Sınav ücretlerini TBMM’ye taşıdı

Muğla Milletvekili Metin Ergun ÖSYM sınav ücretlerini gündeme getirdi. Milletvekili Ergun; “Geleceklerini belirleyen sınavlar için, ekonomik özgürlüğünü elde edemeyen bu gençlerimizden devlet olarak maddi karşılık beklemek sosyal devlet ilkesi ile çelişen bir durumdur.” dedi.

20200620_ergun_01989.jpg

İYİ Parti Muğla Milletvekili ve Yerel Yönetimler Başkanı Prof. Dr. Metin Ergun gençlerimize ciddi bir yük getiren ÖSYM'nin pahalı sınav ücretlerini Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın yanıtlaması talebiyle TBMM'ye sunduğu yazılı soru önergesinde dile getirdi.

Ülkemizde yaşanan krizden dolayı ekonomik göstergeler gittikçe kötüye giderken, vatandaşlarımız yüksek enflasyon, işsizlik ve hayat pahalılığı ile boğuşmaktadır. Bu süreçte en fazla mağduriyet yaşayan kesimlerin başında ise şüphesiz gençlerimiz gelmektedir. Gençlerimiz ekonomik bağımsızlıklarını kazanmak, hayatlarına yön vermek amacı ile hem öğrenciyken, hem de öğrencilik dönemleri sonrası sınavlarla birçok açıdan mücadele etmektedir. Bu sürecin içinde zihnen, bedenen ve psikolojik olarak yoğun gayret gösteren, yorgunluk çeken bu gençlerimiz, bir de yüksek sınav ücretleri nedeniyle maddi açıdan aşırı bir yük altında kalmaktadırlar.

Ayrıca, geleceklerini belirleyen sınavlar için, ekonomik özgürlüğünü elde edemeyen bu gençlerimizden devlet olarak maddi karşılık beklemek sosyal devlet ilkesi ile çelişen bir durumdur.

2019 yılı itibariyle çeşitli sınavlar için gençlerimizin ödedikleri bedeller şu şekildedir;

1- Üniversiteye giriş sınavlarının (TYT/AYT/YDT) her biri için 70 TL,

2 KPSS ücretleri (zamlı),

Genel Kültür ve Genel Yetenek oturumu için 75 TL,

Eğitim Bilimleri için 75 TL,

ÖABT için de yine 75 TL,

KPSS Alan Bilgisi oturumuna ise 50 TL,

Öğretmenlik Alan Bilgisi oturumuna girmek isteyen bir aday, Genel Kültür-Genel Yetenek ve Eğitim Bilimlerine de girmesi gerektiği için toplamda 225 TL ücret ödemesi gerekmektedir. Bu tutar asgari ücretin yaklaşık %10'una tekabül etmektedir.

3- Hâkimlik-SavcıIık sınavları için alınan ücretler ise şöyledir;

İdari Yargı Hâkimliği, Adli Yargı Hâkimliği ve Avukatlıktan Geçiş için belirlenen ücretler:

1. Sınava katılan adaylar için 216 TL,

2.sınava katılan adaylar için 324 TL,

3.sınava katılan adaylar için 432 TL'dir.

1- Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı ücreti 120 TL,

2- Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı için belirlenen ücret ise 120 TL'dir.

Bu bilgiler çerçevesinde;

  • Sınav ücretleri neye göre belirlenmekte ve neye göre artış yapılmaktadır?
  • Sınav ücretleri belirlenirken ülkemizin ekonomik şartları göz önünde bulundurulmakta mıdır?
  • Özellikle YKS ve KPSS sınavına girecek öğrencilerin maddi özgürlüğü yoktur. Zira tüm sınav giderleri aileleri tarafından karşılanmaktadır. Bu ekonomik şartlarda sınav ücretlerinin bu denli yüksek olmasının sebepleri nelerdir?
  • Kamu yönetiminde şeffaflık ilkesi gereği ÖSYM'nin sınav ücreti gelirlerini ve giderlerini kamuoyu ile paylaşması gerekirken, ÖSYM bu bilgileri neden paylaşmamaktadır?
  • Sınav ücretlerinden elde edilen gelirler, hangi harcama kalemlerinde kullanmaktadırlar?
  • Kısa vadede sınav ücretleri konusunda, ailelerimizi ve öğrencilerimizi rahatlatacak bir çalışmanız var mıdır?

Related Articles

d1391c5b14123.gif