CHP’Lİ ALBAN’DAN ZAM TEPKİSİ…

eskiweb/chpli-albandan-zam-t-e136391a38f8517d1a93.jpg

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, ardı ardında gelen zamları ve ekonominin gidişatını eleştirdi. Alban, “Yapılan son zamlar gösteriyor ki, AKP hükümeti ekonomiyi yönetemez hale gelmiştir. Elektrik ve doğalgaza gelen zam, tüm mal ve hizmetlerin fiyatını da artıracaktır” dedi.

CHP’li Alban, Merkez Bankası’nın yılsonu enflasyon tahminini yükseltmesini ve enerji ürünlerine gelen zamlara ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. AKP hükümetinin yılbaşında belirlenen enflasyon hedefini tutturamadığını ve Merkez Bankası’nın enflasyon tahmin oranını yüzde 8.4’ten yüzde 13.4’e yükselttiğini hatırlatan Alban, enflasyon farkının maaşlara yansıtılmasını ve çalışanlara ek zam olarak verilmesi gerektiğini vurguladı. 

Alban, “İçinde bulunduğumuz yıl için asgari ücret ve kamu çalışanlarının maaş artışı belirlenirken Merkez Bankası’nın enflasyon hedefi baz alınmıştı. Fakta şimdi bu rakamlar 5 puan yükseltildi. Bu nedenle tüm çalışanların maaşlarına enflasyon ayarı yapılması gerekmektedir” dedi.

ZAMLARIN DEVAMI GELECEK…

AKP yönetiminin, hayat pahalılığı ve işsizliğin önüne geçecek ekonomik önlemleri almadığını ve sonucunda doğalgaza ve elektriğe zam geldiğini ifade eden Alban, öte yandan asgari ücretlinin, emeklinin, memurun, işçinin maaşının hızla erimeye devam ettiğini kaydetti.

Yapılan zamların yanı sıra Dolar, Euro ve altın fiyatlarının yükselmeye devam ettiğini işaret eden Alban, “Dövizdeki artış durdurulamıyor, Türk Lirası ise sürekli geriliyor. AKP yönetiminin bu kötü gidişatı durduracak hiçbir programı yok” dedi.

ACI REÇETEYİ YİNE HALKA İÇİRECEKLER…

Açıklamasında, tarımsal sulamanın arttığı dönemde yapılan zammın, tarım ürünlerindeki fiyatları da yükselteceğini belirten Alban, üretime katkı yapan her kesimin olumsuz etkileneceğini ifade etti.

Zamlardan kaçmak için erken seçim yapıldığını fakat AKP’nin artık kaçış yerinin olmadığını söyleyen Alban, “Bu kadar alelacele seçime gidilmesinin bir tek anlamı vardı. Ekonomideki durum o kadar kötüye gidiyordu ki, bu terazi bu yükü daha fazla tartamıyordu. Şeker fabrikalarından sonra satılacak pek bir şey de kalmadı. Bu, sadece krizin yükünü tüketiciye yüklemek için yapılmış bir zamdır. Şimdi bu acı reçeteyi halka içerecekler” dedi.

ZAM ASIL KIŞIN HİSSEDİLECEK…

CHP’li Alban, hükümet tarafından elektrik ve doğalgaza halktan gelecek tepkiyi önlemek için, yaz aylarında zam yapıldığına dikkat çekti. Zammın asıl etkisinin kış aylarındaki faturalarda kendini göstereceğini kaydeden Alban, AKP’nin ekonomi gibi enerji politikalarının da iflas ettiğini, bu gidişle halkın kışın karanlığa ve soğuğa mahkum olacağını belirtti.

Related Articles

d1391c5b14123.gif