Kadın cinayetlerini kınadılar!

CHP Milas İlçe Kadın Kolları Başkanı Berrin Naz ve Kadın Kolları Üyeleri, düzenledikleri basın açıklamasında; Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü’nden bir yıl önce mezun olan Zeynep Şenpınar’ın eski erkek arkadaşı tarafından katledilişini ve tüm kadın cinayetlerini kınadı.

20200528_kadin_manset_d569d.jpg

CHP Milas İlçe Kadın Kolları Başkanı Berrin Naz ve Kadın Kolları Üyeleri, CHP Gençlik Kolları’nın da katılımıyla, Zeynep Şenpınar cinayetinin ardından basın açıklaması düzenledi. Kadın cinayetlerinin ve kadına şiddetin lanetlendiği açıklamada konuşan CHP Milas İlçe Kadın Kolları Başkanı Berrin Naz, “CHP Muğla Kadın Kolları İl Başkanlığı olarak sizleri saygı ve sevgiyle selamlıyoruz. Bayramın ilk günü ne yazık ki Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümünden bir yıl önce mezun olan ve henüz 25 yaşında iken ilimiz de katledilen Zeynep Şenpınar cinayetini kınamak için buradayız. Basın açıklamamız İl Kadın Kolları ve 13 İlçe Kadın Kolları Başkanlıklarımızca eş zamanlı olarak yapılmaktadır.” diye konuştu.

VE BİR KADIN DAHA….

Son 4 ayda 98 kadının öldürüldüğüne dikkat çeken Naz, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Kadın cinayetleri konusunda Ve bir kadın daha öldürüldü. Okulda, kantinde, evinde, yurtta, pavyonda ya da yolda. Ne fark eder ki? Çocuk yaşında evlenmek istemediğinden ya da okula gitmek istediğinden, özgür taleplerinden ya da özgür hissettiğinden. Hiç fark etmiyor. Eğer ki kadınsan ve bu taleplerde bulunduysan ölmeyi hak etmiştir diyor bazı siyasilerimiz.

Oysa ki ne zor bu ülkede bir kadın olarak yaşamak. Sosyal medya da bazı koca profesörler dikizliyor bizi. Saklanmamız mümkün değil.

15 yaşında cinsel olgunluğa eriştiğimizi söylüyorlar, ancak kendi kararlarımızı verecek kadar büyümemiz mümkün değil….

Büyüyüp evlensek boşanmamız mümkün değil, hatta bazen yaşamak bile mümkün değil,, Döverek terbiye etmeye çalışırlar ve her defasında pişman olduğunu söylerler, inanırız bazen. Çoğu zaman da çaresizlikten.

Her geri dönüş ise tekerrürden ibarettir. Af adı altında yüzlerce kadına şiddet ve kadın cinayetinden yargılanan mahkumların serbest bırakılması gibi, İbretlik sonuçları olan ama ibret alınmayan geri dönüşler. Sonuç hep aynıdır. Bir kere kalktı mı öfkenin eli hiç inmeyecektir oysa ki.

Zordur kadın olmak bu ülkede…

Korkak, küçük, alçak erkekler öldürür bu ülkede koca yürekli kadınları. Sonra hiçbir şey olmamış gibi devam eder hayat..

O yüzden sen, sen ol! Ne sana kalkan eli, nede bunu destekleyenleri, arkasında duranları, gizlice onaylayanları, ima bile edenleri asla affetme!

Son 10 yılda en fazla kadının öldürüldüğü 2019 yılında 474 kadın erkek şiddeti sonucu hayatını kaybetti. Son 4 ayda da 98 kadın.

Kadınların en çok öldürüldüğü, şiddet tehdidi altında, evlerde kalmak zorunda olduğu korona günlerinde, 6284 sayılı kanunun ve İstanbul Sözleşmesi'nin uygulanmasının önemini bir kez daha vurgulamak istiyoruz. . Kadın cinayetleri durmuyor, bitmiyor, kadın düşmanlığını körükleyen, erkeğe cesaret veren politikaların uygulanmaya devam etmesi, işlenen cinayetlerin yargıda titizlikle ele alınmaması ne yazık ki sayının artmasına neden oluyor. Artık eşitsizliğe, ayrımcılığa, kadına karşı şiddete, kadın cinayetlerine karşı daha güçlü çözümler ortaya koymak gerekiyor.

Zeynep Şenpınar için içimiz acıyor, canımız yanıyor. Çok üzgünüz. Kederli ailesine, sevenlerine, arkadaşlarına başsağlığı ve sabır diliyoruz, mekanı cennet olsun. Sonuna kadar Zeynep'in davasının takipçisi olacağız. Kadın cinayetleri politiktir. Başka Zeynep'ler ölmesin...

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

20200528_kadin_4_cf7a6.jpg

20200528_kadin_1_4e850.jpg

20200528_kadin_2_77c28.jpg

20200528_kadin_6_82160.jpg

 

Related Articles

d1391c5b14123.gif