Gümüşkesen Anıtı Milas’ın simgesidir

CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan, Milas ve Milas halkı için çok büyük önem taşıyan Gümüşkesen Mezar Anıtı ile ilgili Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un cevaplaması istemiyle soru önergesi sundu.

20200716_gumuskesenilk_f8802.jpg

1. derece koruma altında olan Gümüşkesen Anıtı’nın bahçesine yapılmaya başlanan ve sonra duran Milas Arkeoloji Müzesi inşaatıyla alanın adeta mezbeleliğe döndüğünü söyleyen CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan, Milas halkının birçok sivil toplum kuruluşunun sembolü olan Gümüşkesen Anıt mezarının eski orijinal haline getirilmesi talebinde bulundu.

CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan yaptığı açıklamada; “Gümüşkesen Mezar Anıtı, Milas’ın  batısındaki Sodra dağının doğu yamacındaki şimdiki Gümüşlük Mahallesi sınırları içindeki antik kent nekrepolu (mezarlığı) sahası içerisindedir. Yapım tekniği ve mermer süslemelerinin karakteristik özelliğiyle, M.S. 2.yüzyılın ortalarında yapılmış bir anıt olduğu, zamanın Milaslı bir yöneticisi ve ailesi için inşa edildiğini çeşitli kaynak ve kitaplardan öğrenmekteyiz.

20200716_gumuskesen_9c872.jpg

Gümüşkesen Anıtı Milas ve Milas halkı için çok büyük önemi vardır. Başta Milas Kaymakamlığı olmak üzere Milas Belediyesi, kamu kurumları, okullar ile birçok sivil toplum kuruluşu kurum amblemi olarak bu anıtın minyatürünü ya da grafiğini kullandığı bilinmektedir.

Milas halkının görüş ve düşüncesi alınmadan, 1.derece ile korunan Gümüşkesen Anıtı’nın bahçesine; Milas müzeler şehri olacak parolasıyla, Milas Arkeoloji Müzesi inşaatına başlanmış, kabası bile bitirilmeden inşaat durmuştur ve bina şu anda virane ve metruk bir haldedir” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı ile yapmış olduğu ikili görüşmelerde konuyu dile getirdiğini ifade eden Milletvekili Suat Özcan, son olarak Kültür ve Turizm Bakanı’na yazılı olarak soru önergesi verdi. CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un cevaplaması istemiyle verdiği önergede şu soruları yöneltti:

20200716_gumuskesen2_12e26.jpg

  • Milas Arkeoloji müzesi yapım ihalesi hangi tarihte yapılmış, inşaatına hangi tarihte başlanmış, hangi tarihte bitirilmesi planlanmıştır ve şu an ne durumdadır?
  • Bu ihalenin toplam bedeli ne kadardır?
  • Milas halkının karşı çıktığı bu müzenin bir başka alana yapılması için bir çalışmanız bulunmakta mıdır?
  • Gümüşkesen Anıtının bulunduğu alana yapılan kaba inşaatı kaldırıp, eski haline getirmeyi düşünüyormusunuz?

Milletvekili Özcan; “Milas halkının, birçok sivil toplum kuruluşunun sembolü olan Gümüşkesen Anıt Mezarı’nın eski yani orijinal haline getirilmesi talebine hiçbirimiz kayıtsız kalmayacağız, elbirliği ile bir değil birçok müze yapacak alanı hep birlikte buluruz” dedi.

20200716_gumuskesen4_1d954.jpg

20200716_gumuskesen3_2109d.jpg

20200716_gumuskesen5_ac1c1.jpg

20200716_gumuskesen1_be7a4.jpg

Related Articles

d1391c5b14123.gif