Milas’ı bilim merkezi yapacak önemli yatırım

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Deney Hayvanları Uygulama ve Araştırma Merkezi (MSKÜ-MUDEM), Milas Veteriner Fakültesi'nde çalışmalarına başladı. Toplam 650 metrekare kapalı alana sahip olan merkez, üniversite ile birlikte Üniversite dışından gerekli şartları sağlayan tüm araştırmacılara hizmet verecek.

20200619_milas_veteriner_manset_bc7c0.jpg

MSKÜ tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “MSKÜ-MUDEM, geçtiğimiz yıl Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü'ne kuruluş izni için başvuruda bulunmuştu. Kısa sürede kuruluş izni alan MSKÜ-MUDEM, 4 Haziran 2020 tarihi itibariyle fare, sıçan ve tavşan türleri için üretim, tedarik, kullanım alanlarını kapsayan çalışma iznini aldı.
Yönetim katı, uygulama katı ve üretim katı olmak üzere 3 alandan oluşan MSKÜ-MUDEM, hayvan refahının sağlanması ve araştırmacıların uygun şartlarda çalışmalarını gerçekleştirebilmesi için tüm teknolojik imkânlara sahip. Merkezde, deney hayvanı üretilen ve barındırılan tüm kapalı alanlarda dijital nem ve sıcaklık göstergeleri, otomatik ve programlanabilir havalandırma ile hava sıcaklığı düzenleme donanımı ve derecelendirilebilir aydınlatma sistemleri kuruldu. Bununla birlikte temel nitelikli laboratuarın donanım tefrişatı da yapıldı.
Aynı anda birden çok araştırma projesine ev sahipliği yapabilecek kapasiteye sahip MSKÜ-MUDEM, önümüzdeki süreçte gerçekleştirilecek transgenik hayvanlar ve aşı çalışmalarına da imkan sağlayacak."

20200619_milas_veteriner_4_fe886.jpg

20200619_milas_veteriner_1_a579a.jpg

20200619_milas_veteriner_2_d6a28.jpg

Related Articles