Girme Barajı can suyu olacak

AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan, maliyeti 40 milyon TL olan ve ovaya can suyu, Muğla’ya da şebeke suyu sağlayacak olan Girme Barajı’nda sona yaklaşıldığını açıkladı.

20200527_girme_baraj_manset_b8bae.jpg

Muğla’nın Yatağan ilçesindeki Girme Barajı’nda çalışmalar hızla devam ediyor. AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan, barajın durumu ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

“Uzun zamandır Tarım ve Orman Bakanlığı, DSİ Genel Müdürlüğü ve DSİ Bölge Müdürlüğü nezdindeki görüşmelerimizin devam ettiği Girme barajında sona yaklaştık. Temelden yüksekliği 71.5 metre olan barajımız 12.75 milyon metre küp su biriktirme hacmine sahiptir. Girme Barajı tamamlandığında 21.510 ha tarım arazisinin modern borulu şebeke ile sulanmasını sağlayacaktır.” diye konuşan Milletvekili Gökcan, maliyeti yaklaşık 40 milyon TL olan barajın girme ovasına can suyu olacağını belirtti.

Gövdesi ön yüzü beton kaplamalı kaya dolgu şeklinde inşa edilen barajın inşaat çalışmalarına bayram günü ve salgın döneminde de aralıksız devam ettiğini belirten Gökcan,

“Bugüne kadar her alanda olduğu gibi; Muğla’mızın içme suyu, baraj, sulama ve taşkın koruma tesisleri yapımı konusunda önemli işlere imza attık ve atmaya devam ediyoruz.

2002 yılından itibaren 6 baraj ve 2 gölet inşa ettik, 6 baraj ve 8 gölet, 11 sulama tesisi ve 18 taşkın koruma tesisimizin inşası devam ediyor.

Sulama projeleriyle 86 bin dekar zirai araziyi sulamaya açtık.

Yapımı devam eden 11 sulama tesisi tamamlandığında 139 bin dekar mümbit araziyi daha suyla buluşturacağız.

Girme Barajımız da sevgili hemşerilerimize ve bölgemize şimdiden hayırlı olsun. Bu süreçte Muğla’mıza verdikleri destek ve yatırımlar için başta Cumhurbaşkanımız Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli’ye ve DSİ yöneticilerine sevgili hemşerilerim adıma en kalbi teşekkür ve şükranlarımızı sunuyorum.

Muğla’mız ve hemşerilerimiz için çalışmaya devam ediyoruz.” dedi.

20200527_girme_baraj_2_d112a.jpg

20200527_girme_baraj_1_352c4.jpg

Related Articles

d1391c5b14123.gif