MİLAS, YILLARCA KESİNTİSİZ BİR YAŞAM YERİ…

eskiweb/milas-yillarca-kesin-9bf49c10424c4eaf5518.jpg

Milas Kaymakamlığınca hazırlanan ve GEKA tarafından desteklenen "Alternatif Turizm Değerimiz Gökçeler Mağarası’nın Turizm Altyapısını İyileştirerek Bölge Turizmine Kazandırma Projesi" sonunda tamamlanan ve hizmete sunulan Gökçeler Mağarası turizm sektörünün temsilcilerine tanıtıldı…

Yeniden düzenlenerek Milas’ın turizmine kazandırılan Gökçeler Mağarası İncirli İn’in tanıtımının yapılması amacıyla bölgemizde çalışma yürüten turizm acentalarının yöneticilerine yönelik tanıtım etkinliği düzenlendi.

Kahvaltı ikramında bulunulmasının ardından turizm acentaları yönetici ve personelleri,  bölgede yapılan düzenleme ve çalışmalar hakkında bilgilendirildiler.

Sizlerin vasıtasıyla doğaseverlerle buluşturmak istiyoruz…

Bilgilendirme sunumları öncesinde söz alan Milas Kaymakamı Fuat Gürel, turizme hizmet eden acentaların temsilcilerini, Gökçeler Mağarası’nda ve tesislerde yapılan çalışmalar hakkında bilgilendirmek amacıyla etkinliği gerçekleştirdiklerini belirterek, “İki senelik bir çalışmanın ardından bu bölgemizi turizme kazandırılması için hazır hale getirdik. Turizm Haftası dolayısıyla bir etkinlik de gerçekleştirdik. Bugün de özellikle seyahat acentalarına yönelik bir çalışma yapmak istedik. Doğaya ilgi duyan insanları bu bölgeye getirecek olanlar sizlersiniz. Bu bölgeyi size tanıtıp, sizlerin vasıtasıyla doğaseverlerle buluşturmak istiyoruz. Bugün sizlerin fikirleri doğrultusunda eksiklerimizi gidermeye de çalışacağız. İşletmemiz zamanla eksiklerini gidermeye çalışıyor. Bizler çalışmalarımızı tamamladıktan sonra tesis Mal Müdürlüğümüz aracılığı ile ihaleye çıkarıldı. İnşallah sizlerin getireceği misafirlerimiz buraları kullanacaklar” dedi.

En iyileri arasında…

Gökçeler Mağarası’nın özel bir yer olduğuna dikkat çeken Kaymakam Gürel, “Mağaramız özel bir mağara. Ülkemizde belki onlarca mağara vardır. Ama en iyileri arasında. Çokta sıkıntı yaşamadan bölgede yürüyüş parkurları hazırlandı, mağara ışıklandırıldı. Kanyon içerisinde bazı düzenlemeler yapıldı. Uzun bir yürüyüş parkurumuz bulunuyor. 1500 metreye yakın bir parkur burası. İnşallah bundan sonraki süreçte buralar sizlerin katkılarıyla önemli yerlere gelir” dedi.

Milas çok büyük değerlere sahip…

Turizm acentası yetkililerine Milas hakkında bilgiler aktararak konuşmasını sürdüren Kaymakam Gürel, “Milas; Bodrum, Didim ve Güllük gibi yerleşim yerlerinin ortasında yer alan, denize kıyı şeritleri bulunan bir yerleşim yeri. Bölgemize yeni yeni yapılan oteller ve çalışmaları devam eden oteller var. Bölgemizde deniz turizmine yönelik faaliyetler devam ederken, biz Milas’ın kültürel ve doğal değerlerini de tanıtmak istiyoruz. Çünkü bu anlamda da Milas çok büyük değerlere sahip. Özellikle Uzunyuva dediğimiz Hekotomnos Mezar Anıtı hızlı bir şekilde ziyaretçilere açılmaya çalışılıyor. Önümüzdeki yıllar için çok büyük bir değer burası. Labranda, Eromos, Latmos, Beçin gibi önemli değerlerimiz de bulunuyor. Dağ tırmanışları ve doğa turizmi için çok güzel yerlerimiz var. Bafa Gölü ve burası örneklerimiz arasında. Ören’de de paraşüt etkinliklerimiz oluyor. Milas’ta inanç turizmi açısından da değerler bulunuyor. Ayrıca golf turizmimiz de mevcut. Bunlar Milas’ın genel değerleri” dedi.

Milas, yıllarca kesintisiz bir yaşam yeri olmuş…

Kaymakam Gürel’in ardından etkinliğe katılan TÜRSAB Bodrum Yürütme Kurulu Başkanı Sevinç Gökbel söz alarak, “Milas Kaymakamlığı ve Milas Belediyesi’nin kent turizmine ve kent kimliğine katkılarının tanığıyız. Milas turizm ve doğal alanlarıyla önemli bir ambar. Dileğimiz odur ki Bodrum’daki yapılaşmaların benzeri Milas’ta olmasın. Bodrum bu şansının çoğunu yitirdi. Fakat Bodrum ile Milas birbirine çok yakın. Milas, Bodrum’un tarımsal ve doğal ambarı. Burada o kadar çok çeşit insan var ki. Milas yıllarca kesintisiz bir yaşam yeri olmuş. Biz seyahat acentaları için bunlardan daha önemli değerler yok. Sadece bizlere sunulan fırsatları iyi değerlendirmek lazım. Ben tüm meslektaşlarımın adına Milas’ın tüm yöneticilerine teşekkür ediyorum. Milas idari yönetiminin bizlere çok büyük destekleri ve teşvikleri oldu. Biz Bodrum ve Milas’ı hiç ayrı görmedik. Sayın Kaymakamımızın her zaman kapısının bizlere açık olduğunun tanığıyız. Büyük bir istekle yapıcı ve çözüm odaklı Mülki Amirimiz bulunuyor. Milas çok şanslı” dedi. Gökbel, özellikle Milas Bodrum Havalimanı bölgesinde yaşanan kaçak turizm çalışmalarıyla mücadele edilmesi gerektiğine de dikkat çekerek konuşmasını sonlandırdı.

Program, Milas ve Gökçeler Mağarası’nın genel tanıtımını ele alan kısa film gösterilerinin, sunumların yapılması ve Mağara gezisi ile sona erdi.

Related Articles