Ersoy’un eğitim bağışına herkes sahip çıkmalı!

Milas’ın eğitim camiasına olan katkılarıyla her kesimden insanın takdirini toplayan merhum hayırsever Dr. Mete Ersoy, vefatının 3. yıl dönümünde dualarla anıldı. Ersoy’un Dr. Mete Ersoy Ortaokulu’na ek bina yapımı için müteahhit Ali Nazmi Sünnetçioğlu’na 650 bin lira ödemesine rağmen halen inşaatın başlamadığını hatırlatan Dr. Mete Ersoy Ortaokulu velileri, okulun günden güne kapasitesinin artığını ifade ederek, “Ek bina inşasına halen başlanmaması, inşa izinlerinin de geçerliliğini ortadan kaldırabilir. Dr. Mete Ersoy’un kemiklerini sızlatan çıkmazla ilgili bir çözüm sunulmasını, bu bağışa herkesin sahip çıkmasını istiyoruz.” dedi.

20200729_egitim_bagisi_cb2b2.jpg

Merhum hayırsever iş insanı ve eğitim gönüllüsü Dr. Mete Ersoy’un eşi Günseli Ersoy, müteahhit Ali Nazmi Sünnetçioğlu’nun ücretini almasına rağmen yarım bıraktığı 650 bin liralık eğitim yatırımı nedeniyle, eşi Dr. Mete Ersoy’un gözünün açık gittiğini ve mezarında kemiklerinin sızladığını söylerken, Ersoy’un ölümünün 3. yılında okul velileri de duruma isyan etti.

Dr. Mete Ersoy Ortaokulu’na yapılması planlanan 4 derslikten oluşan ek bina için 30 Eylül 2015 tarihinde Muğla Valilik makamında protokol imzalandığını, 18 Nisan 2016 tarihinde de Milas Kaymakamlığında ek protokol yapıldığını hatırlattı. Merhum Dr. Mete Ersoy’un müteahhit Ali Nazmi Sünnetçioğlu’na ek bina yapımı için banka kanalıyla 650 bin lirayı ödeme yaptığını söyleyen veliler, sonrasında gelişen süreçte müteahhidin sorumluluğunu yerine getirmemesiyle öğrencilerin de durumdan mağdur olduğunu söyledi.

EĞİTİM BAĞIŞI SAHİPSİZ KALDI

Dr. Mete Ersoy Ortaokulu’nun öğrenci kapasitesinin günden güne artmasına rağmen zorunlu ihtiyaç olarak dikkat çeken ek binanın yapımının biran önce başlanmasını isteyen veliler,  Dr. Mete Ersoy’un eşi Günseli Ersoy’un, “Biz varisler olarak bu işin neticelendirilmesi için çaba harcıyoruz, yasal olarak konunun da takipçisi olacağız. Ancak bu çocukların eğitimi için verilen bağışın takipçisi olmak sadece varislerin görevi değil. Devlet yetkililerinin de kamu adına verilen bu bağışın takipçisi olmasını istiyoruz.” şeklindeki açıklamasını hatırlatarak, “Merhum Dr. Mete Ersoy’un 650 bin liralık eğitim bağışının sahipsiz kalması gerçekten çok acı…” diye konuştu.

Milas’ta elde ettiği başarıyla marka okul olarak gösterilen Dr. Mete Ersoy Ortaokulu’na şuan için yapılamayan 4 derslikli ek binanın büyük ihtiyaç olduğunu ifade eden veliler, “Dr. Mete Ersoy Ortaokulu özellikle son yıllarda gerek akademik gerekse sosyal etkinliklerde üstün başarılar göstererek Milas’ta kamuoyunun takdirini kazanmış ve milli eğitim nezdinde devletimizin yüz akı olmaya devam etmektedir. Başarıları, disiplini ve istikrarıyla okul, diğer birçok veli tarafından tercih edilmektedir. Hayırsever Mete bey 2015 yılında ilçe ile protokol yaparak yüklenici firmaya 2016-17 eğitim öğretim yılına yetiştirilmesi şartı ile 650 bin liralık peşin ödeme yapılmıştır. Ne var ki o günden bu yana hiçbir ilerleme olmamış Dr. Mete Ersoy Ortaokulu mağdur edilmiştir. Projede belirtilen 4 adet derslik, 1 adet çok amaçlı salon, 1 idari oda, zemine de kantin/kafeterya için ek bina inşaatının ruhsatı ve tüm yasal izinleri alınmıştı. Yasal izinlerin iptal olma durumu söz konusu. Süreç nasıl devam ederse etsin mevcut proje devletimiz tarafından yatırım kapsamına alınabilir.  5 yıl içinde inşaat başlanmazsa ruhsat iptal edilecektir. Rahmetlinin kemikleri sızlıyor.” dedi.

Related Articles