Zeytinyağında Muğla’nın EN’leri ödüllendirildi

Yazı boyutu:

Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığınca desteklenen ve Muğla Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün diğer bileşenler işbirliğinde gerçekleştirdiği Zeytinin Zeytinyağına Kayıpsız ve Kaliteli Yolculuğu isimli proje çerçevesinde düzenlenen en iyi zeytinyağı yarışmasının kazananları ödüllendirildi. Ödül törenine ve etkinliğe, memecik zeytiniyle ünlü Milas’ın kaliteteden ödün vermeyen zeytinyağı üreticileri damga vurdu.

20200208_zeytinyagi_manset.jpg

Zeytinin Zeytinyağına Kayıpsız ve Kaliteli Yolculuğu isimli projenin ödül töreni, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından başlayan ödül töreni programına; Muğla protokolü ve il genelinden çok sayıda üretici, zeytin ve zeytinyağı dostu, STK temsilcileri, oda başkanları ve vatandaşlar katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Muğla Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, bu yıl ilki düzenlenen zeytinyağı yarışmasına 86 başvuru yapıldığını belirterek, ilerleyen yıllarda ulusal düzeyde bir yarışma planladıklarını belirtti.

Proje ve yarışmanın hazırlık aşaması hakkında bilgi veren Müdür Saylak, “Amacımız zeytincilikte ve zeytinyağı üretiminde bir farkındalık oluşturmak. Üreticilerimizin iyi tarım uygulamaları ile kaliteli zeytinyağı üretmelerine önderlik etmek ve rol model oluşturmak. Hedefimiz bu yarışmayı önümüzdeki yıllarda ulusal düzeyde geliştirmek. Böyle bir ilgiden ötürü sizlere teşekkür ediyorum. Muğla’da zeytin ve zeytinyağı üretiminde ciddi bilinç oluşturan ve bu işe öncülük eden üreticilerimizi tebrik ediyorum. Bu konuda Milas’tan Ali Osman Menteşe’ye ve Zeytin Dostu Derneği yöneticilerine ayrıca teşekkür ediyorum.” dedi.

Anadolu topraklarının kadim dostu olan asırlık zeytin ağacının bu topraklarda tarihe tanıklık ettiğine değinen Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürü Fuat Fikret Aktaş, “Ülkemiz sofralık zeytinde 460 bin ton üretimiyle İspanya ve Mısır'ın ardından dünyada 3'üncü sırada. Zeytinyağında ise yaklaşık 270 bin ton üretimiyle İspanya, İtalya, Yunanistan, Tunus'un ardından dünyada 5'inci sırada yer alıyor.” diyerek zeytin ve zeytinyağı üretimi konusundaki istatistiki verilere dayanarak bilgi verdi.

Zeytin ve zeytinyağına olan desteğin devam edeceğini kaydeden Aktaş, “Tarihi yolculuğu içinde zeytin ve zeytinyağı sadece insanın beslenmesinde değil ilaç yapımı, kozmetik ürünler ve hijyen maddesi yapımlarında kullanılmıştır. Böylesi bir değeri geliştirmek için değerli üreticilerimizi her zaman destekleyip, çalışma yapacağız.” diye konuştu.

Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanı Şükrü Kamber, Muğla Vali Yardımcısı Ayhan Yazgan da zeytin ve zeytinyağına dair birer konuşma gerçekleştirdi.

Yurtiçinde ve yurtdışında düzenlenen yarışmalarda sayısız ödül alan Milaslı zeytin ve zeytinyağı üreticisi Ali Osman Menteşe de kürsüye gelerek memecik zeytinlerinden elde ettiği zeytinyağlarının başarı hikayesini paylaştı. Zeytin ve zeytinyağı üretimine başladığı yıllarda Milas’ın yağlarının “kokar” olarak nitelendirildiğini söyleyen Menteşe, bilimsel bilgiye ve tecrübeye dayalı üretimle ve memecik zeytinleriyle kalitenin yakalanabileceğini söyledi. Menteşe’nin anlatımı salonda alkış topladı.

Televizyon programcısı Cem Seymen, moderatörlüğünü yaptığı panelde; Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı ve Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu Üyesi Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu, Prof. Dr. Fügen Durlu Özkaya, Prof. Dr. Nazan Uysal Harzadın, Prof. Dr. Gazi Aydın, Doç. Dr. Mücahit Taha Özkaya ve Doç. Dr. Mehmet Ateş ile birlikte zeytin ve zeytinyağı ile ilgili katılımcılara bilgi verdi.

Zeytinyağı üreticilerinin tadım etkinliği yaptığı etkinlik, Muğla genelinden yoğun katılım gördü.  

Yarışma sonucu kalite ödüllerini almaya hak kazanan çiftçi ve üreticiler, protokol üyeleri tarafından ödüllendirildi.

20200208_zeytinyagi_9.JPG

20200208_zeytinyagi_8.JPG

20200208_zeytinyagi_7.JPG

20200208_zeytinyagi_5.JPG

20200208_zeytinyagi_4.JPG

20200208_zeytinyagi_3.JPG

20200208_zeytinyagi_2.JPG

20200208_zeytinyagi_1.JPG

20200208_zeytinyagi_11.jpg

20200208_zeytinyagi_10.JPG

 

Related Articles