Kısa çalışma ödeneği mağduriyetini sordu

İYİ Parti Muğla Milletvekili ve Yerel Yönetimler Başkanı Prof. Dr. Metin Ergun, kısa çalışma ödeneğinden dolayı mağdur olan vatandaşların sorunları ve uygulamayı istismar eden işletmeleri gündeme getirdi.

20200728_kisa_calisma_00e70.jpg

İYİ Parti Muğla Milletvekili ve Yerel Yönetimler Başkanı Prof. Dr. Metin Ergun’un, koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında uygulamaya konan kısa çalışma ödeneğinin normalleşme dönemini takip eden süreçte neden olduğu sorunlarla ilgili Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zümrüt Zehra Selçuk’un yazılı olarak yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sundu

Muğla Milletvekili Prof. Dr. Metin Ergun’un soru önergesi şöyle:

Koronavirüs Salgını ile mücadele tedbirleri kapsamında, 4447 Sayılı Kanun’a 26 Mart 2020 tarihinde yayınlanan Resmi Gazete’de eklenen Geçici Madde 23 ile kısa çalışma ödeneğinin koşulları düzenlenmiştir. Bu düzenleme istihdamın ve işverenlerin korunmasını amaçlarken, çalışanların gelirlerini düşürmüştür.

Zira kısa çalışma ödeneğinden, faaliyetlerini en az 1/3 oranında azaltan iş yerlerinde çalışan vatandaşlarımızın faydalanacağı öngörülmesine rağmen, 1 Haziran 2020 itibariyle normal faaliyetlerine geri dönmüş olan işletmelerde çalışan işçilerimiz de tam gün çalışmalarına karşın kısa çalışma ödeneği kapsamında çalışmaya devam etmektedirler.

Bu durumdan ötürü kısa çalışma ödeneği kapsamına alınan ama tam gün mesai yapan yüzbinlerce vatandaşımız olumsuz etkilenmiş, gelirleri salgın öncesine göre yaklaşık 1/3 oranında azalmış ve yaşadıkları geçim sıkıntısı derinleşmiştir.

Bu bilgiler doğrultusunda;

1. Normalleşme sürecinin başlamasıyla beraber, faaliyetlerine tam gün olarak devam eden ve çalışanlarını kısa çalışma ödeneği kapsamında ücretlendirmeye devam eden iş yerlerinin şimdiye kadar denetimi yapılmış mıdır?

2. Eğer böyle bir denetleme yapılmış ise, çalışanlarını tam gün istihdam etmesine rağmen kısa çalışma ödeneği kapsamında gösteren işverenlere şimdiye kadar ne tür cezai müeyyideler uygulanmıştır?

Related Articles

d1391c5b14123.gif