Denize girenlere ‘zehirli tür’ uyarısı!

Milas’ın denize kıyısı olan Güllük, Boğaziçi, Kıyıkışlacık, Ören gibi tatil noktalarında denize dalan çok sayıda amatör dalgıç, Hint Okyanusu ve Büyük Okyanus'ta mercan kayalıklarında yaşayan zehirli aslan balığı, deniz kestanesi ve balon balığı gibi türlerle karşılaşıyor. Uzmanlar, zehirli türlerin insanlar için ölümcül olabileceği konusunda uyarıyor.

20200628_zehirli_manset_f4478.jpg

 

İklim değişikliği gibi bazı nedenlerle Hint Okyanusu ve Büyük Okyanus’tan, Türkiye’deki denizlere gelerek yerleşen zehirli türler, denizlerdeki diğer canlılar ve insanlar için büyük tehlike oluşturuyor.

Amatör olarak Milas’ta denize dalan çok sayıda dalgıç ve turist, sık sık uzun iğneleri bulunan zehirli deniz kestanesi ve çok zehirli türlerden olan aslan balığı ile balon balığıyla karşılaşıyor.

Gökova Körfezi’ne ve Güllük Körfezi’ne kıyısı bulunan Milas’ın mahallelerindeki turistler ve amatör balıkçılar için de tehlike yaratan türlerle ilgili konuşan uzmanlar, balık oltasına takılabilecek olan aslan balığı, balon balığı gibi zehirli balıklara ve zehirli deniz kestanesine dokunulmaması uyarısında bulundu.  

20200628_zehirli_3_39619.jpg

ASLAN BALIĞI

Kıyıya yakın yerler ve 50 metre derinlik arasındaki kısımlar yaşar. Yetişkinleri 40 cm uzunluğuna erişebilir. Balığın bedeninin üzerindeki dikenler, oldukça zehirlidir.

Uluslararası Doğa Koruma Birliği (UICN) tarafından da dikkat çekilen türler arasındaki aslan balığı,  zehirli dikenleri nedeniyle yırtıcı balıkları kendinden uzak tutarak küçük balık yumurtalarını ve küçük balık kolonilerini yok ediyor. Saldırgan bir balık olan aslan balığı, diğer balık türleri ve insanlar için ölümcül etkilere sahip.

20200628_zehirli_2_66f3f.jpg

BALON BALIĞI

Türkiye'de Akdeniz, Ege, Marmara bölgesinde görülmekle birlikte genellikle yosunlu bölgelerde yaşamaktadır. Halk arasında Balon Balığı olarak anılan bu tür, Kirpi Balığı ismiyle de bilinmektedir. Genellikle deniz diplerinde yaşayan bu tür, etinin zehirli olması ve kendini tehlike altında görmesi halinde şişmesiyle dikkat çekmektedir. Çok güçlü bir çeneye ve zehirli toksinlere sahip olan balon balığı, yenmesi halinde zehriyle felç ve ölümlere neden oluyor.

20200628_zehirli_1_c2bd2.jpg

ZEHİRLİ DENİZ KESTANESİ

Hint Okyanusu ve Kızıldeniz'de görülen uzun dikenli zehirli deniz kestanesi, Süveyş Kanalı üzerinden Akdeniz başta olmak üzere Ege kıyılarına gelerek yerleşti. Kızıldeniz’den 8-10 yıl önce göç ettiği belirlenen tropikal bir tür olan deniz kestanesi, insan teniyle temas etmesi halinde dikenleri aracılığıyla zehirler. Zehrinin öldürücü etkisi yoktur ancak alerjisi olan kişiler için riskli olabilir. Görüldüğü halde temastan kaçınılması gerekiyor. 

Related Articles