On binlerce zeytin ağacını kurtardık, siz neredeydiniz?

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Radyo Gözlem Haber Müdürü Gizem Kapusuz’un hazırlayıp sunduğu programda Milas’ta gerçekleştirilen zeytin mitinginde kendisine karşı gerçekleştirilen protesto ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Haber albümü için resme tıklayın

Milas Kent Konseyi tarafından 17 Nisan 2022 Pazar günü Atapark’ta gerçekleştirilen mitinge bir grup tarafından protesto edilen Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat; “Milas ovasındaki on binlerce zeytin ağacını kurtardık. Biz burada bu zeytinleri kurtarırken hiç başkasına siz neredesiniz, niye bir şey yapmıyorsunuz, siz hainsiniz, siz çevre katilisiniz demedik. Biz Tuzabat’ta mücadele ederken, orman yangınlarında mücadele ederken, Bafa’da Ilbıra Dağında mücadele ederken siz neredeydiniz demedik” dedi.

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, 20 Nisan 2022 Çarşamba günü saat 15’te Radyo Gözlem Haber Müdürü Gizem Kapusuz’un konuğu oldu.

Programda zeytin mitinginde yaşanan olaylara yönelik açıklama yapan Başkan Tokat; “Öncelikle iki şeyi net bir şekilde ifade etmem lazım. Milas Belediyesinin önünde bir eylem yapıldığını biliyorsunuz. Bize karşı yapılan hiçbir açıklama veya protestoda biz kimseye sataşmadık, kimseye soru bile sormadık. Dedik ki herkes demokratik hakkını en iyi şekilde kullansın. Çünkü biz isteriz ki herkes rahatça konuşsun, demokratik haklarını kullansın. Ama aynı şey bize karşı böyle işlemiyor.

Pazar günü yaşananlara ben üzüldüm desem yalan olur çünkü önceden bu tepkinin yapılacağını bir gün önceden biliyorduk. Nisan ayının girmesiyle beraber ailecek koronavirüse yakalandık, bir izolasyon süreci yaşadık. Arkasından da Ankara programım oldu. Bu süre içerisinde programlamalar yapılmış, konuşmacılar hazırlanmış, afişler hazırlanmış her yere asılmış. Programa göre de ikinci sırada da benim konuşmam ayarlanmış. Ben herhangi bir konuşma talebinde bulunmadım. Bu tepkilerin yapılacağını bile bile o gün konuşmamı yaptım. Ben oraya çıkıp konuşma yapmasaydım korkup çıkamadı diyeceklerdi adım gibi biliyorum. Onun için ben çıktım, tepkilerini gördüm ve konuşmamı da yaptım indim. Tepkilerinin sebepleri ile ilgili çok değişik yorumlar var ama şunu net olarak ifade etmem lazım bana haksızlık yapıldığını düşünüyorum. Çünkü 55 yıla yaklaşan yaşam mücadelemin çok önemli bir kısmını emek, hukuk, demokrasi, çevre ve özgürlüklerle mücadele ile geçirmiş bir arkadaşınızım ve bu konuda halk tarafından bilinen bir insanım. O tepkileri bu yaşam içerisinde değerlendirdiğim de çok haklı ve şık bulmuyorum. Ama şunu da burada açıkça ifade etmem lazım. Daha önce de bunu defalarca söyledim. Artık bu iş bir çevre mücadelesinden, zeytin mücadelesinden çıktı. Bu iş başka yerlere evriliyor artık. Etkinliği sunan arkadaşlarımızın da kararlı uyarılarına rağmen haksız tepkilerine devam ettiler. O alanda toplanan herkes eğer oraya iyi niyetle geldiyse zeytin savunucuları olarak kilitlenmesi lazımdı. Zeytini savunmak niyetiyle oraya gelen hiç kimse başkasını yuhalamaya hakkı yok. Bazı şeyleri kendi tekellerinde görmeleri doğru değil. Yaklaşım sadece biz çevreciyiz öbürleri değil tarzındaydı. Yok böyle bir şey.

1994-1999 döneminde o zamanki Milas Belediye yönetimi, Milas ovasını imarı açmıştı. Ben de avukatlık yapıyordum. Fatih Abban arkadaşımız da Mimarlar Odası temsilcisiydi. Biz Mimarlar Odası adına avukat olarak belediyeye karşı ovanın imara karşı açılışının iptali için dava açtık. Dava devam ederken yerel seçimler yapıldı, bu sefer biz belediye meclisi seçildik ve o dönemki belediye başkanımız ve belediye meclisimiz olarak ilk kararımız ovanın imara açılışının meclis kararı ile iptali oldu. Yani dava devam ederken Meclis kararıyla dava konusuz kaldı ve amaç hasıl oldu. İdari yoldan iş çözümlenmiş oldu. O dava dilekçesini daha dün gibi hatırlıyorum. En önemli madde şuydu. Milas Ovası Türkiye'nin en kaliteli ve en verimli zeytin ağaçlarına sahiptir ve bu ağaçları feda ettirmeyeceğiz.

Sadece bu davayla on binlerce zeytin ağacını kurtardık. Biz burada bu zeytinleri kurtarırken hiç başkasına siz neredesiniz, niye bir şey yapmıyorsunuz, siz hainsiniz, siz çevre katilisiniz böyle bir şey demedik. Biz Tuzabat’ta mücadele ederken, orman yangınlarında mücadele ederken, Bafa’da Ilbıra Dağı ile ilgili oradaki derneğimiz ile birlikte mücadele ederken siz neredeydiniz demedik. Kimseye bir şey yükleme gibi düşüncemiz olmadı. Hiç kimseye karşı saldırım yok, hain demiyorum, başka yaftalar yapıştırmaya çalışmıyorum. Herkese saygım var. Ben çevreci de dinlerim, zeytinci de dinlerim, emekçilerimizi, sendikacılarımızı dinlerim. Yeter ki yetişmiş insanlar olarak karşılıklı konuşalım. Ama şu anda Türkiye'de maalesef bu konuşma ortamı ortadan kalkmış durumda. Tekrar ediyorum. Zeytin de bizim, tarla da bizim, tarım da bizim, ormanlar da bizim, madenler de bizim, enerji de bizim. Çevresel kriterlere uymak kaydıyla. Alandaki tepkileri gösteren arkadaşlarımızın çoğu maalesef Milas dışından gelen ve siyasi. Tepkilerle birlikte akkoyun da karakoyun da belli oldu. Benim orada protesto edilmem den dolayı mutluluk hazzı yaşayan, bundan tatmin olan bir kesim var. Onlara da hayırlı olsun diyorum. Orada yaşananlardan daha çok yaşanmayanlar var. Böyle bir etkinliğin zeytinin başkenti Milas'ta yapılması kadar doğal bir şey yok ve Milas Belediyesi de bunun için her türlü olanağı sağladı. Mitingde zeytinci var mıydı? Tariş var mıydı? Ziraat Odası var mıydı? Her konuşan, mikrofona her çıkan Avrupa Birliği coğrafi işareti almış Milas Zeytinyağı mı yoksa kömür mü söylemlerini kullanıyor sahnede. Avrupa Birliğinden coğrafi işaret alınması Milas Ticaret Odamızın müracaatıyla alındı ancak onun öncesinde neredeyse 10 yıla varan uzun vadeli bir ortak akıl ve çalışmayla sağlandı. Milas Zeytinyağı mı yoksa kömür mü söylemini kullanmasını biliyor sahnede,  bunu sağlayan ortak aklı hiç düşünmüyor. Bunu sağlayan ortak akıldan sadece Milas Belediyesi vardı orada ve yuvarlandı. Bu ortak aklı sağlayan bileşenlerin hiçbiri o meydanda yoktu. Adı Zeytin olunca zeytin mitingi mi oldu bu yani… Orada yuhlayarak bizi zeytinciliğimize hizmet etmiş mi oldunuz. Bu amacından saptırılmış ve maalesef bizim zeytincilikle ilgili mücadelemize zarar veren boyuta gelmiştir. Kent Konseyinin de kendisini gözden geçirmesi gerekiyor” dedi.

22 Nis 2022 - 14:02 Muğla/ Milas- Gündem

Muhabir  Gizem Kapusuzgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Milas Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Milas hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Milas editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Milas değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce 8. Milas Zeytin Hasat Şenliği'nin En Başarılı Etkinliği yada Bölümü Hangisiydi?
Tüm anketler