Papatyaların Boynu Bükük Kalmasın

Milli Eğitim Müdürü İsa Bal ve koordinatör Alirıza Kozak tarafından bölünmüş aile çocuklarının eğitimini daha kaliteli hale getirmek için hazırlanan Erasmus+ KA101 "Papatyaların Boynu Bükük Kalmasın" konsorsiyum projesi ön elemeyi geçti.

20200402_papatya.jpg

 

Milas Milli Eğitim Müdürlüğü’nün liderliğinde yürütülecek olan Erasmus+ KA101 "Papatyaların Boynu Bükük Kalmasın" projesi için Doktor Mete Ersoy İlkokulu, Milas Fatih İlkokulu, Milas Sakarya İlkokulu, Milas Merkez İlkokulu ve Kıyıkışlacık İlkokulu konsorsiyum üyesi okullar olarak belirlendi.

Konu ile ilgili açıklama yapan Milli Eğitim Müdürü İsa Bal; “Zorbalığa uğrayan öğrencilere ve bölünmüş ailelerin temiz kalpli çocuklarına destek olmak için hazırlanmıştır. Papatya çiçeği de temiz kalbi simgeler. Sevginin en masum ifadesi "Papatyanın" anavatanı Türkiye'dir. Projemizin başlığı bu yüzden “Papatyaların Boynu Bükük Kalmasın” olarak seçilmiştir.

Muğla ve Milas, Eurostat ve TÜİK verilerine göre boşanma hızı ile Türkiye ortalamasının üzerinde yer almıştır. Projemiz; Milli Eğitim Müdürü İsa BAL ve koordinatör Alirıza KOZAK tarafından bölünmüş aile çocuklarının eğitimini daha kaliteli hale getirmek için hazırlanmıştır.

Avrupa’da aile ortamından mahrum yetişen çocukların okulda daha başarısız oldukları araştırmalarla ortaya konmuş bir gerçektir. Bu çocukların ruhsal sorunlar yaşama ve kötü alışkanlıklar kazanma olasılıkları çok yüksektir. Eğitimciler bu konuda yeni yaklaşımlar üretmezse, dezavantajlı öğrenciler toplumun geleceğini de tehdit edecektir. Bu yüzden:

Amacımız konsorsiyum üyesi okullarda öğrenci başarısızlık oranını düşürmek, akran zorbalığını önlemek ve böylece onların okulu erken bırakmalarının önüne geçmektir.

Ayrıca eğitim öğretimin kalite ve verimliliğini artırmak, farklı ülkelerden meslektaşlarımızla bilgi alışverişinde bulunmak hedeflenmiştir.

Ülkeler arasında işbirliği ile profesyonel gelişim sağlamak, yabancı dilini geliştirmek, kültürler arası öğrenme deneyimi sağlamak istiyoruz.

Milas Milli Eğitim Müdürlüğü’nün liderliğinde yürütmeyi planladığımız Erasmus Ka1+ konsorsiyum projemizde; 5 Konsorsiyum üyesi ilkokul ve toplam 21 öğretmen hareketliliklere katılacaktır. Konsorsiyum üyesi okullarımız:

1.Doktor Mete Ersoy İlkokulu

2.Milas Fatih İlkokulu

3.Milas Sakarya İlkokulu

4.Milas Merkez İlkokulu

5.Kıyıkışlacık İlkokulu

Eğitimlerimiz:

1.Amsterdam'da “Kapsayıcı Eğitim” kurs faaliyeti ile katılımcılarımızın; dezavantajlı öğrencilere uygun öğrenme ortamı hazırlamayı ve onlara uygun öğretim uygulamaları gerçekleştirmeleri beklenmektedir.

2.Berlin'de “Özel İhtiyaçları Olan Öğrenciler İçin Yaratıcı Drama” kurs faaliyeti ile okulda huzursuz olan, kurallara uymayan ve başarısız olan öğrencilerin, drama teknikleriyle motive edilmesi beklenmektedir.

3.Madrid'de “Akran Şiddetinin Önlenmesi/Sessiz Salgını Durdurun” kurs faaliyeti ile öğrencilerimizde sorunların şiddet yoluyla değil iletişim yoluyla çözülmesi gerektiği bilinci yerleştirilecektir. Eğitimi alınacak KiVa programı sayesinde öğretmenlerimizin dezavantajlı öğrencilerin bulunduğu sınıflarda ortaya çıkan zorbalıklara yönelik olarak pratik çözümler üretmeleri beklenmektedir. Ayrıca katılımcılarımızda; Mesleki yeterliliklerini geliştirme, program ülkelerinin eğitimini ve kültürünü tanıma, AB'nin okul eğitimindeki dokuz temel önceliğini öğrenme, dezavantajlı öğrenciler için yenilikçi metodlar öğrenme ve yabancı dilini geliştirme etkisi beklenmektedir.” dedi.

Related Articles