Milas'ta Doğalgaz ve Tesisat Kurulumları hakkında Meta Mühendislik Milaslıların Sorularını Cevapladı

META Mühendislik’ten Makine Mühendisi Tarık Meşelik, Milas’taki doğalgaz çalışmaları ile ilgili merak edilenleri Radyo Gözlem dinleyenleri ile paylaştı.

Video için play'e tıklayın

Doğalgaz çalışmaların Milas’ta başlamasında emepği geçenlere teşekkür ederek açıklamalarına başlayan META Mühendislik kurucusu Makine Mühendisi Tarık Meşelik; “10 yıllık bir makine mühendisliği tecrübem var. 5 yıl Muğla’da doğalgaz çalışmaları yaptım. Tecrübelerimi Milas halkıyla paylaşmak için META Mühendislik’i kurdum” değdi.

Kömürlü kazan mı doğalgazla mı ısınmak daha avantajlı sorusuna Meşelik; “Kömürlü kazan depolaması, taşınması, yapılması ekstra bir külfet. Aynı zamanda çevreye de zararlı bir yakıt. Doğalgaz çevreci, tasarruflu, konforlu. aynı zamanda son zamanlarda kömüre yapılan zamları dikkate aldığımızda doğalgaz daha ekonomik olacaktır” dedi.

Servis kutuları ile ilgili de bilgi veren Tarık Meşelik;”Servis kutularını Akmercan Muğlagaz yönetimindeki taşeron ekipler tarafından konuluyor. Servis kutularının konumu çok önemli. Estetik olarak kötü görünmesini istemiyorsanız doğru yere konumlandırılması gerekiyor. Bina girişlerine, en yakın bina duvarlarına konulması gerekiyor. Bahçe duvarlarına veya yer tipi servis kutusu konulduğu takdirde ekstra maliyeti olacaktır” dedi.

“Merkezi ve bireysel sistem ısınma nedir ve hangisini tercih etmeliyiz” sorusuna ise META Mühendislik kurucusu Makine Mühendisi Tarık Meşelik şu şekilde yanıt verdi:

“Merkezi sistem yani tek bir kat kazan dediğimiz büyük kombi adını verdimiz bir cihazla tüm dairelerin ısınmasına merkezi sistem diyoruz. Tek daireliğe 1 adet kombi ile ısınması ise bireysel sistem oluyor. Milaslı vatandaşlar ücretsiz keşif hattımızdan bize ulaşarak en etkili ısınma sistemini önerebilirler.”

Apartman veya sitede oturuyorum, doğalgaza geçmek istemiyorum. Mevcut katı yırtıklı kazanla ısınmaya devam edebilir miyim sorusu üzerine Meşelik; “Doğalgaza geçiş kararı için yönetim kurulunca oy çokluğu ile karar alınması gerekiyor. Bu karar da bütün kat maliklerini bağlar. Yani doğalgaza geçiş kararı alındıktan sonra katı yakıtlı kazan kullanılamaz” dedi.

Apartman ve sitede oturan bir vatandaşın merkezi sistem ısıtma tesisatını nasıl bireysel sistem ısıtma sistemine çevirebilir sorusunu Tarık Meşelik şu şekilde yanıtladı: “Bana da en çok sorulardan bir tanesi de bu. Merkez sistemi olan bir yerde bireysel doğalgaz sistemine geçiş yapmak için yüzde yüz oy birliği ile yönetim kurulunca karar alınması gerekiyor. Tabii bunun da istisna durumları mevcut. 2.000 metrekarenin altındaysa oy birliği veya oy çoğunluğuyla karar alınarak bireysel sisteme geçiş yapılabilir.”

Kolon tesisatı nedir? Apartmanda kolon tesisatına tüm kat malikleri katılmak zorunda mı soruna META Mühendislik kurucusu Makine Mühendisi Tarık Meşelik; “Kolon tesisatını şu şekilde açıklayabiliriz. Binamızın girişlerine servis kutusu konuluyor. Servis kutusundan daire girişlerimize kadar yapılan tesisata biz ortak tesisat diyoruz. Ortak tesisata tüm kat malikleri katılmak zorunda, ortak olarak yapılan bir tesisat. Daire içlerine ise herkes kendi istediği şekilde yaptırabiliyor” ifadelerini kullandı.

Servis kutusunun konulmasından sonra evlerin içine doğalgaz tesisatını META Mühendisliğin döşeyebileceğini söyleyen Meşelik; “Servis kutularından sonraki çalışmalar yetkili mühendislik firmaları tarafından yapılıyor. Biz Milaslı bir firma olan META Mühendislik olarak doğalgaz tesisatı döşemelerinde vatandaşlarımıza her türlü desteği vermeye talibiz. Daire sahipleri istediği firmayı tercih edebilirler. Fakat toplu olarak hareket etmelerinde fayda var. Planlı ve düzenli bir iş takibi, aynı zamanda da ekonomik açısından birlikte hareket etmeleri ekonomik açıdan kendilerine faydaları olacaktır” dedi.

Vatandaşların kombi alırken nelere dikkat etmeleri gerektiği konusunda ise Meşelik şu yanıtı verdi: “Kombi alırken binanın konumu, bulunduğu bölge, evin metrekaresi, enerji sınıfı ve yoğuşmalı ya da yoğuşmasız olması dikkate alınması gerekiyor. Bizler ücretsiz keşif yaparak en uygun kombi için vatandaşlarımızı bilgilendirebiliyoruz. Ben yoğuşmalı kombileri öneririm. Çünkü tesisatımızda bir ısı sarf ediliyor, bu ısı normalde bacadan dışarı atılır yoğuşmalı olmayan kombilerde. Tam yoğuşmalı kombiler de ise bu bacadan atılmak üzere olan ısı tekrardan suyu ısıtmak için kullanılıyor ve tasarruf sağlıyor. Bireysel kombiler dairenin içerisinde mutfak veya balkonlu mahallere konuluyor. Ortak mahallere kesinlikle bireysel kombi konulmuyor. Bireysel kombilerde tasarruf yapmak istiyorsanız radyatör hatlarına termostatik vana dediğimiz vanalar taktırabiliriz. Oda termostatı kullanarak tasarruf edebiliriz. Bu oda termostatlarını akıllı telefonlara uyumlu kontrolünü sağlayabiliyoruz. Binamıza da ısı yalıtım yaptırarak tasarrufu sağlayabiliriz”

Merkezi sistem katı yakıtlı kazanını yeni alanların en çok merak ettiği doğalgaza dönüşümü olabilecek mi sorusuna ise META Mühendislik kurucusu Makine Mühendisi Tarık Meşelik; “Katı yakıt kazanının dönüşümü yapılmıyor. Doğalgaz uyumlu kat kazanlarımız mevcut ya da yer tipi kazanlarımız mevcut. Doğalgaz uyumlu, bunları kullanabiliriz. Katı yakıtlı kazanlarımızın dönüşümü yapılamıyor” dedi.

Radyatörlerimi kullanabilecek miyim, yeniden hat mı döşenecek, ya da ucuna sadece kombi mi montajlanacak sorusuna Meşelik, “Buna en doğru yanıtı ücretsiz keşifle aktarabilirim. Tüm halkımız 545 778 84 30 nolu telefon ve WhatsApp hatlarından ücretsiz keşif talebinde bulunabilirler. En doğru karara göre önereceğim. Radyatörleri tabii ki de kullanabilirler, bakımını ve temizliğini yaptırdıktan sonra. Fakat hatla ilgili fikirlerimi ücretsiz keşiften sonra aktarabilirim” dedi.

Mevcut LPG ile çalışan ocakların doğalgazla çalışıp çalışmayacağı sorusu üzerine Tarık Meşelik; “Doğalgaza uyumlu ocakta LPG'li gözleri değiştirerek doğalgaza uyumlu hale getirilebiliyor. Bu da yetkili servisler tarafından yapılıyor. Fakat doğalgaza uyumlu değilse, gözleri değişemiyorsa yeni bir doğalgaza uyumlu ocak almanız gerekecektir” ifadelerini kullandı.

Kombiyi evde olmadığım da tamamen kapatmalı mıyım yoksa düşük sıcaklıkta sürekli mi çalıştırmalıyım sorusunun kendisine çok iletildiğini belirten META Mühendislik kurucusu Makine Mühendisi Tarık Meşelik; “Halkımızın en çok yanıldıkları nokta kombiyi tamamen kapattıklarında tasarruf ettiklerini düşünmeleri. Yani kombiyi tamamen kapattığımızda aslında binamızı tamamen soğutup tekrardan ısıtmaya çalışıyoruz. Kombiler sürekli düşük ayarda, düşük sıcaklıkta çalışırsa tasarruf etmiş olursunuz. Düşük sıcaklıkta sürekli çalıştırmak daha tasarruflu” dedi.

Doğalgaz tesisatında kim ne kadar ücret ödeyecek, nasıl ücretlendirme yapılacak sorusu üzerine Meşelik; “Halkımızın en çok merak edilen sorularından bir tanesi de bu belki de. Merkezi sistem olursa kim ne kadar ödeyecek, herkes merkezi kullanmak zorunda mı? bunda tesisatımıza entegreli olarak spayıölçerli kalorimetre cihazlarımız mevcut bunları sisteme entegre ederek herkes kullandığı kadarını ödüyor. Bu şekilde adil bir ödeme sistemi çıkarmış oluyoruz. Merkezi sistem ısıtma tesisatını kullanmadığımız da yeni yönetmelik gereği %30 ortak olarak ödemek zorundasınız. %70 kullandığınız kadarını ödüyorsunuz. Çünkü herkesin kapattığını düşünürsek, o zaman bir kişi yaktığında o külfeti tek başına karşılamak zorunda kalacak, bu da hiç adil değil. Merkezi sistemde doğalgazı hiç kullanmasınız dahi %30'unu ortak olarak ödeniyor.”

Doğalgazdan çok korkuyorum patlar mı, evimde gaz kaçağı riskine karşı nasıl önlem alabilirim sorusu üzerine Meşelik; “En çok korkulan sorulardan bir tanesi bu. Yani doğalgaz patlar mı? Biz patlama riskine karşı mutfak mahalline yeteri kadar havalandırma menfezleri açıyoruz. Bunların soğuğa karşı kapatılmaması gerekiyor. Aynı zamanda gaz alarm cihazı montajı yaparak olası bir gaz kaçağına karşı kapı girişlerine konulan solinit vana tarafından direkt otomatik olarak gaz kesiliyor. Bu şekilde emniyet önlemleri alabilirsiniz” ifadelerine yer verdi.

Milas’ta doğalgaz çalışmalarının devam ettiğini söyleyen META Mühendislik kurucusu Makine Mühendisi Tarık Meşelik, doğalgaz verilme sürecinin önümüzdeki kışa başlanabileceğini belirterek, bu kış ta Milas’ta katı yakıt yakılacağını söyledi.

Evlerine doğalgaz bağlatmak isteyen vatandaşları META Mühendislik’e davet eden Makine Mühendisi Tarık Meşelik; “Firmamız Meta Mühendislik Cumhuriyet Mahallesi Ahmet Yesevi Caddesi No 16’da hizmet veriyor. 545 778 84 30 nolu telefon ve WhatsApp hatlarından ücretsiz keşif talebinde bulunabilirler. Her zaman sorularınızı cevaplandırmaya hazırım.  Teknik olarak desteğe hazırım. Çay, kahve içmeye herkesi bekliyorum” diyerek programı sonlandırdı.

<iframe width="695" height="391" src="https://www.youtube.com/embed/jou5qYBK8_c" title="Milas'ta Doğalgaz ve Tesisat Kurulumları hakkında Meta Mühendislik ile Sorularınızı Cevaplıyoruz" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

03 Ağu 2022 - 16:14 Muğla/ Milas- Gündem

Muhabir  Gizem Kapusuzgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Milas Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Milas hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Milas editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Milas değil haberi geçen ajanstır.Anket Koronavirüs denetimlerini yeterli buluyor musunuz?