Su faturalarında indirim yok

Muğla Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MUSKİ) Genel Müdürü Baki Ülgen, MUSKİ sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklama ile su faturalarına açıklık getirdi. Ülgen, “Bizim faturalarımızda 2019 yılından bu yana herhangi bir tarife değişikliğimiz bulunmamaktadır. Yani suya bir zam söz konusu değildir. Su fiyatları aynı şekilde yaklaşık 1 yıldır aynı fiyatlarla devam ediyor. Su maliyetleri açısından bakıldığında yasalarla kısıtlayıcı olduğu için herhangi bir indirim yapılması mümkün gözükmüyor.” dedi.

20200514_sufaturasi_f0706.jpg

Muğla Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MUSKİ) Genel Müdürü Baki Ülgen, son zamanlarda yazılı ve görsel basında ayrıca vatandaşların sosyal medyada su faturalarının yüksek geldiği konusunda yaptıkları paylaşımların ardından sosyal medya hesabından canlı yayın yaparak açıklama yaptı.

MUSKİ Genel Müdürü Baki Ülgen, sosyal medyadan yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Ülkemiz ve dünya olağan üstü bir süreçten geçiyor. Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü hayatın doğal akışını bozmamak adına her türlü hizmeti yerinde ve zamanında vermeye devam ediyor. Kovid-19 salgınıyla devletimiz ve belediyemiz önderliğinde çok önemli mücadeleler veriliyor. Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin yaptığı işler son günlerde gündeme taşındı. Özellikle faturalar üzerinden bu yapılıyor. 12 Mart’ta devletimizin aldığı tedbirler çerçevesinde teması en aza indirmek adına, okumalarımızı teması engellemek ve sayaç okumalarını bilindiği üzere okuma görevlileri her eve tek tek girerek mecburen eski usulde evlerdeki kişilerle yerinde olduğundan Nisan ayı okumalarımızı elektronik ortamda, yani eski dönemde kullandığımız tüketimler aracılığıyla konutlarımızda bu şekilde uygulamayla gerçekleştirdik. Yeni abonelerimizde emsal alabileceğimiz geçmiş dönemdeki tüketimleri baz alarak uygulamaya kattık. Kapanan iş yerleri içinde Mart ayındaki okumalar 12 Mart’tan sonra gerçekleştiği için %50’lik bir oranla devam edildi. Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle su faturalarıyla ilgili bir düzenleme geldi. Bu hassasiyet için Su ve Kanalizasyon İdaresi de su faturaları ödemelerini 20 Nisan’a, 20 Nisan’da ki faturaları da 20 Mayıs’a öteleyerek vatandaşlarımızın temasını engelleyip hem de ödeme koşullarında faiz yememeleri için vadeleri öteleyerek böyle bir hizmet anlayışı içinde bulunduk. Dezenfeksiyon ve klorlama işlemlerimizle su şebekelerinin güvenliğini arttırıcı önlemlerimize devam ettik. Kovid sürecinin esnetilmesiyle beraber Mayıs ayının başından beri klasik okuma yapıyoruz. Bir aylık süreçten sonra normal okumaya geçildi. Klasik okumada da normal sayaçların üzerindeki değerleri alarak bildirdik. Geçen ay kıyasen yapılan faturalarımız elektronik ortamda gönderilmişti. Elektronik ortamda gönderilen faturalar da SMS ve E-maillerde vatandaşlara kendiniz endeks bildirirseniz faturalara düzenleme yapılacağı ve bu düzenlemelerden sonra yeni faturaların kişilere ulaşacağını ifade ettik. Daha sonra 15 bin vatandaşın bize endekslerini geri bildirerek düzenlemeler yapıp endekslerini düzenledik ve onlara tekrar fatura gönderip bunun üzerinden ödemek isteyen vatandaşlarımız ödemelerini gerçekleştirdi.  Yaklaşık olarak yüzde 50 oranlarında bir ödeme yapıldı. Diğer vatandaşlar da gecikme faizi olmaksızın faturaları ötelenerek bu süreci atlatmak yoluna gidildi. Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle de 3 ay boyunca bu hassas dönemle ilgili öteleme kararımızı aldık. Bu 3 ayın sonunda da bu faturaları ödeme güçlüğü çeken kişilere 3 eşit taksite bölerek ödeme olanağını da kendilerine sunacağız.

Son günlerde sosyal medyada Kovid-19 döneminde indirim yapılması konusu dillendirildi. Bilindiği üzere Muğla Büyükşehir Belediyesi 2014 yılında Büyükşehir oldu. Bu yasa tasarısıyla da köylerimiz ve beldelerimiz indirimli su tüketimine devam etmekte, bu süre 3 yıl daha uzatıldığı için 2022’nin sonuna kadar yine köy ve beldeden oluşan alanlarımız yeni mahallelerimiz köylerimiz yüzde 75, beldelerimizde yüzde 50 indirim almaya devam edecek. Tüketimleri açısından bakıldığında Muğla’nın yüzde 60’ı indirimli su tüketiminden faydalanmaktadır. 13 ilçe merkezimizdeki faturalar normal tarife üzerinden yapılıyor. Suda indirim yapılabilmesi için kanunun açık hükümleri var. Burada Büyükşehir Belediye Meclisi’nin veya MUSKİ Genel Müdürlüğü’nün herhangi bir uygulayabileceğimiz husus yok. Tam maliyetle hesaplanan su faturaları içerisinde maliyete etken personel, elektrik, kimyasal, akaryakıt, yatırım, işletme giderleri, borularımız, vanalarımız gibi birçok unsurun etkisiyle işletme faaliyetleri sabit kalıyor. Yasa tasarısı sadece su faturalarının ertelenmesiyle ilgiliydi. Fakat elektrik giderinde bir indirim, vergi resim harçları, Katma Değer Vergisi’nde, Çevre Temizlik Vergisi’nde veya personel giderlerinde bir indirim söz konusu olmadığı için su maliyetleri düşmediği gibi bu dönemdeki artışları gördüğünüz üzere kurlarda bile artış göstermiştir. Bir indirimin söz konusu olabilmesi için yetki acısından bir kanuni düzenlemeye ihtiyaç vardır. Bu yetki de Muğla nezdinde hiç kimsede bulunmaz. Kanun yapıcının yetkisinde bulunmaktadır. Su maliyetleri açısından bakıldığında yasalarla kısıtlayıcı olduğu için herhangi bir indirim yapılması mümkün gözükmüyor.

Su faturalarının üzerinde eğer ödeme güçlüğü olursa birçok kampanyalar var. Su faturalarını ödemek isteyen vatandaşlarımızı hiç zorlamanın içerisinde değiliz. Vade ötelemeleriyle bunu 20 Temmuz’a kadar Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Osman Gürün’ün talimatıyla ötelemeye devam ediyoruz. Bu durumda da hiçbir gecikme faizi almadan ödeme güçlüğü çekilmemesi adına hatta suyu kesmediğimiz için herhangi bir işlem tesis edilmediği için rahatlıkla kullanabilirler. Öteleme sürecinin sonunda da taksitlendirme konusunda da yine kararnamede yazan 3 eşit taksitle yine Temmuz ayında yapacağımız Mecliste alacağımız kararlarla da bunu da daha da keskinleştirip daha uygun hale getireceğimizi düşünüyorum. Faturaların yüksek geldiği bu iki aylık dönemde kademeden kaynaklanan düşünen vatandaşlarımız da bize müracaat etmeleri suretiyle faturaları hem taksitlendirmeleri hem de dönem içerisindeki kademe aralıklarıyla ilgili müracaatları sonrasında bu 60 günlük süreci veya okuma süreçleri arasındaki kademeleri uygun şekilde hesaplayıp kendilerine yeniden fatura düzenleme olanağına sahibiz. Vatandaşlarımız gerek mail adreslerimize gerek de ofisimize gelerek kendilerine her türlü desteği sağlayacağız.

Su faturalarının üzerine fiyatlarla ilgili özellikle yılbaşından sonra çok fazla artış görüldü. Bizim faturalarımızda 2019 yılından bu yana herhangi bir tarife değişikliğimiz bulunmamaktadır. Yani suya bir zam söz konusu değildir. Su fiyatları aynı şekilde yaklaşık 1 yıldır aynı fiyatlarla devam ediyor. Bu sadece Covid-19 süresinde kendi sağlığımız açısından su tüketimi artışından kaynaklanıyor. Çünkü otomasyon sistemlerinden gördüğümüz iş yerleri, oteller, restoranlar kapalıyken tüketim verileri konutlarda çok ciddi su tüketimi artmış durumda. Doğal olarak yükselmiş durumda çünkü el yıkama, yüz yıkama alışkanlığımız, yüzey temizliği sebebiyle su tüketimleri herkeste artmış durumda. Bu nedenle eski kullanımımıza göre artıştan dolayı faturalara mecburen yansıyor.

Faturanın bir ayağı da diğer kalemler. Diğer kalemler dediğimiz su faturalarının üzerinde ödenmesi gereken suyun üzerindeki yüzde 8 KDV, katı atık bedelleri, çevre temizlik bedelleri ve çevre katkı fonu gibi MUSKİ tarafından herhangi bir şekilde müdahil olunmayan kanunlarla belirlenmiş ve ilgililerine paraları aktarılan bir kısmı da faturalarınızın en alt kısmında bakanlıklara, ilçe belediyesine, büyükşehir belediyesine diye yazılı kısımda herkese aktarılan faturanızdan ödenen kısımları da ifade ediyoruz. Orada bakanlıklar kısmında çevre katkı fonu ve KDV’ler ifade eder, ilçe belediyesi kısmında katı atık, büyükşehir kısmında da katı atık bertaraf bedelini. Bir konuda katı atık konusuna ayırmak gerekir. Katı atık bedelleriyle ilgili 2010 yılında çıkmış bir yasa var. 2010 yılından beri belediyelerin çöp toplama, taşıma ve bertaraf bedellerini devletimiz bir yönetmelikle bir tam maliyet hesabıyla bir kılavuz aracılığıyla hesaplama yöntemlerini ortaya koymuş. Bütün belediyelerimiz bu formları doldurduktan sonra maliyetlerini görmüş. Su faturaları eskiden beri Çevre Temizlik Vergisi adı altında bir gelir elde ederler. Bu gelirler düşüldükten sonra kalan kısmını tüm toplam taşıma hizmetleri kısmı ilçe belediyesinin harcadığı çöp toplama, taşıma hizmetleri giderleri kalemlerin toplam sistem maliyetini ortaya koyup buradaki kısmını kirleten öder prensibiyle ilgililerinden alma yoluna gider. Kontlar ve işyerlerimizin farklı kulvarda olan kirlettiği kadar ödeyen bir prensiple bunları ilçe belediyelerimiz belirleyip, ilçe belediye meclislerimizden geçirilerek büyükşehir belediyemize gönderiyor. Yönetmelikte kirleten öder prensibi nedeniyle kirleticilerin su faturalarına eklenmek suretiyle tahsil edilir dediği için MUSKİ Genel Müdürlüğü burada su kanalizasyon imtiyazına sahip olduğundan biz faturalarımıza bunları ekliyoruz. alınan bu kararlar sonrasında da ayın sonuna kadar toplanan katı atık vergileri ayın 20’sinde tam olarak 13 ilçe belediyemize de yönlendiriyoruz. Burada MUSKİ Genel Müdürlüğü katı atık bedellerinden herhangi bir bedel almıyor. İşletme giderleri olmasına rağmen herhangi bir şekilde bir gelir de elde etmiyor. Bu gelirler tamamen ilçe ve büyükşehir belediyelerimize aktarılmakta."

Related Articles

d1391c5b14123.gif