ŞOFÖR ESNAFI BİLGİLENDİRİLDİ…

eskiweb/sofor-esnafi-bilgile-b624f870d23169ad043a.jpg

Türkiye Özel Halk Otobüsleri Birliği (TÖHOB), Milas Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası’nın daveti üzerine ilçemize gelerek, Özel Halk Otobüslerinin yapısal durumu, mevzuattaki yeri, son yasal düzenlemeler, birliğin kuruluş amacı gibi birçok konuda şoför esnafını bilgilendirdi.

Ülke genelindeki özel halk otobüsü işletmeciliği yapan kurum ve kuruluşları bünyesinde bir araya getirme hedefiyle yola çıkan, Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği adına bir heyet, Milas Şoförler Odası’nın daveti üzerine Milas’a geldi.

Milas Şoförler ve Otomobilciler Odası Toplantı Salonu’nda gerçekleşen toplantıya; TÖHOB Genel Başkanı İsmail Yüksel, Başkan Yardımcısı Ramazan Gürler, Birlik Genel Sekreteri Onur Orhon, Birlik Yönetim Kurulu Üyesi Nihat Pelen ve Hasan Durgun, İstanbul Halk Ulaştırma Koop. Yön. Kur. Üyesi Ahmet Keltikli ve Hasan Altunkılıç, Aydın Şoförler Odası Başkanı Semih Özmeriç, Aydın Özel Halk Otobüsleri Koop. Yön. Kur. Üyesi Nihat Atan ve kooperatifin Hukuk Danışmanı Namık Atabay, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Öğr. Üyelerinden Doç. Dr. Kemal Karayormuk, TÖHOB Danışmanları; Emrah Gerçek, Arif Hakan Yalçın ve M. Şevket Erturan, Muğla Şoförler Odası Başkanı Halil Bozyer, Köyceğiz Şoförler Odası Başkanı Ünal Palancıoğlu, Yatağan Şoförler Odası Başkanı Nizamettin Köklü, Fethiye Şoförler Odası Başkanı Şaban Taşar, Seydikemer Ulaştırma Hizmetleri Başkanı Mehmet Hadi Çakıroğlu, Bodrum Şoförler Odası Başkanı Hasan Kablı, Ula Şoförler Odası Başkanı Bekir Kara, Milas Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Celal Devrim, Milas Gıda Maddeleri Yapanlar ve Satanlar Odası Başkanı Mustafa Sezgin, ilçemiz genelindeki taşıma kooperatiflerinin başkan ve yöneticilerinin yanı sıra şoför esnafı katıldı.

“Sorunlarımızı birlikte aşacağız”

Toplantının açılış konuşmasını yapan Milas Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Nurol Paskal, bundan yaklaşık 6 ay önce birlik ile temasa geçtiğini, ilimizin büyükşehir olmasıyla birlikte ‘Özel Halk Otobüsleri Dönüşüm Projesi’ hakkında karşılıklı görüş alışverişinde bulunduklarını belirterek;

“Kendilerine sisteme yeni geçtiğimiz ve sürecin de oldukça sancılı bir şekilde yürüdüğünü vurguladık ve Türkiye’nin diğer illerinde bu sistemin nasıl işlediğini sorduk. Birlik yönetimi bu konuda bizlere geniş bir bilgi verebileceğini söyledi ve bir toplantı yapalım dendi. İşte o toplantıyı bugün gerçekleştiriyoruz.

İlimizin büyükşehir yasasına dönüşmesiyle birlikte toplu taşımadaki dönüşüm de gerçekten çok sancılı bir şekilde devam ediyor. Tüm il genelindeki oda ve kooperatif başkanlarımızla birlikte defalarca toplantılar yaparak bu süreci nasıl daha az hasarla atlatabiliriz diye tartıştık. Öncelikle şoför esnafımız şunu bilsin ki odalar olarak bu konuda elimizden gelen ne varsa yapmaya çalıştık, bundan sonra da deva edeceğiz ancak çıkan yasalarla birlikte karşılaştığımız sorunları aşabilmek için bu birlikteliğe ihtiyacımız var” diyerek tüm katılımcılara teşekkür etti.

“Özel Halk Otobüsleri Birliği’nin yapısal durumu”

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Öğr. Üyelerinden Doç. Dr. Kemal Karayormuk’un başkanlığında, toplantıyı yönetmek üzere divan oluşturuldu ve toplantıda nelerin konuşulacağı, ana başlıklar halinde aktarıldı.

Birlik Genel Sekreteri Onur Orhon, Özel Halk Otobüslerinin yapısal durumu, mevzuattaki yeri, son yasal düzenlemeler, birliğin kuruluş amacı gibi birçok konuda şoför esnafı bilgilendirirken, ülke genelindeki özel halk otobüslerinin her gün biraz daha çalışma koşullarının güçleştiğine vurgu yaptı.

Yaklaşık 2 saat süren toplantıda dönüşüm projesi uzun uzadıya konuşulurken; Birlik, Oda ve Kooperatifler aracılığıyla bu sorunların daha az hasarla atlatılabileceği belirtildi.

Karşılıklı soru-cevap şekliyle devam eden toplantının sonunda Milas Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Nurol Paskal, bir kez daha tüm katılımcılara teşekkür ederek, toplantının bir rapor halinde ilgililere ulaştırılacağını söyledi.

Related Articles

d1391c5b14123.gif