Okullar gölgesiz kalmasın

Milas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin yer aldığı Eğitim Kampüsü’nde dikilmiş bir tek fidanın olmaması velilerin tepkisini çekti. Milas İlçe Milli eğitim Müdürü İsa Bal, Eğitim Kampüsü için büyük projelerin olduğunu, projelerin ardından ağaçlandırma çalışmalarının yapılacağını söyledi.

20200702_agac_liseilk_627f6.jpg

27-28 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilen Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda çocuklarını Milas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi önüne getiren veliler, okulun çevre düzenlemesinin yapılmamasına tepki gösterdiler. 2018-2019 eğitim, öğretim yılında kapılarını açan, Eğitim Kampüsü olarak adlandırılan alanda tek bir fidan dahi olmadığını ifade eden veliler; “Çocuklarımızı üniversite sınavı için getirdiğimiz Milas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bahçesinde maalesef tek bir fidan bile göremedik. Burada eğitim, öğretim gören öğrenciler, ders aralarında bahçeye hiç mi çıkarılmıyor. Bir tek fidan dikilmemiş, çocuklar için gölgelik hiçbir alan da yok. Bizler sınava çocuklarımızı getirip bıraktıktan sonra alandan hemen ayrıldık, ancak orada okuyan çocuklar için gölgesi bile yeter dediğimiz bir ağaç dikmeyi nasıl akıl edememişler. Bizler çocuklarımıza ağaç, doğa sevgisi aşılarken, eğitim camiasının bu duyarsızlığı bizi gerçekten çok şaşırttı diyerek” okulun çevresinin bir an önce ağaçlandırılmasını talep ettiler.

Konu ile ilgili bilgisine başvurduğumuz Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada; “Bizim oraya 13 lisenin taşınması gibi büyük bir projemiz var. Şuan mevcut olan okulların içinde ağaç dikilecek bir alanımız yok. Kayalar kırılarak, düzenlendi ve okullarımız yapıldı. Ancak toprak olan kısımlara az miktarda ağaç dikildi. Yürüyüş yolundan tartan pistine kadar ağaçlandırılacak. O alana içinde 5 tane atölyesi, 1500 kişilik sinema salonu, amfi tiyatrosu olacak Endüstri Meslek Lisesi binası yapımı için 40 milyon lira kaynak aktarıldı.  5 - 10 yıllık çok büyük bir proje. Bu projeler yapılırken biz rastgele yerlere ağaç dikemiyoruz” dedi.

20200702_agac_lise_554bd.jpg

20200702_agac_lise1_c56b4.jpg

Related Articles