Şampiyon Milas Gençlikspor

Spor Muhabiri Hüseyin Açar, Milas Gençlikspor Kulübü'nün yıllardır başkanlığını yapan Ersin Köksal ile '10 Soruda Şampiyon Milas Gençlikspor' söyleşisi gerçekleştirdi.

20200521_sporroportajilk_e6cde.jpg

2019-2020 Muğla Birinci Amatör Küme Liginde grubunda şampiyon olan ve 2020-2021 spor sezonunda Süper Amatör Küme Liginde oynama hakkını elde eden ilçemiz takımı Milas Gençlikspor Kulübünün yıllardır başkanlığını yapan Ersin Köksal habermilas.com’a şampiyonluklarının değerlendirmesini yaparak gelecek için duygu ve düşüncelerini anlattı.

Telekonferans şeklindeki spor sohbetine Başkan Ersin Köksal’ın kendisini tanıtmasını isteyerek başladık.

10 Soruda Şampiyon Milas Gençlikspor

Hüseyin Açar- Ersin Köksal kimdir Milas’a hangi tarihte geldi ve sporla tanışması nasıl oldu?

Ersin Köksal-Kulübümüzü sizlere ve sporseverlere tanıtmadan önce size bu spor sohbeti olanağını tanıdığınız ve bizleri sporseverlerle buluşturduğunuz için teşekkür etmek istiyorum.

1971 Kastamonu doğumluyum. 9 yaşımdan beri sporun içinde oldum. Futbol, basketbol, voleybol oynadım. Yüksek lisansımı yöneticilik alanında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinde yaptım. 1998 yılında Milas Bodrum Havalimanında görev başladım. Evli ve 2 çocuk babasıyım.

20200521_sporroportaj2_2326f.jpg

Hüseyin Açar- Milas Gençlikspor Kulübünün kuruluşu ile ilgili bilgileri bizimle paylaşır mısınız? Hangi spor branşlarında aktif olarak çalışmalarınız sürmektedir?

Ersin Köksal- DHMİ Milas Bodrum Havalimanı Spor Kulübü olarak 12 Şubat 2002 de kuruldu 2008 yılında yapılan tüzük değişikliği ile adımız Milas Gençlikspor Kulübü oldu. Futbol başta olmak üzere, teak wando, kick boks, muay tahai, badminton, izcilik ve judo branşlarında 263 kadın 387 erkek aktif sporcumuz ile Milas ve Muğla sporuna hizmet ettik. Bu sporcu rakamlarımızla Milas’ta en fazla sporcusu olan spor kulübüyüz. Ayrıca Muğla ilinde de ilk üç sıra içersindeyiz. Dikkat edilirse kadın sporcularımızın kulübümüzü bünyesinde yoğun bir şekilde spor yapması kulübümüz adına son derece sevindirici bir durumdur.

Hüseyin Açar- 2019-2020 spor sezonunda Muğla Birinci Amatör Küme Liginde futbolda grubunuzda şampiyon oldunuz ve yeni sezonda Süper Amatör Küme Liginde mücadele etme hakkını kazandınız. Kazanılan bu önemli lig şampiyonluğun öyküsünü sizden dinleyebilir miyiz?

Ersin Köksal- 2018-2019 sezonunda grubumuzda şampiyonluğu son maçımızda kıl payı kaçırmıştık. Şampiyon olan takımla aramızda sadece 1 puan vardı.

Geçen sene kadromuzda çok kaliteli kendilerini futbolda ispat etmiş futbolcularımız vardı. Lig mücadelemizde uyumlu bir birliktelik vardı. Bu birliktelik hem sahada futbolcularımız hem de saha dışında yönetici arkadaşlarımız arasında sağlandı. Belki şampiyon olamadık ama şampiyonluktan daha önemli değerli şeyleri geçen sene kazandık.

Takımın antrenörleri ile futbolcular, antrenörlerle yöneticiler arasında gerçekten önemli ve güzel birliktelik sağlandı. Şampiyonluğu kaybettiğimiz son hafta oyuncularımıza antrenörlerimize bir yemek verdik. Yönetim olarak tam kadro yemekte sporcularımızla birlikte olduk. Futbolcularımızın kulübümüzden alacakları olan paraların ödemesini yaparak hepsiyle helalleştik. Bizimle birlikte şampiyonluk mücadelesi yapan kadromuzdaki tüm futbolcularımız yeni sezonda yine birlikte olacağız diye bizlere söz verdiler ve sözlerini tutarak yeni sezonda da kulübümüzü tercih ettiler. 2019-2020 sezonunda takımımızın alt yapılarında U11 den U19’a kadar futbolda liglere katılacağımızı planlamıştık. Antrenör eksikliğimizi A takımı ve gençler olmak üzere 2 antrenörle anlaşma yaptık.

Külüp projemizi hayata geçirmemizde birlikte çalıştığımız yol arkadaşımız Takımımızın Genel Koordinatörü Akın Çilek hocamız ile planlamalarımızı yaptık. A takımımızın antrenörlüğünü Âlim Deligöz yaparken alt yapı için de Ali Akın Çilek hocamızla birlikte Çağrı Arıkan, Güray Fedakâr ve kaleci antrenörü olarak ta Yiğithan Yılmaz ile anlaştık. A takımımız önceki yıllardan eksik olan bölgeler için futbolcu transferleri yaptık. Bölgemizin en önemli kalecilerinden biri olan Yiğithan Yılmaz’ı hem A takımımızın kalesine aldık. Hem de alt yapılarda kaleci antrenörlüğü için belirli bir ücret ödeyerek kendisine görev verdik. Tüm antrenörlerime şampiyonlukta pay sahibi oldukları için çok teşekkür ediyorum.

A takımımızın antrenörlüğünü Âlim Deligöz yaparken alt yapı için de Ali Akın Çilek, Çağrı Arıkan, Güray Fedakâr ve kaleci antrenörü olarak ta Yiğithan Yılmaz ile anlaştık. A takımımız önceki yıllardan eksik olan bölgeler için futbolcu transferleri yaptık. Bölgemizin en önemli kalecilerinden biri olan Yiğithan Yılmaz’ı hem A takımımızın kalesine aldık. Hem de alt yapılarda kaleci antrenörlüğü için belirli bir ücret ödeyerek kendisine görev verdik.

Yine A takımımıza bölgemizin deneyimli profesyonel futbolcularından gol krallığı olan İhtilal Durmuş’u kadromuza kattık. Alt yapımızdan 3 genç oyuncumuzu A takımımızın kadrosuna aldık. 2019-2020 sezonunda şampiyonluk yolunda çok iyi bir kadro kurarak ligde mücadelemize başladık. Ancak çok talihsiz bir sezon yaşadık. Golcülerimizden Zekeriya Baş’ın bir maçta bileğinin kırılması. Takım Kaptanlarımızdan Samet Dilli’nin bacağının kırılması hem yönetim olarak bizleri hem de tüm spor camiasını üzdü. İnşallah iki sporcumuzda en kısa sürede iyileşerek yeniden yeşil sahalara döneceklerdir. Lig şampiyonluğunda yaşadığımız bu önemli zorluklara rağmen sezon sonunda grubumuzda şampiyon olarak bir üst ligde yani Muğla Süper Amatör Küme Liginde mücadele etme hakkını kazandık.  Şampiyonlukta emeği geçen katkısı olan tüm futbolcuları hem şahsım hem de yönetimim adına kutluyor ve bir kez daha kendilerine teşekkür ediyorum.

20200521_sporroportaj4_54ae1.jpg

Hüseyin Açar- Bir spor kulübünün başarılı olması için neler yapılmalıdır? Milas Gençlikspor Kulübünde ki başarıyı neye bağlıyorsunuz?

Ersin Köksal- Öncelikle kulüp olarak iyi bir ekip oluşturulmalıdır. Bu ekip sporda ki başarıları için hedeflerini ortaya koymalıdır. Kulübünüzün yönetiminde görev alacak isimler spor kültürü almış, sporla buluşmuş ve kamuoyu tarafından da saygınlığı olan, ismi herhangi olumsuz bir davranışa karışmamış ve herkes tarafından saygınlığı kabul edilmiş kişilerden oluşturulmalıdır. Milas Gençlikspor Kulübü olarak siyasi kişilerden ve gruplardan hep uzak durduk. Çok sesli olmaya gayret ettik. Her siyasi görüşten isimleri yönetimimize almaya dikkat ettik.

Milas Gençlikspor Kulübünde daima ben değil biz zihniyeti ile çalıştık. Herkesin yönetim içersindeki fikrini dinledik. Başkan ne derse o olur düşüncesine hiçbir zaman girmedik. Yönetimimizdeki değerli arkadaşlarımızla Milas Gençlikspor Kulübü olarak 8 yıllık bir planlama yaptık. Bu planlamanın 4.yılındayız. Sanırım yaptığımız güzel çalışmalar ve başarılarımızla Milas ve Muğla’da kulübümüzün isminden övgüyle söz ediliyor.

Tabii bu başarımızda en büyük rol kulübümüzün her spor branşındaki değerli antrenörlerindir. Hocalarımızla karşılıklı güvenimizin olması başarıda önemli bir yer tutmaktadır. Kulübümüzde para her zaman ikinci planda oldu.Bir spor kulübünün başarılı olmasındaki en büyük etken hiç şüphe yok ki istikrarlı olmaktan geçmektedir

Hüseyin Açar- Milas Gençlikspor Kulübünün sportif etkinliklerinde ki olmazsa olmazları nelerdir?

Ersin Köksal-Bu sorunuza şöyle cevap vermek istiyorum. Her şartta ne olursa olsun kulüp vizyonundan ödün vermemek, İyi bir yönetim kadrosu kurmak, yönetimde istikrar sağlamak, hedefleri iyi tespit etmek, hedeflere giden yolda iyi planlamalar iyi çalışmalar yapmak, disiplinli olmak ve doğruluktan ayrılmamak olarak belirtebilirim.

Hüseyin Açar- 2019-2020 sezonunda kulübünüzün sportif çalışmalarını rahat bir şekilde yapabilmeniz için finans sorunun çözümünde nasıl bir yol izlediniz. Sizlere bu anlamda kimler ve nasıl destek oldu?

Ersin Köksal- Milas Gençlikspor Kulübü kuruluşundan beri bu güne kadar sürekli olarak projeler üretmiş ve bu projeleri hayata geçirmek için çalışmalar yapmıştır. Öncelikle kendi ayaklarımız üzerinde durabilmek adına çeşitli çalışmalar yaptık. Sezon içersinde futbol turnuvaları düzenledik, Atapark’taki reklam panomuz, Milas Şehir Stadyumunun yanındaki büfe, Muğla Büyükşehir Belediyesinden kiraladığımız halı sahanın dışında yönetim kurulu üyelerimizin kulübümüze yaptıkları bağışlar, üye aidatlarımız, 100 Gold üyelik geliri, 100 Platin üye geliri, kurumlardan alınan nakdi yardımlar Milas Gençlikspor Kulübü’nün sportif çalışmalarına büyük destek olmuştur.

20200521_sporroportaj3_4586f.jpg

Hüseyin Açar- Milas Gençlikspor Kulübünün kurulduğu yıldan beri kulübün yönetim kurulu başkanlığını yapıyorsunuz. Ancak bu sezon sonunda şampiyonluk sonrasında Kastamonu Havalimanına müdür olarak atamanız yapıldı. İşinizdeki bu görev değişimi ile birlikte yeni sezonda sizde kulüp yönetiminde görev almayacağınızı ve başkanlık yapmayacağınız açıkladınız. Beklediğiniz bir tayin miydi? Bu gelişmelerle ilgili bilgileri sizden öğrenebilir miyiz?

Ersin Köksal- Kastamonu Havalimanı’na müdür olarak atanmam benim için büyük bir onurdur. Milas Bodrum Havalimanında 22 yıllık bilgi birikimim bulunmaktadır. Bu bilgi birikimimi şimdi yeni görev yerim olan Kastamonu da kullanmak istiyorum.

Milas Gençlikspor Kulübü’nde yönetimde birlikte çalıştığım değerli arkadaşlarımın yoğun olarak yeni sezonda da kulüp başkanlığı yapmam için baskısı var. Milas Gençlikspor Kulübü’nde 17 yönetim kurulu arkadaşım var. Bu arkadaşlarımın tamamı kulübümüzde başkanlık yapabilecek yetenekte ve karakterde isimlerdir. Kulüp başkanlığı için yeterli bilgi ve becerilere sahiptirler. Vizyonu, hedefi, planı belli olan bir spor kulübüyüz. Ben başkan olmasam bile rahatlıkla yönetilebilecek bir kulüp yapısı bıraktık. Henüz belli olmamak ile birlikte bu 17 isimden biri kulübümüzün yeni sezonda başkanlığını yapabilir ben de gerekirse yönetim kadrosu içinde görev alabilirim.

Hüseyin Açar- 2020-2021 sezonunda Muğla Süper Amatör Küme Ligi’nde ki hedefinizi açıklayabilir misiniz?

Ersin Köksal- Kulübümüzün yeni sezonda ki hedefi bellidir.2023-2025 yılları arasında daha üst liglerde mücadele etmek. Bu hedef doğrultusunda alt yapı çalışmalarımızı tüm kategorilerde tamamladık. Süreç içersinde kulübümüzün alt yapılarından yetişen tüm sporcularımız kulübümüzün kültürünü almış olacaklardır. Futbolcularımız basamakları birer birer ve emin adımlarla çıkarak üst liglerde başarıyla oynayabilecek düzeylere geleceklerdir. Yeni sezonda ligi en üst seviyede tamamlamak istiyoruz. Tüm çalışmalarımız kulübümüzün alt yapısından yetişen genç futbolcularımızın da yer alacağı geniş bir kadro ile ligde yer almak ve iyi futbolla ilçemizi temsil etmek olarak belirlenmiştir. Kadromuzu mümkün olduğunca koruyup genç, dinamik ve ahlaklı oyuncu grubuyla ligi en iyi bir yerde tamamlamak istiyoruz.

Hüseyin Açar- 2020-2021 spor sezonunda Milas Gençlikspor Kulübü’nün sportif anlamda yol haritası nasıl olacaktır?

Ersin Köksal- Biliyorsunuz tüm dünyayı etkisi altına alan bir virüs nedeniyle ülkemizde zor anlar yaşamaktadır. Yaşadığımız bu pandemi sürecinde hiçbir şey eskisi gibi olamayacaktır. Yaşamımızın her alanında olduğu gibi sporda ve sporun her dalında hep zorluklar yaşanacaktır. Futbolda bu dallardan biridir. Yeni dönemde futbolcu transferlerinde konuşulan rakamlar, harcanan paralar, bağış yardımları eskiden olduğu gibi asla olamayacaktır. Bu anlamda üç tane iktisadi işletmesi olan, kendi gelirlerini yaratan bir kulüp olmamız rakiplerimizden bir adım daha önde olmamızı sağlıyor. Kulüp sloganımızda söylediğimiz gibi “Gelecek gençliğin olacaktır”. Bu cümle çok anlamlı bir cümledir. İçersinde hem gençlik, hem kulüp hedefleri, hem de kulübün ismi vardır. Pandemi süreci sonrasında Genel Kurul yapacağız. Buradan söylemek isterim ki yönetim kurulumuz içersinde görev yapmak isteyen yeni isimler varsa en kısa sürede kulübümüz ile irtibat içersine geçsinler.

Şuana kadar yaptığımız işlerde kulübümüzde bizimle birlikte çalışmak isteyen, katkı verme çabasında olan, yönetim kurulumuzda yer almak isteyen 22 değerli isim vardır. Bu değerli arkadaşlarımızın bir kısmını yönetim ekibimiz içersinde bir kısmını da diğer kurullarımızda görevlendirmek istiyoruz. Kulübümüze bu kadar teveccüh gösterilmesi geçmişte yaptığımız doğru çalışmaların bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Bu anlamda kulübümüz bünyesinde gelecekte bizlerle çalışacak tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Milas Gençlikspor Kulübü’ne gösterilen bu ilgi bizleri çok mutlu etmiştir. Milas Gençlikspor Kulübü Milas halkının spor kulübüdür.

20200521_sporroportaj_aa2b0.jpg

Hüseyin Açar- Siz Milas Gençlikspor Kulübü başkanlığının yanı sıra çok uzun bir süredir Muğla Amatör Spor Kulüpleri Derneği (ASKF)’de Eğitim Sekreteri olarak görev yapıyorsunuz. Muğla ASKF’nin spor kulüplerine verdiği desteklerden de söz edebilir misiniz? Yeni sezonda nasıl bir destek spor kulüplerine verilebilecektir?

Ersin Köksal- Muğla ASKF’nin duayen başkanı Mehmet Top ve yönetim kurulu üyeleriyle de güzel çalışmalara imza attık.3 dönemdir ilçemiz Milas’ı Muğla ASKF de en iyi şekilde temsil ettiğime inanıyorum. Bilinmeyenleri spor kamuoyu ile paylaşma fırsatı buldum. Bazen doğruları söylediğimiz için eleştirildik. Hatta sporun düşmanı olarak bile ilan edildim. Sonrasında ise insanlar doğru bilgileri öğrenince tekrar geri dönüşlerle bana teşekkür ettiler. ASKF nedir ne iş yapar? Sorularının cevaplarını şehrimizin spor kamuoyu ile paylaştım.

Muğla genelinde çocuklarımızı bilinçlendirmek, sorumluluk sahibi yapabilmek için ASKF olarak atık pil toplama kampanyası düzenledik. En çok atık pil toplayan ilk üç spor kulübüne para ödülü verdik. ASKF olarak kulüplerimizin gelirlerini arttırmak için nakit girişiminde bulunduk. Milas’ta sentetik bir çim saha yapılması için çalışmalarda bulunduk.19 yıl aradan sonra ilk defa Milas’ta 4 futbol takımın katıldığı Türkiye Şampiyonasını gerçekleştirdik.

Şehrimizde konaklayan bu takımlar esnaflarımıza gelir sağladılar. Her sene sonu bir önceki senenin Amatör Spor Kulüpleri gecesini yaparak Muğla spor kulüplerinin birbirlerini daha yakından tanımasını sağladık. Kulüplerimize zaman zaman malzeme desteğinde bulunduk. Pandemi süreci yaşanmasaydı bu yıl en az 2 futbol kategorisinde Türkiye Şampiyonasını yine ilçemizde yapacaktık. Tüm bu sportif karşılaşmaların maçların ilçemiz alınmasında ki gayretleri nedeniyle ASKF Başkanımıza ve değerli yönetimine teşekkürü bir borç bilirim. ASKF tün futbol karşılaşmalarını organize eder, kulüplerin lisans ilerini halleder. Ancak müsabakaları yönetecek hakemlerin atama işlerin yapmaz bu bilginin de futbol kamuoyu tarafından bilinmesini isterim. Yeni sezonda Muğla ASKF Eğitim Sekreterliğim yine devam edecektir.

Hüseyin Açar- Son soru olarak hem spor kulübünüzle ilgili hem de ilçemiz Milas’ta ki spor kulüpleriyle ve spor faaliyetleriyle ilgili olarak bir değerlendirme yapar mısınız?

Ersin Köksal- Milas Gençlikspor Kulübü sadece bir futbol kulübü değildir. Uzak doğu sporlarından Teak Wando, Kick Boks, Muay Tahai, Judo ve İzcilik, Badminton gibi spor dallarında da Milas gençliğine hizmet etmektedir.

Bugüne kadar 6 milli sporcu yetiştirdik. Bu sporcularımız kendi salonlarını açarak yeni sporcular yetiştirmeye başladılar. Salon Sporlarımız Koordinatörü Kamil meşeci hocamıza da teşekkür ediyorum. Geçtiğimiz sezon kulübümüzün girişimleriyle hem kendi spor kulübümüze hem de 2 spor kulübümüze devletimiz tarafından ciddi anlamda destek sağlandı. Kulübümüzün yönetiminde planlarımızda tabi ki eksikliklerimiz, hatalarımız olmuştur.

Özellikle şunu ifade etmek isterim ki Milas Gençlikspor Kulübü her zaman sözünde duran bir kulüptür. Kulüp başkanlığından benim ayrılmam demek kulübün bitmesi demek değildir aksine Milas Gençlikspor Kulübü yoluna daha güçlenerek devam edecektir.

Ben değil biz mantığıyla çalıştığımız için önümüzdeki sezon için kulübümüzle ilgili hiçbir endişem yoktur. Önümüzdeki sezon ciddi anlamda bir sponsor desteği için görüşmelerim devam etmektedir. Gelirlerimizin bir kısmı sportif faaliyetlerde bir kısmı da gelir getirici yatırımlarda değerlendirilecektir.

İlçemiz Milas’ta spor yatırımları diğer ilçelere göre çok daha az olmasına rağmen spor kulüpleri ve sporcu sayılarındaki rakamlarla Muğla’nın diğer ilçeleriyle rahatlıkla yarışabilecek düzeydedir.

Geçen sene yeni çehresiyle sporun hizmetine sunulan Milas Şehir Stadyumu hem futbol lig maçlarına hem de antrenman ve bireysel spor yapanlara kapısını yeniden açmıştır.

20200521_milasgenclik_c1a1d.jpg

Son olarak çamurlu sahalardan kurtulmamızda emeği geçenlere, İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğümüz Spor Koordinatörü Durmuş Tayfun Uslu ve çalışma arkadaşlarına, İl Spor Müdürümüz Ömer İlman’a, AK Parti İlçe Başkanımıza, Milletvekilimiz Sayın Yavuz Demir’e teşekkür ediyorum. Stadyumun yapılışında müteahhit firma işi tam olarak yapamamıştı. Süreci sözünü ettiğim kişiler çok iyi yöneterek ortaya güzel bir eser çıkardılar.

Kulübümüzün her zaman yanında olan Milas Belediye Başkanımız Sayın Muhammet Tokat’a ve başkan yardımcılarına ve belediyemizin personeline de çok teşekkür ediyorum. Kulübümüze destek veren tüm siyasi parti başkanlarına ve yönetimlerine ve oda başkanlarımıza da teşekkür ediyorum. Voleybol branşında ilçemizi en üst seviyeye taşınması Milas Gençlikspor Kulübü olarak bizleri de son derece mutlu etmiştir. Kulübümüzdeki voleybol branşımızı belediye başkanımızın sözü ile kendilerine devrettik. İlçemizde en az 1 spor salonu ve 1 de futbol sahası daha olması Milas’ta sporun gelişmesi adına çok önemli olacaktır.

İlimizdeki spor kulüplerine nakdi destek sağlayan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Dr Osman Gürün’e, İlçe Kaymakamımız Sayın Eren Arslan’a, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz İsa Bal’a, İlçe Halk Eğitim Müdürümüzü Tunahan Bayram’a, İlçe Tarım Müdürümüz Eşref Arslan’a, Havalimanı eski başmüdürlerimizden Mehmet Kaya’ya, Vedat Atabek’e, şu anki başmüdürümüz Kemal Daşdan’a ve bizlere reklam veren, bağış yapan isimlerinin açıklanmasını istemeyen iş insanlarına, kulübümüzün geçmiş dönemlerinde görev yapan ve şuan ki birlikte çalıştığım değerli yönetim kurulu arkadaşlarıma da teşekkür ediyorum.

Son olarak ta bu spor sohbetiyle bizleri sporseverlere buluşturduğunuz için ilçemizin spor muhabiri olarak size de çok teşekkür ediyor ve ülkemizin bir an önce içinde bulunduğu bu salgın hastalıktan kurtulmasını istiyorum. 2020-2021 spor sezonunda ilçemizin tüm spor kulüplerine başarılar diliyorum.

20200521_sporroportaj1_3b170.jpg

Related Articles

d1391c5b14123.gif