KOAH ve üst solum yetmezliği iddialarını sordu

Muğla Milletvekili Metin Ergun, kamuoyunda şaibe yaratan zatürre rakamları ile ilgili Sağlık Bakanı’na soru önergesi sundu.

20200417_metin_ergun_87c0c.jpg

 

Ülkemizin Covid-19 salgını ile mücadelesinde yazılı ve görsel basının yanı sıra sosyal medya aracılığıyla kamuoyuna yansıyan bilgilere göre Covid-19 teşhisinde şu ana kadar ciddi iddialar ortaya çıkmıştı. Bu nedenle İYİ Parti Yerel Yönetimler Başkanı ve Muğla Milletvekili Prof. Dr. Metin Ergun'un Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yanıtlaması talebiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

İYİ Parti Muğla Milletvekili Prof. Dr. Metin Ergun'un soru önergesi şöyle:

“Basın ve sosyal medya aracılığı ile kamuoyuna yansıyan bilgilere göre, Türkiye’de 2020 yılında Zatürre (Pnömoni), KOAH ve Üst Solunum Yetmezliği teşhisi konan hasta sayılarında ve bu hastalıklara bağlı olarak gerçekleşen ölüm sayılarında geçmiş yıllara kıyasla olağanüstü artışlar yaşandığı iddia edilmektedir. Kamuoyuna yansıyan iddiaların açıklığa kavuşturulması açısından söz konusu verilerin paylaşılması önem arz etmektedir.

Bu bilgiler kapsamında;

1.            Bakanlığınıza bağlı kamu hastaneleri ile özel hastanelerde, 1 Ocak 2020 ve 31 Mart 2020 tarihleri arasında Zatürre, KOAH ve Üst Solunum Yetmezliği teşhisi konan hastaların sayısı kaçtır?

2.            Bakanlığınıza bağlı kamu hastaneleri ile özel hastanelerde, 1 Ocak 2020 ve 31 Mart 2020 arasında Zatürre, KOAH ve Üst Solunum Yetmezliği teşhisi konulduktan sonra hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı kaçtır?

3.            Bakanlığınıza bağlı kamu hastaneleri ile özel hastanelerde, son 5 yılın 1 Ocak ve 31 Mart tarihleri arasında Zatürre, KOAH ve Üst Solum Yetmezliği teşhisi konan hasta sayısı kaçtır?

4.            Bakanlığınıza bağlı kamu hastaneleri ile özel hastanelerde son 5 yılın 1 Ocak ve 31 Mart tarihleri arasında Zatürre, KOAH ve Üst Solunum Yetmezliği teşhisi konulduktan sonra hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı kaçtır?”

Related Articles