Yüksek irtifada tehlikeli hasat

Milas’ta Türbe yöresinde yüksekliği 40 metreyi bulan çam ağaçlarına tırmanılarak hasat edilen fıstık, yeni sezondaki fiyatıyla üreticisinin yüzünü güldürdü. İlerleyen yaşına rağmen çam ağaçlarına ipsiz tırmanarak hasat yapan ve çam ağacının tepesinde Türk bayrağı açan 60 yaşındaki Mustafa Kara, “Ürettiğimiz fıstıklar koronavirüs için şifa olsun. Türkiyemiz için devletimiz için üretmeye her zaman için hazırız, devam edeceğiz.” diye konuştu.20200514_fistik_manset_19eb7.jpg

 

*Vido için ikona tıklayabilirsinizTIKLAİZLE_-_Kopya_a0270.png

Haber&Fotoğraf: Volkan Yıldız

Tatlıların ve dolmaların vazgeçilmezi olan çam fıstığı, zahmetli bir uğraşın ardından sofralara ulaşıyor. Bir kısmı ihraç edilen, bir kısmı ise iç piyasada tüketilen çam fıstıkları, Muğla’da kırsal mahallelerin önemli geçim kaynakları arasında yer alıyor.

Muğla’nın fıstık çamı popülasyonu bakımından en zengin ilçelerinden biri olan Milas’ta, hasat işlemleri geleneksel yöntemlerle ve imece usulü ile sürdürülmeye devam ediyor. İlçedeki Türbe yöresinde bulunan 6 kırsal mahallede geçimini fıstık çamı ile sağlayan çiftçiler, yüksekliği 40 metreyi bulan ağaçlara ip kullanmadan tırmanarak fıstık hasadı yapıyor.
‘Kiye’ ismi verilen bir alet yardımıyla kozalakları tek tek düşüren çiftçiler, bu yılki fıstık fiyatından oldukça memnun.

20200514_cam_fistigi_3_bc4d3.jpg

ÇAM FISTIĞI ALTINLA YARIŞIYOR

Milas’ta çam fıstığı hasatının yoğun bir şekilde yapıldığı mahallelerden olan Akkovanlık Mahallesi Muhtarı Mustafa Yıldız, atadan kalan çam ağaçlarından bu sezon hasat edilen çam fıstığının pazarda kilosunun künar olarak 100 liraya, iç fıstık olarak ise 400 liradan alıcı bulduğunu söyledi. 

Yöredeki çam ağaçlarına bir evlat gibi baktıklarını anlatan Çallı Mahalle Muhtarı Burhan Kara, “Yöremi fıstık çamı ağaçlarıyla ünlüdür. Sadece bu manzara için bile bölgemize gelerek seyir keyfi yaşayan insanlar var.” diyerek, meşakkatli bir uğraş olan çam fıstığının bu yıl piyasada hak ettiği değeri bulduğunu belirtti.

Çam ağaçlarındaki çevikliğiyle dikkat çeken Çallı Mahallesi’nden Mehmet Demir ise tek geçim kaynaklarını severek yaptıklarını kaydetti.

20200514_cam_fistigi_5_2a64e.jpg

60 YAŞINDA ÇAM AĞAÇLARINA İPSİZ TIRMANIYOR

Çam fıstığı üreticilerinden olan 60 yaşındaki Mustafa Kara, “Çam fıstığı yiyende enerji patlaması yapar. Çam fıstığı her derde şifa bir üründür.” diyerek,  ilerleyen yaşına rağmen çam ağaçlarına ipsiz tırmanarak ve türkü söyleyerek hasat yapıyor.

30 metrelik çam ağacının tepesinde Türk bayrağı açan Kara, ürettikleri çam fıstıklarının koronavirüs salgınında şifa olmasını dileyerek,  “Türkiyemiz için devletimiz için bu işi yapmaya her zaman için hazırız, devam edeceğiz.” diye konuştu.

20200514_cam_fistigi_4_e0297.jpg

20200514_cam_fistigi_2_8e8d4.jpg

20200514_cam_fistigi_6_8950b.jpg

Related Articles

d1391c5b14123.gif