İşletme sahipleri ve çalışanlar kısıtlamadan muaf

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kabine toplantısı sonrasında yaptığı açıklamaya göre 65 yaş ve üzerindeki işletme sahipleri ve 65 yaş ve üzeri çalışanlar sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacak.

20200529_yaslilar_24546.jpg

28 Mayıs tarihli Kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamada, 65 yaş üstü yurttaşlara yönelik sokağa çıkma kısıtlamasının istisnalar dışında süreceğini açıkladı. Bu kapsamda İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine "18 Yaş Altı ve 65 Yaş Üzeri Kişilerin Sokağa Çıkma Kısıtlaması" konulu genelge gönderdi.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamındaki esnaf ve sanatkar olarak işletme sahibi 65 yaş üstü vatandaşlar ile 65 yaş ve üzerindeki çalışanlar sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutuldu. Bu vatandaşlar maske, mesafe, temizlik şartına riayet etme şartıyla işbaşı yapabilecek.

Ayrıca 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlar, 31 Mayıs Pazar günü 14.00-20.00 saatleri arasında, yürüme mesafesiyle sınırlı olmak, mesafe kuralına riayet etmek ve maske takmak kaydıyla dışarı çıkabilecek. Genelge ile 18-20 yaş arasındaki gençlerin sokağa çıkma kısıtlaması da kaldırıldı.

Milas Kaymakamı Eren Arslan sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada; “65 yaş ve üzerindeki vatandaşlarımızdan; işletme sahibi, esnaf, tüccar, sanayici, serbest meslek sahipleri ile 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlarımızdan çalışanlar SGK hizmet belgesi, vergi kaydı, şirket yetki belgesi, oda ve birlik kimliğinden biriyle belgelemeleri şartıyla sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacaktır” dedi.

Related Articles

d1391c5b14123.gif