İşten atılan işçiler için basın açıklaması yapıldı

DİSK’e bağlı Nakliyat-İş Sendikası yönetimi tarafından Kömürcüoğlu/Çınartaş direnişin 17. gününde İşyeri önünde kitlesel basın açıklaması yapıldı.

20200602_basin_aciklamasiilk_72b25.jpg

Milas’ta faaliyetini sürdüren Kömürcüoğlu/Çınartaş firmasından çıkarılan işçilerin işe geri dönmek için başlattıkları direnişin 17. günde, DİSK’e bağlı Nakliyat-İş Sendikası yönetimi ve sendika üyesi işçiler tarafından Kömürcüoğlu/Çınartaş işyeri önünde 02 Haziran 2020 Salı günü (bugün) saat 11’de kitlesel basın açıklaması düzenlendi. Basın açıklamasına DİSK’e bağlı Nakliyat-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, Nakliyat-İş Sendikası Genel Sekreteri Erdal Kopal, 660 gündür direnişe devam eden Muğla Tüvtürk İşçileri, Genel-İş Muğla Şube Başkanı Uzay Kocabaş, İzmir Genel-İş 6 Nolu Şube Başkanı Değer Yıldız, İPSD İzmir Şube Başkanı Nesibe Gencer, CHP Milas Gençlik Kolları Başkanı Hilmi Can Tunca, CHP Muğla Gençlik Kolları Başkanı Bekir Perçin,  Halkın Kurtuluş Partisi MYK Üyesi Yusuf Gencer, Eğitim Sen Milas Temsilcisi katıldılar. Basın açıklaması kitlenin yürüyüşü ile başladı. Kortej oluşturarak sosyal mesafeyi koruyarak yapılan yürüyüşte “Kömürcüoğlu/Çınartaş’ta Kanunsuz Olarak İşten Atılan İşçiler Geri Alınsın” pankartı, dövizler ve flamalar taşındı, sloganlar atıldı.

Basın açıklaması DİSK’e bağlı Nakliyat-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu tarafından yapıldı. Genel Başkan Ali Rıza Küçükosmanoğlu Covid-19 salgını sürecinde başta sağlık çalışanları olmak üzere hayatını kaybeden emekçileri ve vatandaşları anarak konuşmasına başladı. Çınartaş işçilerinin hak alma mücadelesi için bir araya geldiklerini belirterek birkaç aydır dünyanın Koronavirüs salgını ile uğraştığını, bir çok insanın hayatını kaybettiğini belirterek virüsten daha tehlikeli olanın işçi sendika düşmanı, halk düşmanı kapitalistlerin ve parababalarının olduğu ve sendika olarak da onlara karşı mücadele ettiklerini söyledi.

Salgın döneminde sokağa çıkma yasaklarında sağlık emekçilerinin ve topluma hayat veren işçilerin çalışmaya devam ettiğini belirterek Çınartaş işçilerinin de sokağa çıkma yasaklarının olduğu dönemde çalışmaya devam ettiklerini söyleyen Küçükosmanoğlu, bu çalışmaları karşılığında işverenin verdiği sözleri tutmadığı için işçilerin “neden mesai ücretlerimizi ödemiyorsunuz?” diye sormaları üzerine işçilere kapıyı gösterdiklerini belirterek, bunun kabul edilemez olduğunu ifade etti.

İşverenin bu haksız ve hukuksuz tavrının kabul edilemez olduğunu ve bu nedenle de bu yasa tanımaz uygulamaya ilişkin dava açtıklarını belirten Ali Rıza Küçükosmanoğlu, işten çıkartmaların yasaklandığı bu dönemde üyelerin hukuksuz bir şekilde tazminatsız çıkartıldığını, burada yapılan haksızlığa karşı sendika olarak mücadeleyi sonuna kadar devam ettireceklerini söyledi. İşverenlerin salgını fırsata çevirerek işçileri mağdur ettiklerini ifade eden Küçükosmanoğlu, siyasi iktidarın çıkarttığı bütün destek paketlerinin de işverenleri koruyan paketler olduğunu söyledi. En son sendika olarak Covid-19 salgının meslek hastalığı ve iş kazası olmaktan çıkartan genelgeye karşı Danıştay’a dava açtıklarını belirten DİSK’e bağlı Nakliyat-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu işçilere yönelik bütün olumsuz düzenlemelere karşı anında tepki gösterdiklerini, ancak tepki gösteren başka da bir sendikanın olmadığını, bu nedenle verilen mücadelenin aynı zamanda sarı sendikacılığa karşı da verildiğini ifade etti.

Kömürcüoğlu ve Çınartaş işverenlerine çağrı yapan Küçükosmanoğlu yapılan bu yasadışı, hukuksuz ve haksız uygulamadan geri dönülmesini istedi. İşçilerin bir an önce işe alınması gerektiğini belirten Küçükosmanoğlu bölge halkını da işçilerle ve direnişle dayanışmaya davet ederek konuşmasını bitirdi.

Eylemde söz alan sendika avukatı Tacettin Çolak, işverenin girişteki tabelasını kaldırdığını, bayramda kendi lehine basına ısmarlama haber yaptırdığını, şu anda o basının eylemde olmadığını belirterek, basının özgür olmadığını belirtti. İşverenin işçilerin işten çıkartma sürecinin tamamını hukuksuz bir şekilde yaptığını ifade eden avukat Çolak, bunlara karşı da davalar açtıklarını ifade etti. Önümüzdeki günlerde işverenin başka işçilere yaptığı hukuksuzlukları da teşhir ederek takipçisi olacaklarını söyleyen Çolak, işverenin yaptığı hiçbir şeyin Nakliyat-İş’in yetkisini değiştirmeyeceğini belirterek, hukuksal açıdan da mücadelenin devam edeceğini belirterek sözlerini bitirdi.

Yapılan basın açıklaması atılan sloganların ardından sona erdi.

20200602_basin_aciklamasi_b0395.jpg

20200602_basin_aciklamasi1_81c17.jpg

20200602_basin_aciklamasi3_4fc1d.jpg

Related Articles

d1391c5b14123.gif