Milas’ta ayı alarmı!

Milas’ta güvenlik güçleri ve yetkili kurumlar, dağlık arazide konteynırda kalan bir işçinin “Ayı var yardım edin”  şeklindeki ihbarıyla harekete geçti.

20200217_bozayi.jpg

Milas’a bağlı Gümüşlük Mahallesi’nde Sodra Dağı’nın eteklerindeki bir maden firmasına ait konteynırda kalan bir işçi, sabaha karşı 05.00 sıralarında ayı gördüğünü söyleyerek yardım istedi.

Ayı ihbarıyla harekete geçen Doğa Koruma ve Milli Parklar Milas Şefliği personeli, polis ekipleriyle birlikte ihbarın yapıldığı alana ulaştı.

Korku dolu dakikalar yaşadığını ve gördüğü hayvanın kesinlikle bir ayı olduğunu anlatan işçi ile görüşen ekipler, dikkatli bir şekilde ışıkla arama-tarama faaliyeti yürüttü. Aramada, her hangi bir canlıya rastlanmadı. Yapılan incelemenin ve görüşmenin ardından ekipler normale döndü.

MİLAS-YATAĞAN HATTINDA BOZ AYI TESPİT EDİLDİ

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fethiye A.S.M.K Meslek Yüksek Okulu Çevre Koruma Teknolojileri Bölümü Dr. Öğretim Görevlisi Yasin İlemin, habermilas.com’a yaptığı açıklamada bu güne kadar yapılan araştırmalarda; Marmaris, Köyceğiz, Seydikemer, Datça’nın yanı sıra Milas-Yatağan hattında da boz ayı (Ursus arctos) görüldüğünü söyledi.

Boz ayıların beslenme diyetlerinin yüzde 90’nı bitkisel kaynaklı olduğunu ve çok ürkek olduklarını ifade eden İlemin, “Tüm Anadolu’da olduğu gibi Muğla’nın farklı alanlarında görülen boz ayılar; ayı fındığı, dağ çileği, mantarlar, yumru ve kökler ile besleniyor.” diyerek boz ayıların insanlara saldırmadığına dikkat çekti.

PANİK YAPMAYIN SALDIRMAZ…

Doğadaki tüm canlılar gibi yırtıcıların da ekosistem için kilit rol oynadığına vurgu yapan ve boz ayı gibi diğer yırtıcıların öldürülmemesi gerektiğini belirten İlemin, doğada gezintiye yada yürüyüşe çıkan, yaşayan insanların bir boz ayıyla karşılaştıklarında yavaşça yönlerini değiştirerek oradan uzaklaşmasının yeterli olacağını söyledi.

 

Related Articles

d1391c5b14123.gif