Avukatlar tek bir baro olsun istiyor

Milas Adliyesi önünde oturma eylemi yapan Muğla Barosu’na bağlı avukatlar, basın açıklamasında bulunarak çoklu baro sistemi konusundaki yasa teklifinin geri çekilmesini istedi. Muğla Barosu Milas Temsilcisi Avukat Ozan Güngör, “Muğla Barosu’na bağlı avukatlar olarak yasa çalışmasına son verilinceye kadar başlattığımız ‘Barolara Dokunma Nöbeti için oturma eylemine devam edeceğiz.” dedi.

20200703_baro_aciklama_manset_59cd9.jpg

Muğla Barosu Milas Temsilcisi Avukat Ozan Güngör ve Muğla Barosu’na bağlı avukatlarla birlikte Milas Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı.

“Öncelikle Sakarya’nın Hendek ilçesinde, yüzlerce kişinin çalıştığı havai fişek fabrikasında meydana gelen patlamalar sebebiyle bu afetten etkilenen emekçilerimize, ailelerine ve tüm bölge halkına geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum ve daha fazla can kaynı yaşanmamasını umut ediyorum.” Diyerek söze başlayan Güngör, bir süredir baroların seçim sistemini değiştirmek ve çoklu baro olarak adlandırılan bir sistem yaratmak, böylece bir ilde birden fazla baro kurulmasına yönelik çalışmalar yapıldığını hatırlattı.

YENİ SİSTEM HUKUK SİSTEMİNE ZARAR VERİR

TBMM’ye sunulan yasa teklifi ile kurulmak istenen sistemin artık yasal düzenleme haline getirilmek üzere olduğunu söyleyen Güngör, “Kurulmak istenen yeni sistem ile baroların etnik, siyasi, mezhepsel temelli, sarı, mavi, kırmızı ve pembe renkli barolar gibi ayrı ayrı baroların kurulacak olmasının ülkemiz hukuk sistemine zarar vereceğini daha önce ifade etmiştik. Bu bağlamda aralarında Muğla Barosu’nun da bulunduğu tüm barolar bu yasa teklifinin geri çekilmesi için birçok girişimde bulundu.

Adalet Bakanlığı, TBMM nezdine yapılan girişimlere hiçbir baronun talep etmemesine rağmen, TBMM nezdinde yasa çalışması halen devam etmektedir. Avukatların seslerini duyurmak için Ankara’ya giden ve Ankara’da bulunan Baro Başkanları ve tüm avukatların türlü engellerle karşılaştığını görmekteyiz. Yasa değişikliğinin doğrulan tarafı olan avukatların meclis çalışmasına katılamadığını görmekteyiz. Bugün Meclisimizin önünde, avukatların bekletilmesi tarihi bir hatadır. Yasanın doğrudan muhatabı olan avukatların dinlenmemesi vahim bir yanlıştır. Sevgili yurttaşlar, Barolar, hukukun, insan haklarının ve vatandaşların sesidir. Yapılmak istenen değişiklikler yalnızca Barolara yönelik değildir. Aslanda esas müdahale bağımsız yargıya, hukukun üstünlüğüne, hukuk devleti ilkesine, bizzat adalete yöneliktir. Bizler hukuk devletinin, bağımsız yargının ve bağımsız savunmanın savunucularıyız. Bu nedenle mücadelemiz, bağımsız savunma-bağımsız yargı içindir.” diye konuştu.

Muğla Barosu’na bağlı avukatlar olarak yasa çalışmasına son verilinceye kadar, başlattıkları ‘Barolara Dokunma Nöbeti’ için oturma eylemine devam edeceklerini belirten Güngör, “Bizler, tek bir cübbe istiyoruz. Bizler, çoklu baroya hayır diyoruz. Bizler, baroların hür olmasını istiyoruz. Bizler bağımsız savunma istiyoruz. Bizler, yasa teklifinin geri çekilmesini istiyoruz. Mücadeleyi sonuna kadar hep birlikte sürdürmeye devam edeceğiz! Savunma susmayacak!” dedi.

Muğla Barosu’na bağlı avukatlar, basın açıklamasının ardından kısa bir süre Milas Adliyesi önünde oturma eylemi yaptı.  

20200703_baro_aciklama_2_b0f9e.jpg

Related Articles

d1391c5b14123.gif