Maden şirketi yine köylünün suyunu kesti

Milas’a bağlı Dereköy’deki su kuyularından su temini yapılan İkizköy Mahallesi’nde kadınlar bulaşıklarını ve çamaşırlarını köy meydanında yıkıyor.

20200623_ikizkoyilk_c64fc.jpg

DSİ tarafından, Yeniköy Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş.’ye devredilen su kuyuları sebebiyle su sıkıntısı yaşanan İkizköy Mahallesi’nde bir insanlık dramı yaşanıyor.  İkizköy Mahallesi sakinlerinin ihtiyacı olan su, Yeniköy Termik Santrali’nin sınırları içindeki bir depodan veriliyor. Depo ise bölgedeki diğer 6 köyle birlikte İkizköy’ün de su kaynağı olan Dereköy’deki 15 kuyudan gelen su ile dolduruluyor. Kuyuların, DSİ tarafından Yeniköy Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş.’ye devredilmesinin ardından şirket, santralin su ihtiyacı karşılandıktan sonra köylere su veriliyor. Bu sebeple sık sık susuz kalan İkizköy sakinleri duruma isyan ederek; “Biz emekçi vatandaşların, toprağı seven ve işleyen, üretimde bulunmak isteyen insanların en temel hakkı olan suya erişimi niçin engelleniyor? diye yetkililere soruyor.  

Kömür madeninin genişlemesi için arazileri kamulaştırılmak istenen ve bu kamulaştırmaya karşı mücadele eden İkizköy halkı yaşadıkları su sıkıntısı hakkında bir kez daha açıklama yaparak yetkililere seslerini duyurmaya çalıştılar. İkizköy sakinleri adına yapılan açıklama şöyle:

“Biz Muğla’nın Milas ilçesinde, İkizköy’de yaşayan; tarım ve hayvancılıkla uğraşan, üretim yapmaya çalışan köy sakinleriyiz. Daha önce de birçok kez bununla ilgili şikayetlerimizi ve sorunlarımızı belirttiğimiz gibi, bugünlerde tekrardan susuzluk problemi ile karşı karşıyayız. Ne yazık ki yıl olmuş 2020, biz köylülerin çeşmesinden günlerdir su akmıyor. Ve biz halâ kendi imkanlarımızla bulduğumuz suyu bakırlarda biriktirip, gördüğünüz üzere köy meydanlarında veya evlerimizin önünde bulaşıklarımızı ve çamaşırlarımızı yıkamaya çalışıyoruz. Yanlış anlaşılmasın, biz emekçi kadın ve erkek İkizköylüler bundan asla gocunmuyoruz. Fakat biliyorsunuz ki su, canlıların en temel ihtiyacıdır! Ki burada yaşayan tek canlı da biz olmadığımız için bu eziyet ve haksızlık bu ekosistemde yaşayan her canlıya yapılıyor. Ne bahçemizi sulayabiliyoruz, ne hayvanlarımıza su verebiliyoruz, ne kişisel temizliğimizi ne evimizin temizliğini yapabiliyoruz, ne de hala içinde bulunduğumuz pandemi sürecinde ellerimizi yıkayabiliyoruz. Günümüzde insanların zorunlu olmayan istek ve ihtiyaçları bile karşılanmaya çalışılırken; biz emekçi vatandaşların, toprağı seven ve işleyen, üretimde bulunmak isteyen insanların en temel hakkı olan suya erişimi niçin engelleniyor? Defalarca kez sorduk,tekrar soruyoruz: İnsanca yaşam isteğimizden, hakkımızdan hangi sebeple alıkonuyoruz? Ve defalarca söyledik, tekrar söylüyoruz: Biz bu çağda, susuzlukla sınanmak istemiyoruz, yorulduk. İkizköylülerin insanca yaşayabilmesi için lütfen artık bu sorun kalıcı olarak çözülsün. En doğal hakkımıza ulaşmamız engellenmesin. Birlikten kuvvet doğar, lütfen sesimize ses olun. İnsanca yaşam herkesin hakkı!”

20200623_ikizkoy_3d71e.jpg

Related Articles