Eğitimciler sorun ve taleplerini gündeme getirdi

Milas Eğitim –İş Temsilciliği Dayanışma ve Tanışma ‘’ kahvaltısı düzenledi. Buluşmada, eğitimcilerin sorun ve talepleri gündeme geldi.

+3
Haber albümü için resme tıklayın

Muğla Şube Yönetimin de katıldığı kahvaltı etkinliğinde Eğitim-Öğretim ile ilgili içinde bulunan sorunlar ve çözümler dile getirildi. Muğla Eğitim –İş Şube Başkanı Ahmet Çakanel, Sendikaya katkılarından dolayı Milas Yönetimine ve  üyelerine teşekkür etti. Eğitim-İş Milas Başkanı Şahin Bilgi sorunların çözümünün, Cumhuriyetin Eğitim Felsefesinde mevcut olduğunu; Bağımsızlıkçı, Aydınlanmacı ve Halkçı bir zeminde çözüm aranması gerektiğini vurguladı. Milas Eğitim –İş Sendikası Eğitim sekreteri Saadet ÖKTEN 2021-2022 1. Döneme ait hazırlanan raporu okudu.

Raporda şu ifadelere yer verildi:

ATANAMAYAN ÖĞRETMENLER SORUNU DEVAM ETMEKTE

Bir öğretmen daha kayıp gitti ellerimizden. Gencecik bir eğitimci daha sınıfta öğrencilerinin arasında olma hakkı ve hayali elinden alınarak kabre itildi.
Şanlıurfa’da yaşayan 28 yaşındaki atanmayan öğretmen Mustafa Kaya, arkasında hayal kırıklıklarını sığdırdığı birkaç satırlık bir veda mektubu bırakarak canına kıydı. 
Üniversite okurken KYK yurdunda 3 yıl boyunca aynı odada kaldığı arkadaşının aktardığına göre Mustafa Kaya, gece yarılarına kadar ders çalışan bir yoksul aile çocuğuydu. Daha 3. Sınıfta KPSS’ye hazırlanmaya başladı ve öğretmen olabilmek için yıllarca usanmadan elinden geleni yaptı. 
Liyakati rafa kaldırarak mülakat denen torpil mekanizmasını insafsızca işletenler, işte böyle bir cana kıydılar!

PANDEMİ SORUNU EĞİTİME DAMGA VURDU

  Eğitim alanında yıllardır yaşanan ve COVID-19 salgını birlikte daha da ağırlaşan sorunların damga vurduğu 2021-2022 Eğitim ve Öğretim Döneminin ilk yarıyılı sona ermiştir.
6 Eylül 2021'de yüz yüze ve tam zamanlı olarak başlatılan 2021-2022 eğitim öğretim yılı eğitimi geleceğe taşımak bir yana dursun, yıllarca geriye götüren uygulamalara sahne olmuştur.
Pandemiye ilişkin neredeyse hiçbir tedbir almadan yüz yüze eğitime geçen MEB, okullarımızı virüsün kuluçka alanı haline getirmiştir.
Okulları "Maske-mesafe-hijyen" tabelalarıyla donatıp, okullarda maske dağıtmaktan, mesafeleri kalabalığa engel olacak şekilde ayarlamaktan, hijyen malzemeleri temin etmekten aciz bir yönetim, eksiklikleri yine okul yöneticilerinin, öğretmenlerin ve velilerin sırtına yüklemiştir. Sınıflar seyreltilmemiş, derslik başına düşen öğrenci sayısı pandemiye uygun hale getirilmemiştir. Bilim Kurulu'nun tavsiyeleri dersliklerde 4 metrekareye 1 öğrenci düşmesi gerektiği yönündeyken, birçok okulda sınıf mevcutları 40-50 öğrenciye çıkmıştır.
Yine virüsün bulaş riskini azaltmak için derslerin ülke genelinde 30 dakikaya düşürülmesi gerekmekteyken 40 dakikalık ders süresinde ısrar edilmiş, okul öncesi için 50 dakika düzenlemesi devam etmiştir.

EĞİTİMDE NİTELİK SORUNU BÜYÜYOR

MEB’in kendi eliyle okulları Nitelikli ve Niteliksiz olarak ayırması bir yana, eğitim bir bütün halinde niteliksizliğe mahkum ediliyor. Eğitimin niteliğinin artması, öğretmen yetiştirme politikasından eğitime ayrılan bütçeye kadar bütüncül ve birbirini besleyen zincirleme bir strateji geliştirmeye bağlıdır.  Buradaki en önemli ölçütlerden biri öğretmen ve öğrenci arasındaki etkileşimin artmasıdır: Derslik başına düşen öğrenci mevcutlarının azalması yeni okulların açılması, derslik sayılarının artması, ataması yapılmamış öğretmenlerin de göreve başlaması gerekmektedir.
Eğitimin niteliği, haftalık ders saatlerindeki sanat ve beden eğitimi derslerinin de artırılmasıyla desteklenebilir. Ortaokullarda haftada görsel sanatlar ve müzik için birer, beden eğitimi için de iki ders saati olması beden ve ruhen sağlıklı nesiller yetiştirmek için uygun değildir. Ayrıca ilkokullara görsel sanatlar, müzik ve beden eğitimi öğretmeleri için kadro tanımlamak ve branş öğretmenlerinin ataması yapılması gerekmektedir.

OKUL GİRİŞ-ÇIKIŞ SAATLERİ

Yaz saati-Kış saati uygulamaları nedeniyle gündemdeki yerini koruyan okul giriş-çıkış saatleri sorunu giderek büyümekte ve bir güvenlik zafiyeti oluşturmaktadır. Saat ayarı uygulamasındaki akıl almaz tutum başka yapısal çarpıklıklarla da beslenmektedir.

EĞİTİMDE ÖZELLEŞTİRME DEVAM EDİYOR

Eğitimde piyasa merkezli işletmeci anlayışı yerleştirilmeye çalışılmış, özel okullara yönelik doğrudan teşvik uygulamalarında ciddi adımlar atılarak kamusal eğitim alanı daraltılmıştır. Kamusal kaynaklar, eğitimin ticarileştirilmesi için özel sermayeye aktarılırken kamusal eğitimin niteliği düşürülmüştür.

EĞİTİM ÇALIŞANLARI GELECEKTEN ÜMİTSİZ

Öğretmen alımlarında KPSS’de dereceye girmek dahi artık bir kriter olmaktan çıkmış ve mülakat denilen bu garabet sistem temel belirleyici unsur haline gelmiştir.

Öğretmenlere içi boş şekilde ödül vermek yerine, öğretmenlik mesleğini onurlandıracak, hak ettiği yere gelmesini sağlayacak, ekonomik ve özlük hakları noktasında güçlü kılacak adımlar atmalıdır. Eğitimin tüm aşamalarında laik, bilimsel, demokratik yaklaşım öncü olmalı, parasız ve kamusal eğitim sağlanmalıdır.

ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU SORUNLARA ÇÖZÜM GETİRMEMEKTEDİR:

-İlk atamada yapılan torpillere ÇÖZÜM yok

-Sözleşmeli öğretmenliğe ÇÖZÜM yok

-Ücretli öğretmenliğe ÇÖZÜM yok

-3600 ek gösterge 15 Ocak 2023 te

-Öğretmenleri ayrıştırıcı sorunlara ÇÖZÜM yok

-Maaşla ilgili düzenleme yok

-Öğretmenevleri, sosyal haklar, öğle yemeği ve servis hakları ile ilgili bir ÇÖZÜM yok

-Velilerle idarecileri karşı karşıya getirecek UZMAN/BAŞÖĞRETMEN ayrımı VAR

-Öğretmenleri ayrıştırıcı UZMAN/BAŞÖĞRETMEN ayrımı VAR

-Öğretmenleri veli ve öğrenci karşısında güçlendirecek ÇÖZÜM yok

-Sınıf öğretmenlerinin sorunları ile ilgili ÇÖZÜM yok

-Rehber öğretmenlerle ilgili düzenleme yok

-Özel eğitim/öğretim öğretmenleri ile ilgili düzenleme yok

-Rehabilitasyon kurumlarında çalışan öğretmenlerle ilgili bir düzenleme yok

-Öğretmenleri toplumda saygınlığa ulaştıracak ÇÖZÜM yok

-Küçük yerleşim yerlerinde yaşayan öğretmenlerin sorunlarına ÇÖZÜM yok

-Öğretmen çocuklarının üniversitede yurda yerleşmesi ile ilgili düzenleme yok

-Öğretmen çocuklarını devlet yatılılık ve bursluluk sınavına girebilmesi ile ilgili ÇÖZÜM yok

-Büyükşehirlerde özür gruplarının mağduriyetine ÇÖZÜM yok

-Emekli öğretmenlerle ilgili bir ÇÖZÜM yok

-İdareci atama/liyakat sorunlarına ÇÖZÜM yok

-İl / ilçe yönetimlerinin atanmasıyla ilgili düzenleme yok

SONUÇ

       Eğitimin paydaşlarından göstermelik olarak görüş almak yerine, fikirlerimize ve önerilerimize gerçek anlamda kulak vermelisiniz. Durum ağırlaşmakta, enkaz toparlanamaz hale gelmektedir. Ancak tüm bu karanlık tabloya rağmen, Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk'ün gelecek nesilleri emanet etmeye layık bulduğu öğretmenler olarak parasız, bilimsel, laik, çağdaş bir eğitim sistemi için işimiz, ekmeğimiz ve çocuklarımızın geleceği için mücadele etmekten onur duyuyoruz.”

22 Eyl 2022 - 12:06 Muğla/ Milas- Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Milas Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Milas hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Milas editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Milas değil haberi geçen ajanstır.Anket Koronavirüs denetimlerini yeterli buluyor musunuz?