Banklar tek tek kaldırılıyor

Milas'ta belediye yetkilileri, koronavirüs yayılımını önlemek amacıyla ilçe genelinde toplu yaşam alanlarındaki bankları kaldırmaya başladı. 20200323_bank.jpg

Milas Belediyesince oluşturulan koronavirüs ile mücadele komisyonunca alınan kararlar uygulanmaya başlandı. Koronavirüs salgının durdurulması amacıyla ilçe genelinde kamusal alanda yer alan banklar, Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Milas Belediyesi görevlilerince tek tek kaldırılıyor.

Çalışırken maska ve eldiven kullandığı gözlenen belediye görevlileri, yakın temasa sebebiyet verebilecek şekilde oturma düzeni sunan bankları sökerek araçlarla taşıyor.

BAŞKAN TOKAT, CANLI YAYINLA MİLAS HALKINI BİLGİLENDİRİYOR

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’ta, Milas Belediyesi olarak ilçe genelinde yapılan çalışmalar ve alınan önlemlerle ilgili sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı canlı yayınlarla halkı bilgilendirmeye devam ediyor.

 Başkan Tokat, Milas Gıda Maddeleri Yapanlar ve Satanlar Oda Başkanı Mustafa Sezgin ve Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı ile beraber bugün yaptığı açıklamalarda önemli konulara değindi. 65 yaş üstü ve kronik hastalığı bulunan vatandaşların dışarıya çıkmamaları konusunda uyarılarda bulunan Başkan Tokat, ilçede kurulan semt pazarları ile ilgili de açıklamalarda bulundu.

Daha önce alınan kararlar doğrultusunda Milas Merkezde Salı ve Cumartesi pazarları, Güllük, Ören, Selimiye, Beçin, Bafa ve Boğaziçi semt pazarlarının açık olacağını belirten Başkan Tokat, gelişecek duruma göre yeni kararların alınabilineceğini söyledi. 65 yaş üstü ve kronik hastalığı bulunan vatandaşların hem satıcı hem de alıcı olarak pazarlara alınmayacağının altını çizen Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat; “Pazarlarımızda sıkı denetim uygulanacak. 65 yaş üstü satıcı ve alıcı vatandaşlarımızın pazara girişlerini engelleyeceğiz. Pazarcı esnafımız ürünlerini yerlerde ve tezgahlarda açıkta satamayacak, tüm ürünler poşet içerisinde olacak. Giriş ve çıkışlarda vatandaşlarımız dijital ateş ölçerlerde denetlenecek. Ayrıca Pazar girişlerinde vatandaşlarımız maske, eldiven ve dezenfektan dağıtılacak. Ayrıca ilçemizde faaliyet gösteren fırıncı esnafımızın ekmekleri poşet içinde satmalarını istiyoruz. Fırıncı esnafımız gibi diğer esnaflarımızın da hijyen kurallarına uymalarını istiyoruz. Bu anlamda ekiplerimizi çoğalttık ve sıkı denetimler uygulayacağız.

Kronik hastalığı bulunan ve 65 yaş üstündeki pazarcı esnafımıza tezgahlarını açmadığı süre içerisinde işgaliye ücreti uygulanmayacak. Her ne kadar daha önce alınan kararlar doğrultusunda faaliyetleri durdurulan Belediye kiracılarımızın kira ertelemeleri için meclis kararı gerekiyor dediysek de Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın aldığı karar doğrultusunda artık meclis kararına gerek kalmaksızın bu kiracılarımıza kolaylık sağlanacak. Buralardan katı atık tahsilatı da yapılmayacak. Cumhurbaşkanlığı genelgesi ile de esnek çalışma sistemi getirildi. Personelimizde kısıtlamaya gidiyoruz. İşlerin aksamayacağı şekilde idari izinli sayılacaklar.” dedi.

Çok kritik bir haftaya girildiğini belirten Başkan Tokat tüm vatandaşların hassasiyetlerin en üst seviyeye çıkarmalarını istedi. Alınan kararların vatandaşların sağlığı adına olduğuna değinen Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat; “Mümkün olduğu kadar istişareler ve ortak akıl ile kararlar alıyoruz. Gidişatın durumuna göre kararlar tekrar gözden geçirilebilir. Yarın kurulacak Salı pazarının durumuna göre ortaya çıkacak tablo doğrultusunda yeni kararlar alabiliriz” dedi.

Vatandaşların evlerinde kalması konusunda hassas davranmalarını isteyen Başkan Tokat; “Dün bazı sıkıntılar, bazı uygunsuzluklar yaşadık. Eminim ki uygulama derinleştikçe dışarı çıkmama durumu oto kontrol sistemiyle sağlanacaktır. 65 yaş üzeri ve kronik hastalığı olan vatandaşlarımızın özellikle dışarı çıkmamasını rica ediyoruz. Kaymakamlığımız bünyesinde oluşturulan Sosyal Vefa Grubu, gelen talepleri en iyi şekilde değerlendirip ihtiyaçları en kısa sürede yerlerine ulaştıracak. Paniğe gerek yok. Sistemi ve tedbirleri uyguladığımız sürece biz bu işin üstesinden geleceğiz” dedi.

20200323_belediye_1.jpg

Related Articles

d1391c5b14123.gif