‘Sigara içen hastalar kötüye gidiyor’

Kovid-19 pandemisi sürecinde artık iyileşen hastaları evlerinde izole önlemleriyle taburcu etmeye başladıklarını duyuran Özel İZAN Sağlık Hastanesi Başhekimi Op. Dr. İbrahim Özman, “Sizlerden ricam sigara ile vedalaşmanız, bu süreçte (Kovid-19) riski aşırı arttırıyor, kötüye gidenlerin çoğu sigara içenler, kolay iyileşenlerin çoğu içmeyenler.” diyerek vatandaşları uyardı.20200403_saglik_manset.jpg

Özel İZAN Sağlık Hastanesi Başhekimi Op. Dr. İbrahim Özman, ilk günlerde olduğu gibi Kovid-19 salgınıyla ilgili açıklamalarda bulunarak kamuoyunu bilgilendirmeye ve uyarmaya devam ediyor. Başhekim Özman, sosyal medyasında yaptığı son açıklamasında yüreklere su serpen bir gelişmeden bahsetti.

İYİLEŞEN VE TABURCU OLAN HASTALAR VAR

“İşte size güzel haber, artık iyileşen hastalarımızı evde izolasyon önlemlerini verip ilaçlarını da vererek taburcu etmeye başladık. Umuyorum ki bütün hastalarımız kısa sürede iyileşerek taburcu olacaklardır.” diyen Başhekim Özman, Kovid-19’da sigara içen hastaların durumlarının içmeyenlere göre durumunun kötüye gittiğine dikkat çekti.

Başhekim Özman, sosyal medya açıklamasında şunları kaydetti:

“Değerli dostlarım

Zor günler devam ediyor ama bitecek. Kayıplar yaşıyoruz, mekanları cennet olsun, değisik nedenlerle kayıplar yaşamaya devam edeceğiz, dünyada her gün binlerce nedenle insanlar kaybediliyor, yaşadığımız pandemi bunu unuttursa da bu gerçek, dün trafik kazalarında ciddi kayıplar yaşadık. Hepsinin mekanları cennet olsun.

Pandemi tüm hızıyla devam ediyor, sabredin yavaşlayacak, azalacak ve bitecek. Bizler görevimizin başındayız, ben de dahil birçok sağlık çalışanı evlerine gitmiyor bu dönemde.

Hastalarımız geliyor, tanıları konulup tedavileri yapılıyor, testleri alınıyor. Devletin tüm gücü ile arkamızda olduğunu hissediyoruz, her türlü ihtiyacımız karşılanıyor, ilaçların tamamını Sağlık Müdürlüğümüz temin edip bize ulaştırıyor, hızlı testler ve PCR testleri gereğince bize ulaşıyor, sonuçları hassasiyetle takip ediliyor. Aileler, dernekler destek ulaştırıyorlar, İzan Aş yönetimi her türlü ihtiyacımız için neredeyse paralanıyor. Hastanemizin pandemi kurulu da 24 saat alarmda ve her türlü bilgi birikimini güncel olarak takip ediyor.

İşte size güzel haber, artık iyileşen hastalarımızı evde izolasyon önlemlerini verip ilaçlarını da vererek taburcu etmeye başladık. Umuyorum ki bütün hastalarımız kısa sürede iyileşerek taburcu olacaklardır.

Telefonla arayıp Bodruma gelsek mi diyen tüm dostlara HAYIR olduğunuz yerde kalın, izolasyon ve sosyal mesafe önlemlerini amasız fakatsız uygulayın diyorum. Sizlerden ricam sigara ile vedalaşmanız, bu süreçte riski aşırı arttırıyor, kötüye gidenlerin çoğu sigara içenler, kolay iyileşenlerin çoğu içmeyenler. Bugün bile bırakmak çok yararlı yıllardır içmiş bile olsanız, tedaviniz çok daha etkili hale geliyor

Kaybettiğimiz sağlık çalışanı kahramanlar için

Yaşamayı ciddiye alacaksın

yani o derece öylesine ki,

mesela kolların bağlı arkadan,sırtın duvarda

yahut kocaman gözlüklerin,

beyaz gömleğinle bir laboratuvarda

insanlar için ölebileceksin

hem de yüzünü bile görmediğin insanlar için

hem de hiç kimse seni buna zorlamamışken

hem de en güzel,en gerçek şeyin

yaşamak olduğunu bildiğin halde

Sevgi ve saygılarımla”

Related Articles