Tepki çeken katı atık bedeli yeniden gündemde

Yazı boyutu:

Milas Belediye Meclisi’nin şubat ayı olağan meclis toplantısında 11 ana, 6 ek gündem maddesi görüşülerek karara bağlandı. Vatandaştan gelen şikayetler ve itiraz dilekçeleri gibi durumlar sebebiyle katık atık bedelinin yeniden değerlendirilmesi kararlaştırıldı.

20200208_meclis_belediye.jpg

Toplantının açılış konuşmasını yapan Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat; salı günü gerçekleşecek Ankara ziyareti, Labranda’ya yapılacak yatırım, kiralama yerine satın alınan hizmet araçları, Baharlı ve Yaka Mahalleleri’nde yürütülen çalışmalar, yeni hastane yolu, okullar bölgesinde yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. AK Partili Belediye Meclis Üyesi Hürol Önder’in 160 günlük yatırım dönemin-de Labranda’da herhangi bir temin sorunu olup olmayacağına dair sorusunu yanıtlayan Tokat, “En fazla üretim yapamayacağımız dönem 1 aylık dönem olacak. Onunla ilgili de stoklarımızı yaptık, önlemimizi aldık.” dedi.

Tokat ayrıca, İtfaiye yanındaki eski Labranda binasında yakın bir zamanda çalışma yürütüleceğini belirterek belediyeye yeni hizmet binaları kazandırmak istediklerini söyledi.

GAYRİFAAL OLAN ŞİRKET FAAL HALE GETİRİLECEK

Köylere Hizmet Götürme Birliği’ne ait olan ancak Büyükşehir Kanunu yürürlüğe girdikten sonra yüzde 99’luk hissesi Milas Belediyesi’ne aktarılan Milas Süt Birliği Tarımsal Hayvansal Zirai Ürünler Pazarlama Turizm ve Ticaret LTD. ŞTİ., hakkında karar çıktı. Uzun süredir gayrifaal durumda olan şirketi yeniden faaliyete geçirmek istediklerini belirten Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, bazı tesis ve işletmelerinin işletilmesi ve bunlardan da ekonomik kazanç sağlanması için bu şirkete ihtiyaçları olduğunu söyledi.

Yeni şirketin kurulmasının bakanlık ve bürokratik izinlere tabi olduğunu belirten Tokat, “Aynı zamanda yeni şirketin kurulması masrafı gerektiren bir süreç. Bu şirketin faal hale getirilmesinin daha rantabl olduğunu düşünmekteyiz. Bu amaçla bu şirketin hisselerinin yüzde 99’u bize ait. Yüzde 1’i ise MİTSO’ya ait. Bildiğiniz gibi artık tek kişi de şirket olabiliyor. Biz MİTSO’dan hisseyi talep ederek yolumuza devam etmek istiyoruz.” dedi.

Açıklamaların ardından şirketin yüzde 99’luk hissesini temsilen Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’a oybirliğiyle yetki verildi.

KATI ATIK ÜCRETLERİ YENİDEN GÜNDEMDE

Kamuoyunca sıkça tartışılan Evsel Katı Atık Bedeli ile ilgili çok sayıda şikayet ve dava gelmesi üzerine konu yeniden meclis gündemine geldi. Konuyla ilgili açıklama yapan Başkan Tokat, “Daha önce kamu zararı ve eksiklik oluşmaması açısından, uygulama da hemen başladığı için biz meclis kararımızla tarifelerimizi belirledik. O dönem de kaygı ve itirazlar vardı.

Özellikle işyerlerine uygulanan bedelle ilgili serzeniş var. O zaman da mecliste ‘Uygulamaya başlayalım, gelen talep ve eksiklikler olur daha sonra tekrar komisyonumuz ve meclisimizde değerlendirme olanağımız var’ demiştik. Bu açıdan gerek davalar, şikayetler, itiraz dilekçeleri gerekse de ortaya çıkan durumlar karşısında tarifemizin tekrar değerlendirilmesi gerekiyor.” dedi.

2020 yılı Evsel Katı Atık Ücret Tarifelerinin tekrar görüşülmesi talebi, oybirliğiyle Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edildi. 6. maddedeki yetkili memur sendikası olan Tüm-Bel Sen’in ilave talebi olan memur personele şehiriçi ulaşım yardımı talebine ilişkin aylık 268 lira 40 kuruş ödenmesi kararlaştırıldı. Okulda okumakta olan çocukları için eğitim yardımı ödemesi için ise ek protokol yapılması kararlaştırıldı.

AK Partili Belediye Meclis Üyesi Önder de aynı desteğin işçilere de yapılması gerektiğini belirtirken, Tokat, yetkili sendikaların taleplerine göre hareket edildiğini söyledi. Gündemin 3. Maddesindeki araç satın alma talebi oy birliğiyle kabul edildi.

Gündemin 4. Maddesindeki daha önce alınan 22 tonluk ekskavatör iş makinesinin her model ve markada tonajlarının değişiklik göstermesi nedeniyle meclis kararı ile, en fazla 14 ton olarak düzenlendi.

LABRANDA CAM ŞİŞE OLARAK DA ÜRETİLMELİ

Meclis toplantısının sonunda söz alan MHP’li belediye meclis üyesi Mevlüt Kiriş, konuşmasına İdlib’deki saldırıda ve Van’daki çığ felaketinde  şehit olan askerlere; Elazığ, Malatya’daki depremde hayatını kaybeden vatandaşlara ve  İstanbul’daki uçak kazasında vefat eden yolculara Allah’tan rahmet dileyerek başladı.

Labranda’daki yatırım kapsamına cam şişenin de alınması gerektiğini daha önceki meclis toplantılarında dile getirdiğini hatırlatan Kiriş, bu sayede pazarlama alanında bir adım öne çıkarılabileceğini söyledi. Kiriş ayrıca, Arasta’da alkollü işletmeler hakkında bilgi edinmek istediğini, katı atıkların geri dönüşümlerinin hızlandırılmasını ve yerel tohumların yaygınlaştırılması gerektiğini söyledi.

20200208_belediye_1.jpg

20200208_belediye_2.jpg

 

 

Related Articles