MİLAS-BODRUM KARAYOLU İCRAYLA EL KONULDU…

eskiweb/milas-bodrum-karayol-6db4a9351c1293975819.gif

Muğla’nın önemli turizm bölgeleri arasında yer alan Bodrum’a ulaşımı sağlayan karayolunun bir bölümü, mağdur olduğunu iddia eden bir vatandaşın başlatmış olduğu hukuki süreci kazanmasının ardından yola Milas İcra Dairesi aracılığı ile el konuldu…  Yolu teslim alan vatandaş, “istersem artık bu yola masa sandalye koyup çay içerim” dedi… Milas – Bodrum karayolunun hem gidiş, hem de dönüşündeki hemen hemen dört şerit kapanmayla karşı karşıya…

1981 - 1987 yılları arasında ilçemizde ikamet eden 66 yaşındaki Şefika Kasım, 1987 yılında Milas - Bodrum karayolunun 25’inci kilometresinde Meşelik Mahallesi 607 parselde 5 dönümlük bir arazi satın aldı.

Girişimlerimiz sonuçsuz kaldı…

Eşinin görevi nedeniyle Milas’tan ayrılarak İstanbul’a gittiklerini, eşinin emekli olmasının ardından ise Fethiye’ye yerleşmeye karar verdiklerini belirten Şefika Kasım, Milas’ta yer alan arazilerini satmak istedikleri sırada ortaya ilginç bir durumun çıktığını belirterek, “Milas’taki yerimizi satmayı düşünüyorduk. Satış öncesinde de araziyi tekrar bi görmek istedik. Fakat harita mühendisinin yaptığı incelemenin ardından yerimizin büyük bir bölümünden karayolunun geçtiğini öğrendik. Bu durumun yaratmış olduğu sorunu çözmek için de bazı girişimlerimiz oldu ama sonuçsuz kaldı. Dilekçeler ve başvurularla sonuç elde edemeyince yasal yollara başvurmaya karar verdik ve dava açtık. Açmış olduğumuz davayı da kazandık” dedi.

Yola masa sandalye koyup çay bile içerim…

Kendisinin ev hanımı olduğunu eşinin geliriyle yatırım amaçlı olarak araziyi satın aldıklarını ifade ederek açıklamalarını sürdüren Kasım, “Kazandığımız paranın büyük bir bölümünü buraya yatırdık. Yaşlılığımızı daha rahat geçirebilmek için bu arsayı aldık. Ama maalesef geldik gördük ki arsamızın üçte biri yok. Bodrum yolu arsamızı bölmüş geçmiş. Mahkemeyi kazandık ama tarafımıza her hangi bir para ödemesi de yapılmadı. Son çare olarak icraya başvurduk. Bugün icradan yer teslimini aldık. Yol şuanda bana ait istediğim gibi kullanabilirim. Yola masa sandalye koyup çay bile içebilirim. Ama ben bunu devletime milletime ihanet etmemek için bu durumu bir sürede daha idare edeceğim. Fakat hakkımı alamaz isem artık mecburiyetten yolu kapatacağım. Karayolları yetkililerinin biran önce resmi olarak bizimle görüşmesini bekliyor, hakkımın ödenmesini bekliyorum” dedi.

1439 metrekarelik alana tecavüz…

İcra yetkililerinin yer teslimi sırasında müvekkilinin yanında bulunan Avukat Ahmet Karakaşlı, Şefika Kasım’a ait arsanın 1439 metrekarelik alanından karayolunun geçtiğinin tespit edilmesinin ardından dava açtıklarını belirterek “Konuyla ilgili 2009 yılında Milas 1. Asliye Mahmekesi’ne dava açtık. Fakat mahkeme 1978 yılında bölgede kamulaştırma yapıldığı gerekçesiyle davamızı red etti. Biz de itiraz ettik ve Yargıtay 5. Hukuk Dairesi’ne başvurduk. 5. Hukuk Dairesi Milas 1. Asliye Mahmekesi’nin vermiş olduğu red kararını bozarak davanın açılmasına karar verdi. Ve 2012 yılında açılan davada karayollarının müvekkilime ait arazinin 1439 metrekaresine tecavüz ettiği belirlendi. Daha sonra davayı kazandık. Karayolları bu kez itiraz etti ama alınan karar 2015 yılının Kasım ayında onaylandı” dedi.

Hukuken yol artık O’nun…

Daha önce bölgede kamulaştırma yapılmasına rağmen Şefika Kasım tarafından alınan araziye ait tapuya konuyla ilgili şerh düşülmediği için müvekkilinin mağdur olduğunu ifade eden avukat Karakaşlı, “7 yıldan beri haklı olan müvekkilim sürünüyor. Karayolları İkinci Bölge Müdürlüğü haksız olmasına rağmen kararı temyiz etti. 2015 yılında Yargıtay bu yolun müvekkilime ait olduğunu tescilledi. Yargıtay, müvekkilimin hem bu yerin hem de bedelini isteye bileceğini, hem de bu yolu kapatabileceğimizi tescilledi. Bu kararın ardından BİMER ve Karayolları Genel Müdürlüğü dahil pek çok yere başvuruldu. Fakat sonuçsuz kaldı. En son çare İcraya başvurduk. Bugün yolu teslim aldık. Ama bir iki hafta içerisinde müvekkilimin mağduriyeti giderilmez ise Bodrum İzmir yolu müvekkilim ve benim tarafımdan kapatılacaktır. Bugün müvekkilime teslim-i icra işlemini yaptık. Hukuken burası artık müvekkilimindir. Gidiş ve dönüş yolları müvekilimindir” dedi.

Bölge Müdürü avukatı aradı…

Yaşanan süreçle ilgili Karayolları İkinci Bölge Müdürü Abdulkadir Uraloğlu’nun kendisini telefonla aradığını da belirten avukat Karakaşlı, “Karayolları İkinci Bölge Müdürü Abdulkadir bey biraz önce bana ulaşarak yolu kapatmamamız konusunda ricada bulundu. Bir hafta gibi yakın bir süre içerisinde kamulaştırmayla ve mağduriyetin giderilmesi için çalışmaların sonuçlanacağını ve kendisinin çalışmaları takip edeceğini söyledi” dedi.

Ölçümler yapıldı…

Milas İcra Dairesi ve Milas Kadastro Müdürlüğü personellerinin bölgede yapmış olduğu ölçümlerin ardından Milas’tan Bodrum’a doğru giden yolun her iki şeridinin, Bodrum’dan Milas’a doğru giden yolun ise bir buçuk şeridin Şefika Kasım’a ait olduğu tespit edildi. Yapılan tespitin ardından yer tutanakla Şefika Kasım’a teslim edildi. Teslimin ardından Kasım, “buralar hep benimmiymiş” diyerek şaşkınlığını dile getirdi.

Related Articles

d1391c5b14123.gif