SOMA’NIN KÖMÜR KARASI ADALETİN ÜZERİNDEKİ KARADIR…

eskiweb/somanin-komur-karasi-4a967ecf7ba984b4b846.jpg

Soma davasında çıkan kararı eleştiren CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, “davadan çıkan karar vicdanları kanatmış, adalete olan inancı bir kez daha yaralamıştır” dedi.  Çıkan kararın, yeni yönetim sisteminin adalet uygulamaları hakkında ipuçları verdiğini belirten Alban hak, hukuk, adalet savaşında verilen mücadelenin ne kadar önemli olduğunun bu kararla birlikte yeniden ortaya çıktığını vurguladı. 

Soma’da 13 Mayıs 2014 tarihinde meydana gelen ve 301 işçinin yaşamını yitirdiği facia davasında 50 ay sonra karar açıklandı.

Davaya ilgili kararı açıklayan mahkeme tutuklu sanıklar Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan'ı 15 yıl, Genel Müdür Ramazan Doğru'yu 22 yıl 6 ay, İşletme Müdürü Akın Çelik'i 18 yıl 9 ay, Maden Mühendisi, İşletme Müdür Yardımcısı İsmail Adalı'yı 22 yıl 6 ay, maden mühendisi Ertan Ersoy'u 18 yıl 9 ay hapis cezasına mahkum etti.

ADALET YERDE TEKMELENMİŞTİR…

Soma davasında çıkan sonuçla ilgili yazılı açıklama yapan Alban, 301 madencinin yaşamını yitirdiği faciada şirketin üst düzey yöneticilerine ve sahiplerine verilen düşük cezaların hukuktan ve vicdandan uzak olduğunu ifade etti.

CHP’li Alban,“eşlerini, çocuklarını kaybedenler aynı acıyı yeniden yaşadı. Kaza değil katliam olan olayın meydana gelmesine sebep veren sanıklar, ne yazık ki layık oldukları cezaları almadılar. Başkanlık Sisteminin uygulanmaya başlandığı ilk günlere denk gelen bu karar, sistemin ölü doğduğunu, tek adam rejiminin adaletsizlik üzerine kurulu bir düzen getirdiğinin en büyük kanıtıdır” dedi. 

Soma’da yaşanan faciayı protesto gösterileri sırasında, Erdoğan’ın bürokratı tarafından yere düşen vatandaşa tekme atılmasını hatırlatan Alban, “adalet bu kararla yere düşmüş, siyasi iktidar da yerdeki adaleti tekmelemiştir” dedi.

SONUNA KADAR TAKİP EDECEĞİZ…

CHP’li Alban, AKP iktidarı tarafından sorumluların yargıda hesap vereceklerini sürekli dile getirmelerine rağmen, yakın tarihimizdeki benzer felaketler gibi maalesef Soma maden faciasında da çıkan kararda adaletin yok olduğunu, yine sözde kaldığını kaydetti.  

Mahkemenin bu kararıyla maden ocağının çökmediğini, asıl insan haklarının, ruhların, beklentilerin çöktüğünü ve adaletin yok olduğunu vurgulayan Alban,  katliamda babalarını, eşlerini, kardeşlerini, evlatlarını kaybedenlerin yüreğini soğutacak karar çıkana kadar, süreci sonuna kadar takip edeceklerini ifade etti.

Related Articles

d1391c5b14123.gif