Uzunyuva’nın kadim misafirleri geldi

Milas’ta açık hava müzesine dönüştürülen Uzunyuva Anıt Mezarı Arkeopark Alanı’na ismini veren ve kutsal alanın kadim misafiri olan leylekler, göçlerini tamamlayarak yeniden Uzunyuva’ya geldi.20200318_leylekler_manset.jpg

UNESCO Dünya Geçici Miras Listesi’ndeki Hekatomnos Anıt Mezarı ve Kutsal Alanı, her yıl olduğu gibi bu yıl da kadim misafirleri olan leylekleri ağırlamaya başladı. Uzun bir göç yolculuğunu tamamlayan leylekler, Milas Müze Müdürlüğü tarafından arkeolojik çalışmaların devam ettiği alandaki sütuna kondu.

Leylek çifti, hemen yuvalarını tamir etmeye başladı. Leyleklerin gelişi Milas halkı tarafından sevinçle karşılanırken, kutsal alan leyleklerle kartpostallık görüntüler sundu.

Meraklı bakışlar altında yuvalarına çalı çırpı taşıyan leyleklerin Uzunyuva ismini verdiklerini hatırlatan mahalleli, “Her yıl buraya gelerek yuva yaparlar. Yavrularını büyüttükten sonra yeniden göç ederler. Leyleklerin gelişinin şans getirdiğe ve güzel havaların habercisi olduğuna inanırız. Uzunuyuva’nın neşesi olan leylekler, turistlerin de ilgisini çekiyor.” diye konuştu.

20200318_leylekler_3.jpg

20200318_leylekler_1.jpg

 

Related Articles

d1391c5b14123.gif