Tuzla Sulak Alanı’nda su çekildi

Milas’a bağlı Boğaziçi Mahallesi’nde flamingolar başta olmak üzere çok sayıda göçmen kuşa ev sahipliği yapan Tuzla Sulak Alanı’nda su seviyesinde ciddi oranda düşüş meydana geldi.20200325_bogaz_manset.jpgHaber&Fotoğraf: Volkan Yıldız

Milas’a bağlı Boğaziçi Mahallesi’ndeki Tuzla Sulak Alanı’nda, suyun aniden çekilmesi ilginç görüntüler oluşturdu. Yılda yaklaşık 250 kuş türüne ev sahipliği yapan, çeşitli balık türlerinin de yumurtlama alanı olan sulak alandaki su çekilmesi, bölgede yaşayanların yanı sıra yoldan geçenlerin de dikkatini çekti. Suyun çekilmesiyle birlikte alandaki kıyı şeridinde, çok sayıda araç lastiği, plastik atıklar ve cam şişeler de ortaya çıktı. Sulak alandaki kirliliğin boyutunu ortaya koyan manzara, bölgedeki doğal yaşam için endişe yarattı.

Suyun çekildiği alanda gezinen flamingolar ve diğer su kuşları yine eşsiz manzaralar sundu.

Yörede yaşayanlardan bazıları su çekilmesini depremin habercisi olarak değerlendirse de yürekleri ferahlatan açıklama Boğaziçi Muhtarı Ferhat Karakoyu’ndan geldi.

DEPREM HABERCİSİ DEĞİL, KORKULACAK BİR DURUM YOK!

Tuzla Sulak Alanı’nın kendine has bir su sirkülasyonunun olduğunu ifade eden Boğaziçi Mahallesi Muhtarı Ferhat Karakoyun, “Yıl boyu tekrarlayan bu gelgitler sayesinde sulak alandaki su sirkülasyonu sağlanıyor. Bu şekilde sulak alandaki su yenileniyor. Su seviyesi kısa bir süre sonra normal seviyesine dönüyor. Bazen bu tür su çekilmeleri depremlerin habercisi olarak gösterilebiliyor ama burada korkulacak bir durum yok. Gelgitler nedeniyle su seviyesindeki bu değişim sulak alanda olağan bir durum.” diye konuştu.

Muhtar Karakoyun,  “Boğaziçi Muhtarlığı olarak, Tuzla Sulak Alanı’nda su akışının daha iyi sağlanması ve kış aylarında su baskınlarının yaşanmaması için yetkili kurumlara girişimlerde bulunmuştuk. Bu girişimler sonuç verdi. Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Devlet Su İşleri koordinesinde sulak alanda yeni ilave menfez çalışması gerçekleştirecek. Sulak alanda su sirkülasyonun sağlıklı bir şekilde sağlanması için bu ilave menfez çalışması çok önemli. Çalışmanın ihalesi yapıldı. Mumcular Barajı tahliyesi olduğu zaman taşkınlar yaşanıyordu. Kışın da yağmur suyu çok güçlü geldiğinde zaman zaman taşkınlar yaşıyorduk. Bu çalışmayla yaşadığımız sorunlar ortadan kalkacak.” diye konuştu.

Milas-Bodrum karayolu ile Boğaziçi merkez arasında ulaşımı sağlayan ve sulak alanın içinden geçen yolda düzenleme taleplerinin olduğunu söyleyen Karakoyun, araç yoğunluğu oldukça fazla olan bu yolda onarım çalışması başlatılmasını ve yol güvenliğinin sağlanmasını istedi.  

20200325_bogaz_4.jpg

20200325_bogaz_5.jpg

20200325_bogaz_6.jpg

20200325_saylak_3.jpg

Related Articles

d1391c5b14123.gif