demirbacak, İbrahim Şahin ve Erdal Arslan’dan oluştu.

Odanın Denetim Kurulu Asil Üyeleri ise; Özlem Şahin, Erdoğan Kolay ve Ahmet Kırcı’dan oluşurken, yedek denetim kurulu üyeliğine; Servet Kozak, Nejdet Uğur ve Ahmet Yalçın seçildiler.

Milas Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası’nın gerçekleştirdiği Olağan Genel Kurula; CHP Muğla Eski Dönem Milletvekili Fevzi Topuz, AKP Muğla İl Başkanı Nihat Öztürk, AKP Milas İlçe Başkanı Bülent Demir, AKP Milas Belediye Başkan Adayı Rüştü Yiğitkaya, Milas Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Celal Devrim, Milas Gıda Maddeleri Yapanlar ve Satanlar Esnaf Odası Başkanı Mustafa Sezgin, Milas Bakkallar ve Tekel Bayileri Esnaf Odası Başkanı Özay Sabancı, Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, Milas Süt Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali İhsan Gezgin, AKP Muğla İl Genel Meclis Üyesi Yusuf Esen ve MHP Muğla İl genel Meclis Üyesi Mehmet Kocabaş, Bodrum Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Aytekin Çanakçı, ilçedeki siyasi parti yöneticileri, oda ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, bazı köy ve mahalle muhtarları ve şoförler odasına kayıtlı üyeler katıldı.

 

DSC_0014DSC_0009 DSC_0011DSC_0016 DSC_0020

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.