Zimen geleneği çağrısı yanıt buldu

Türkiye Bakkallar ve Bayiler Esnaf Sanatkârlar Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi aynı zamanda Milas Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Özay Sabancı, Oda’nın zimen geleneği çağrısı ile bir hayırseverin yüklü miktarda bakkal borcunu kapattığını duyurdu. Başkan Sabancı, Ramazan ayının da vesilesiyle ihtiyaç sahiplerine bu yolla yardım edilmesinin çok önemli olduğunu kaydetti.

20200508_zimen_manset_5f3ad.jpg

Türkiye Bakkallar ve Bayiler Esnaf Sanatkârlar Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi aynı zamanda Milas Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Özay Sabancı, geçtiğimiz günlerde hayırseverlere ihtiyaç sahiplerine yardım eli uzatılması ve bu yolla bakkalların borç defterlerinin satın alınabileceğini (Zimen geleneği) söylemişti. Osmanlı’dan kalan bir gelenek olan zimen geleneğinin yaşatılması yönündeki çağrı karşılık buldu ve Oda aracılığıyla harekete geçen bir hayırsever, iki ihtiyaç sahibinin yüklü miktardaki bakkal borcunu kapattı.

HAYIRSEVER BÜYÜKLERİMİZİN DESTEKLERİNİ BEKLİYORUZ

İsminin açıklanmamasını isteyen hayırseverin örnek davranışı hakkında açıklama yapan Başkan Sabancı, zimen geleneğiyle ihtiyaç sahiplerine yardım eli uzatılabileceğinin altını çizerek şunları kaydetti:

“Zor günler geçirdiğimiz şu zamanda, içinde bulunduğumuz ramazan ayının da vesilesiyle ilçemizde güzel olaylar da yaşanmakta. Daha önce çağrısını yapmış olduğumuz zimen geleneğinin yaşatılması insanlarımızın birbirlerine destek olması dileklerimiz gerçek oluyor.

Milas’ta esnaflık yapan isminin açıklanmasını isteyemeyen bir hayırseverimiz bu geleneğin yaşatılmasında ilk adımı atmış olup bizim aracılığımız ile bir bakkalımızın veresiye defterinden yüklü borcu olan iki müşterisinin borçlarını kapatmıştır. Veren elden alan elin, alan elden veren elin haberinin olmadı. Osmanlı’dan kalan bu güzel geleneğimizin yardıma ihtiyacı olan birçok kişiye ulaşması için Milasımızda hizmet eden hayırsever büyüklerimizin desteklerini bekliyor. Bu geleneği yaşatmaya davet ediyorum.”

Related Articles

d1391c5b14123.gif