Hava kalitesi, ölçüm aracıyla tespit ediliyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı Hava Kalitesi Ölçüm Aracı, Milas Atapark’ta konuşlanarak ilçenin hava değerlerini yeniden ölçmeye başladı. Hava kalitesi ölçüm değerleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Ulusal Hava Kalite İzleme Ağı üzerinden takip edilebiliyor.

 20200220_hava_kalitesi_manset.jpg

Milas’ta geçtiğimiz yıllarda hava ölçümleri yapan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı Hava Kalitesi Ölçüm Aracı, bir süredir hizmet veremiyordu.

Konunun gündeme gelmesiyle, ölçüm cihazlarındaki yazılımsal arıza sebebiyle hava kalitesi değerlerinin paylaşılamadığına dair açıklama yapılmıştı.

ARAÇ YENİDEN ÖLÇÜME BAŞLADI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı Hava Kalitesi Ölçüm Aracı dün itibariyle ilçedeki Atapark Meydanı’nda konuşlandırıldı ve bir süredir hava kalite değerleri ölçülemeyen Milas’ta yeniden ölçüm yapmaya başladı.

Hava Kalitesi Ölçüm Aracının hava kalitesi ölçüm değerleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Ulusal Hava Kalite İzleme Ağı, http://laboratuvar.cevre.gov.tr/Default.ltr.aspx üzerinden takip edilebiliyor.

AKŞAM SAATLERİNDE KİRLİLİK ARTIYOR

Hava kalitesi, geçtiğimiz yıllarda yapılan ölçümlerde özellikle kış aylarında günün belirli saatlerinde kritik değerlere ulaşan Milas’ta, katı yakıtların kullanımının yaygınlaştığı akşam saatlerinde hava kalite indeksinin hassas, sağlıksız ve kötü olarak değerlendirildiği dikkat çekiyor.

20200220_hava_kalitesi.jpg

20200220_hava_.jpg

 

 

Related Articles

d1391c5b14123.gif