Milas’ta bir ilk: Serada muz üretimi başladı

Milas tarihinde ilk defa genç girişimci yatırımıyla, 52 dekarlık serada muz üretimine başlandı. Muz fideleri, düzenlenen törenle toprakla buluşturuldu.

 20200515_muz_manset_e8ccb.jpg

Mersin ilinde ve Muğla’nın Seydikemer ilçesinde muz yetiştiriciliği yapan genç çiftçi Hamza Akay, Milas’a bağlı Damlıboğaz Mahallesi’nde 52 dönüm tarla üzerine kurulu serada muz üretimine başladı. Muz fidelerinin toprakla buluşturulması için tören düzenlendi.

BAKAN YARDIMCISI ÖZKALDI, TÖRENE ZOOM ÜZERİNDEN BAĞLANDI

Törene; Milas Kaymakamı Eren Arslan, Muğla Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, Muğla Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Muhammed Sevinç, Milas Tarım ve Orman Müdürü Eşref Arslan, Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Genel Başkan Yardımcısı ve Milas Süt Birliği Başkanı Ali İhsan Gezgin,  TARİŞ S.S. 153 Nolu Milas Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Kamil Gül, TARİŞ 152 No'lu Milas Pamuk Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Halit Şenli ve yatırımcı genç çiftçi Hamza Akay katılırken; Tarım ve Orman Bakanı Yardımcısı Akif Özkaldı ve BÜGEM Genel Müdür Yardımcısı Burhan Demirok törene Zoom programı üzerinden canlı bağlandı.

MUZ YETİŞTİRİCİLİĞİ ALANINDA İLK VE ÖRNEK BİR ÇALIŞMA

Törende açıklama yapan Milas Kaymakamı Eren Arslan, “Bugün bizim için zor zamanlarda sevindirici bir gün. Şuanda bulunduğumuz Damlıboğaz Mahallemiz Yaşyer Ovası olarak tabir ettiğimiz alan verimli topraklara sahip. Bu sera burada örnek ve ilk olacak. Geleceğe yönelik hayalini gözümüzde canlandırdık. Antalya’da gördüğümüz manzarayı Milasımızda da göreceğiz inşallah. Biz ülkemizi daha da güçlü kılmak için üretmeye, çiftçimize, halkımıza gece gündüz hizmet etmeye devam edeceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın vizyonuyla sizlerin desteğiyle, önderliğiyle ülkemiz geleceğe emin adımlarla bakıyor. Bu serada desteği olan herkese şükranlarımı arz ediyorum.” dedi.

PANDEMİ GIDA VE ÜRETİMİN ÖNEMİNİ GÖSTERDİ

Muğla Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak ise Kovid-19 sürecinde virüsün tarım ve üretimin, güvenilir gıda arzının ne kadar önemli olduğunu tüm dünyaya gösterdiğine dikkat çekti.

Saylak, “Milas’ta bir ilki gerçekleştiriyoruz. Genç girişimcimiz Hamza Akay, genç girişimciye yüzde 2 kredi faizi desteği veren Ziraat Bankası’nın sağladığı kredi ile muz yetiştiriciliği projesini finanse etti. Milas’ta ilk defa muz fideleri toprakla buluşuyor. Bu süreçte bizleri yalnız bırakmayan Milas Kaymakamı Sayın Eren Arslan’a, Milas Ziraat Odası Başkanımız Sayın İsmail Atıcı’ya, Milas Pamuk Birliği Başkanımız Sayın Halit Şenli’ye, Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Genel Başkan Yardımcısı ve Milas Süt Birliği Başkanı Sayın Ali ihsan Gezgin’e ve Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Başkanımız Sayın Kamil Gül’e teşekkür ediyorum. Kovid-19 pandemisi başladığı günden buyana tüm dünya ağır bedeller ödedi. Fakat bu pandeminin bir faydası oldu. Bu virüs, tarım ve üretimin, güvenilir gıda arzının ne kadar önemli olduğunu tüm dünyaya gösterdi. Pandemi süresince; ‘Tarım ve üretim milli savunma kadar önemlidir. Üreteceğiz’ diyen Sayın Cumhurbaşkanımız,  gerek Bakanlığımız, Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli’nin, İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun desteğiyle, Valimizin desteğiyle Muğla’da üretim kesintisiz devam etti.” diye konuştu.

Muğla ve Milas’taki sulama projelerinin hayata geçirilmesi için Bakan Yardımcısı Özkaldı’dan destek isteyen Saylak, 4 aylık kısa bir sürede 52 dekarlık alanda sera işletmesinin inşaatının bittiğini belirterek, Muğla’daki tüm genç çiftçileri projelerle desteklerden yararlanmaya davet etti.

20200515_muz_2_0245f.jpg

20200515_muz_3_47b27.jpg

20200515_muz_4_da497.jpg

20200515_muz_5_a982a.jpg

20200515_muz_6_d5e61.jpg

20200515_muz_7_7c0c7.jpg

20200515_muz_8_43fa3.jpg

Related Articles

d1391c5b14123.gif