Milaslı çiftçi kimyasal kullanmadan tarım yapıyor

Milas’a bağlı Hasanlar Mahallesi’nde eşi ile birlikte çiftçilik yapan Hüseyin Uzun, ata tohumları kullanarak geleneksel yöntemlerle, kimyasal gübre ve ilaç kullanmadan ürün yetiştiriyor.

20200513_ata_tohumlari_manset_db1a8.jpg

Haber: Volkan Yıldız

Milas’a bağlı Hasanlar Mahallesi'nde ata mesleği çiftçiliği geleneksel yöntemlerle devam ettiren Hüseyin Uzun ile eşi Fatma Uzun, ata tohumlarıyla kimyasal gübre ve ilaç kullanmadan sebze üreterek çiftçilere örnek oluyor. Doğal yöntemlerle yüzde yüz organik olarak üretilen sebzeler ise tüketicilerden ilgi görüyor.

KARA VE SARI KILÇIK BUĞDAY ÜRETİYOR

Ailelerinden kalan, sandıkta sakladıkları ata tohumlarını 500 metrekarelik alanda oluşturdukları serada toprakla buluşturan Uzun çifti, aynı zamanda tarlalarda da rağbet gören türde hububat tarımı yapıyor.

Kimyasal gübresiz, tarım ilaçsız ürün yetiştirmenin sanıldığı kadar zor olmadığını ifade eden Hüseyin Uzun, “Kimyasal gübre ve ot ilacı olmadan ürün olmaz diyenlere örnek, iki tarlaya 1 gram kimyasal girmemiştir. Bir yıl önce nadas olarak susam ve börülce ekilmiştir ve ekerken leordanit kullanılmıştır. Sonra üstten bitkisel menşeli humik asit ve kendi ürettiğim solucan gübresinin sıvısı kullanılmıştır. Bu buğdaylar ataĺık tohum kara kılcık ve ‘Hacı Mustan’ dediğimiz yöresel ismi sarı kılcık buğdaylardır.” diye konuştu.

Bodrum ilçesindeki Tohum Derneği üyeleri olarak ata tohumları ile ürettikleri ürünleri, Doğal Üreticiler Pazarı’nda satışa sunduklarını anlatan Uzun, tüm çiftçileri geleneksel yöntemlerle tarım yapmaya ve ata tohumlarına mutlaka sahip çıkmaya davet etti.

20200513_ata_tohumlari_2_822a2.jpg

Related Articles

d1391c5b14123.gif