Çınartaş işçilerine güzel haber…

Nakliyat-İş Genel Yönetim Kurulu Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, Milas’ta bulunan Kömürcüoğlu/Çınartaş işyerinde basın açıklaması yaparak, işçilere müjdeli haberi verdi. Küçükosmanoğlu yaptığı açıklamada, çoğunluk tespit yazısının sendikaya ulaştığını ve Çınartaş’da toplu iş sözleşme görüşmelerine başlamak için bir engel kalmadığını ifade etti.

20200703_cinartas_3bd11.jpg

Kömürcüoğlu Grubun işletmelerinden Çınartaş işyerinde 47 gündür direnişte bulunan işçileri sevindiren haber Nakliyat-İş Genel Yönetim Kurulu Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu’ndan geldi. Çınartaş işyerine gelerek 47 gündür işlerine geri dönmek için direnen 11 işçiyle bir araya gelen Küçükosmanoğlu işyeri önünde basın açıklaması yaptı.

Küçükosmanoğlu yaptığı açıklamada, Çınartaş işyerinin pandemi sürecinde örgütlendiğini ve işten atılmalarla birlikte direnişin başladığını bu açıdan önemli ve örnek bir direniş olduğunu belirterek, işçilerin çok haklı ve yasalarla tespit edilen haklarını istedikleri için işten atıldığını ve anayasal haklarını kullanarak da Nakliyat-İş’e üye olduklarını söyleyerek işverenin işçilerin bu haklı ve yasal taleplerine saygı duyması gerektiğini belirtti.

Çınartaş’da toplu iş sözleşme görüşmelerine başlamak için bir engel kalmadığını belirten Küçükosmanoğlu işverene çoğunluk tespitine itiraz etmeyin çağrısında bulundu. Buna gerekçe olarak da bu tür itiraz davalarının %99 sendikanın lehine sonuçlandığını bu nedenle zaman kaybına gerek olmadığını belirtti.

Küçükosmanoğlu ayrıca işverenin sendikal mücadele başladıktan sonra basına verdiği “işçilerin sendikal haklarına saygılıyım” demecini de hatırlatarak, Çınartaş işverenine işçilerin yasal haklarına ve sendika tercihlerine saygı duymasını, atılan işçilerin işe geri alınması ve bir an önce toplu iş sözleşme görüşmelerine başlanması çağrısında bulundu.

Küçükosmanoğlu, Çınartaş işçilerine sonuna kadar sahip çıkacaklarını ve bu mücadeleyi başarıya ulaştıracaklarını belirterek, tüm Muğla/Milas halkını da Çınartaş işçileri ve direnişi ile dayanışmaya davet ederek sözlerini bitirdi.

Daha sonra söz alan Sendika Avukatı Tacettin Çolak ise, işverenin avukatının bu basın açıklamasını emniyet güçlerine ihbar ederek engellenmesi yönünde ifadeler kullandığını, yapılan açıklamanın suç olmadığını tam tersine ifade özgürlüğünün anayasal bir hak olduğunu belirterek, patronların işçilerin örgütlenmesine tahammül edemediğini ve yasaklamalarla engel olamayacaklarını belirtti. Avukat Çolak hukuki mücadelenin de başlatıldığını, arabulucu görüşmelerinde anlaşma sağlanamadığı için sendika üyeleri için işe iade davalarının açılacağını ve bu davaların kazanılacağını belirti. Avukat Tacettin Çolak da işverene çağrı yaparak, işçilerin sendika haklarına saygı duyması ve sözleşme görüşmelerine başlaması gerektiğini belirtti.

Yapılan konuşmalardan sonra atılan sloganlarla basın açıklaması sona erdi.  

Related Articles