10 bin sığır ithal edildi, peki yerli besici ne yapacak?

Yaklaşık iki aydır dünya ve ülke gündeminden düşmeyen, vatandaşların ilgiyle takip ettiği ve esnafın ticari hayatın normale dönmesini dört gözle beklediği korona virüs sürecinde CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan, 12 Nisan 2020 Pazar günü gerçekleşen büyük çaplı bir hayvan sevkiyatını Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye sordu.

20200504_suatbesicilik_55257.jpg

Korona virüs tedbirleri kapsamında besilik sığır ithalatı 26 Ekim tarihinde durdurulmuştu. Besicilik faaliyetinin yoğun olduğu Muğla’da bir çok besici ve çiftçi, 2018 yılından beri etkili olan ekonomik sıkıntılar,  yüksek yem maliyetleri ve pazarda tutunamamaktan şikayetçiydi. 2020’de de Koronavirüs sebebiyle sektörde birçok yerel üreticinin faaliyetleri durma noktasına geldi.

Nisan ayının ilk haftalarında gerçekleştirdiği ziyaretler esnasında çiftçinin ve besicinin şikayetlerini dinleyen CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan, İskenderun Limanı’na indirilen 10 bin baş sığır ithalatını mecliste gündemine taşıdı.

Konuyu yazılı soru önergesi olarak da ileten CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan’ın Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesi şöyle:

“Korona virüsten dolayı tedbirlerin üst düzeye alındığı bir dönemde neden böyle bir ithalat yapılmıştır?

Hayvan ithalatının durdurulmasında dolayı birçok işletme ekonomik anlamda zorluk yaşarken, 10 bin baş sığır ithal eden et firmasına neden ayrıcalık tanınmıştır?

Korona virüs tedbirleri kapsamında karpuz ithalatı için bile Sağlık Bakanlığı’ndan görüş istenirken, yasak olmasına rağmen ithal edilen sığırlar için Sağlık Bakanlığı’ndan görüş alınmış mıdır?”

Milletvekili Özcan özellikle birçok ülke ekonomisi böyle zor bir süreçteyken gerçekleşen bu ithalatın milli sermayeyi yerel besicilik üretimini baltalamak olduğunu belirtti.

Related Articles

d1391c5b14123.gif