19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı mesajları

AK Parti Muğla Milletvekili Mehmet Yavuz Demir, Muğla Valisi Esengül Civelek, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ve Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla birer mesaj yayımladılar.

20200518_canakkale_mesaj_9b09b.jpg

AK Parti Muğla Milletvekili M. Yavuz Demir, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle yazılı bir mesaj yayımladı. Demir, “Bandırma’ vapuruyla Samsun’dan yakılan direniş ateşi kısa sürede tüm Anadolu topraklarına yayıldı ve yeni devletimiz kurulduktan sonra gençlerimize emanet edildi.” dedi.

Demir, mesajında; “19 Mayıs 1919 tarihi, Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal ve aziz milletimizin mücadelesiyle yeni devletimizin temellerinin atıldığı son derece önemli bir gündür. Milletimizin egemenliğine kast eden yabancı güçler,  fiilen emellerini gerçekleştirmek için kapsamlı bir ortaklıkla medeniyet kisvesi altında ülkemizi işgalden kaçınmadılar. Ancak, hiç beklemedikleri bir anda milletimizin azim ve kararlılığı şerefli geleceğimizi hazırladı. Destansı bir mücadeleyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde Samsun’dan ‘Bandırma’ vapuruyla yakılan direniş ateşi kısa sürede tüm Anadolu topraklarına yayıldı.” dedi.

Atatürk’ün yeni Türkiye Cumhuriyeti’ni emanet ettiği gençlerin, yakın gelecekte ülke yönetiminde söz sahibi kadrolarda yer alacağına işaret eden Demir, “29 Ekim 1923’te yeni devletimiz kuruldu ve büyük önder tarafından siz kıymetli gençlerimize emanet edildi. Bu değerli emaneti yaşatmak, korumak ve kollamak siz gençlerimizin ilk sorumluğu, görevidir. Bu nedenle ülkemizin milli ve manevi değerlerini doğru kaynaklardan öğrenerek, üzerinize düşen sorumluluğu etkili biçimde yerine getirmeniz beklenmektedir. Sizler, yakın gelecekte bizlerin bulunduğu konumlarda olacak, ülke yönetiminde söz sahibi olacaksınız. Atalarımızın, şehitlerimizin, gazilerimizin ve sizleri yetiştirenlerin güvenlerine layık olacağınıza mutlak bir inanç duyuyorum.” ifadelerini kullandı.

Demir, kutlama mesajını “Bu duygu ve düşüncelerle milli egemenliğimizin Samsun’a çıkışla başlangıç aldığı 19 Mayıs 1919’un 101’inci yıldönümünde tüm Muğlalı gençlerimizin Bayramını kutluyor, cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere bu toprakları bizlere vatan yapmak için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve ebediyete irtihal eden gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.” ifadeleriyle sonlandırdı.

Muğla Valisi Esengül Civelek’in 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı mesajı şöyle:

“Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkarak milli mücadelemizi fiili olarak başlattığı gün olan 19 Mayıs’ın 101. yıldönümü kutlu olsun.

19 Mayıs, milletimizin yeniden dirilişi, özgürlük ve bağımsızlık yolunda atılan ilk adım ve aydınlık bir geleceğe olan inancın kuvvetlendiği günün adıdır. İstiklal mücadelemizin başladığı 19 Mayıs’ın, Gençlik ve Spor Bayramı olarak ilan edilmesi, Cumhuriyeti emanet ettiğimiz gençlerimize duyduğumuz güvenin ve onlara düşen büyük sorumluluğun da göstergesidir.

Sevgili Gençler,

Mustafa Kemal Atatürk’ün “Bütün ümidim gençliktedir.” sözünde de vurguladığı gibi sizler, bizim ve bu milletin yarınları, istikbalisiniz. Cumhuriyetin sağladığı kazanımların bilincinde olarak, Türkiye'nin uygarlık yolunda ilerleyebilmesinin en büyük güvencesi ve teminatısınız. Ülkemizi yarınlara, yeni ufuklara, sizler ve sizin fikirleriniz, düşünceleriniz, çalışmalarınız taşıyacak.  Bu yolda size olan inancımız ve güvenimiz tamdır.

Bu duygu ve düşüncelerle, başta Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, bu kutsal topraklar üzerinde bizlere bağımsız yaşama onuru kazandıran ve eşsiz fedakârlıkları ile milletimizin gönlünde ölümsüzleşen bütün şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, şükran ve saygıyla anıyorum.”

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün Atatürk’ün Samsun’a çıkarak Kurtuluş Savaşı meşalesini yaktığı 19 Mayıs’ın 101.yılını kutlayan bir mesaj yayımladı.

“19 Mayıs Türk Milleti’nin Atatürk önderliğinde tek yürek olduğu tarih ve Atatürk’ün Türk gençliğine hitabesidir.”

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün; “Bir millet düşünün; Cebren ve hile ile aziz vatanın bütün kaleleri zapt edilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şeraitten daha elim ve daha vahim olmak üzere, memleketin dâhilinde iktidara sahip olanlar, gaflet ve dalalet ve hatta hıyanet içinde bulunabilirler. Hatta bu iktidar sahipleri, şahsi menfaatlerini müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakruzaruret içinde harap ve bitap düşmüş olabilir.

Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’nde satır satır anlattıkları Samsun’a çıkmadan önce Anadolu topraklarında yaşananlardı ve tüm bu umutsuzluklara, imkansızlıklara rağmen mavi gözlerini karartan büyük önder tüm ülkenin kaderini değiştirecek kurtuluş meşalesini Samsun’dan yaktı. Türk Milleti manda ve teslimiyet isteyenlere inat Mustafa Kemal Atatürk’e, tam bağımsızlık, demokrasi diyen bu cesur komutana inandı. Erzurum’da, Sivas’ta ve daha sonra Ankara’da alınan kararlar, Türk Milleti’nin cesareti, fedakarlığı ve Atatürk’ün ileri görüşlülüğü sayesinde dünya devletlerine örnek olan bir zafer kazanıldı.

İşte 19 Mayıs bu yüzden Türk Milleti’nin Atatürk önderliğinde tek yürek olduğu tarih, Atatürk’ün de Türk gençliğine hitabesidir. Türk Milleti’nin küllerinden doğduğu, Atatürk’ün doğum günüm dediği tarihtir. Tüm ümidim gençliktedir diyen Atatürk’ün gençlere emaneti, bizlerin gururla kutladığı Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’mızdır. Bizlere bu vatan topraklarını ve bu gurur gününü armağan eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm silah arkadaşlarını saygı ve şükranla anıyor, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımızı kutluyorum.” dedi.

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını dolayısıyla mesaj yayımladı.

Başkan Tokat, 19 Mayıs 1919 Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde halkımızın bağımsızlık mücadelesinin başlangıcı, umutlarının yeşermeye başladığı ve Türk Milleti'nin, en zor ve en imkansız koşullarda dahi teslim olmayacağının kanıtlandığı gün olduğunu söyledi.

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat; “Mustafa Kemal Atatürk 101 yıllık onur, 101 yıllık gurur olan 19 Mayıs 1919 Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını bu ülkenin gençlerine armağan etti. Özellikle Genlerimiz başta olmak üzere Türkiye hepimizden çok şey bekliyor. Geleceğimizin teminatı Türk gençliği ve büyük Türk Milleti, tıpkı 101 yıl önce olduğu gibi bugün de, aynı heyecan ve duruşla ülkesine, demokrasiye ve cumhuriyete hep birlikte el ele Her şeyin çok güzel olacağı yaşanacak bir Türkiye İnşa etmek için mücadele ederek 19 Mayıs Ruhuna sahip çıkmalıyız. Bu güzel düşüncelerle tüm halkımızın ve özellikle gençlerimizin 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı'nın 101.yılını kutluyor, başta Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm silah arkadaşlarını sevgi, saygı ve minnetle anıyorum.” dedi.

Related Articles

d1391c5b14123.gif