Sosyal medyada 'yıllık aidat' dolandırıcılığı

Yılda ortalama 100 bin kişinin banka kartı ya da kredi kartı dolandırıcılarının kurbanı olduğunu söyleyen uzmanlar, “Kredi kartı yıllık aidatı” başlığı altında yeni bir dolandırıcı şebekesinin ortaya çıktığını belirterek vatandaşları uyardı. 20200324_dolandirici_.jpg

“Kredi kartı yıllık aidatı” başlığı altında faaliyet yürüten yeni bir dolandırıcı şebekesinin ortaya çıktığını ve vatandaşların dolandırıldığını söyleyen uzmanlar, tüketicilere uyarılarda bulundu. Son günlerde sosyal medyada ulusal haber kanallarının isimleri kullanılarak, “kredi kartı yıllık aidatları geri alınıyor” şeklinde reklamlar verilmesi üzerine açıklamada bulunan uzmanlar, sosyal medyadaki bu tür reklamlara dikkat edilmesini istedi.

ŞÜPHELİ LİNKLERİ KESİNLİKLE TIKLAMAYIN!

Dolandırıcıların yeni bir oyunu olan bu tuzakla pek çok tüketicinin kandırıldığına işaret eden uzmanlar, “Reklamı yapılan linke tıklandığında telefon faturasına ücret yansıyabiliyor ve kredi kartı bilgileri istenilerek tüm bilgiler ele geçirilebiliyor. Sosyal medyada reklamı yapılan bu tür paylaşım veya mesajlara kesinlikle itibar edilmemesi ve dönüş yapılmaması gerekiyor. Tüketiciler, herhangi bir hak arama noktasında ücretsiz olarak Tüketici Hakem Heyetlerinde çalışan yetkililerden veya tüketici örgütlerinden her konuda bilgi ve destek alabilirler.” diyerek vatandaşlara dolandırıcılardan korunma yöntemlerini anlattı.  

Related Articles

d1391c5b14123.gif