Milas’ta bazı mahallerde inşaat ruhsatları durduruldu

Milas Belediye Başkan Yardımcısı Harun Reşit Çavuşoğlu, Muğla’nın Milas ilçesinde bazı mahallelerde imar durum belgesi işlemlerinin ortaya çıkan çelişki sonucu bakanlık görüşü beklendiği için durdurulduğunu duyurdu.

Haber albümü için resme tıklayın

Muğla’nın Milas ilçesinde bağlı bazı mahallelerde, Milas Belediyesi tarafından yürütülen imar durum belgesi işlemlerinin durdurulması, ilgili mahallelerde ruhsat bekleyen vatandaşlarda tedirginlik yaşanmasına neden oldu. İnşaat maliyetlerinin günden güne artması sebebiyle, imar durum belgesi işlemlerinin durması sonucu mağdur olduklarını ifade eden vatandaşlar, konuyla ilgili bir açıklama beklediklerini bildirdi.  

Milas Belediye Başkan Yardımcısı Harun Reşit Çavuşoğlu, habermilas.com’a özel yaptığı açıklamada; ilçeye bağlı Epçe, Çınarlı, Kafaca, Küçükdibekdere, Balcılar, Meşelik, Ortaköy, Çamlıyurt, Kazıklı, Bahçeyeni, Kırcağız mahalle sınırları içindeki yeni imar durum belgesi işlemlerini kapsayan durum konusunda açıklamada bulundu.

“BAKANLIKTAN GÖRÜŞ BEKLİYORUZ”


Başkanlığımızın 17.01.2020 tarih E.1546 sayılı yazısı ile İlimiz, Milas İlçesi, Epçe (Çınarlı), Kafaca, Küçükdibekdere, Balcılar, Meşelik, Ortaköy, Çamlıyurt, Kazıklı, Bahçeyeni, Kırcağız mahalle sınırları içinde ve Muğla İli 1/25.000 ölçekli Nazım İmar Planı Revizyonunda “Onanlı İmar Planı Sınırı” olarak tanımlı alanda  yer alan 2510 sayılı İskan Kanunu ve 3367 Sayılı Kanun kapsamına göre onaylanan Gelişme Planına istinaden Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığından görüş talep edildi.” diyerek gelinen süreç hakkında bilgi veren Reşitoğlu, bakanlıktan görüş beklediklerini belirten yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Söz konusu talep edilen görüşe esas Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın 02.03.2020 tarih E.2187/6224 sayılı yazısı ile ''1/100.000 ölçekli çevre düzeni planı, 1/25.000 ölçekli Muğla İli Nazım İmar Planı Revizyonu, Muğla Büyükşehir Belediyesi Uygulama İmar Planı Bulunmayan Kırsal Kırsal Nitelikli Yerleşim Alanlarındaki Yapılaşma Hakkında Yönerge hükümleri dikkate alındığında, bahse konu alanlarda Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği doğrultusunda iş ve işlemlerin yürütülebileceği bildirildi.

*Çevre, Şehircilik Ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın 30.12.2021 tarih 2295392 sayılı yazısında;
- ''...3194  sayılı  İmar  Kanununun  8.  maddesinin  (ğ)  fıkrasında;  "Büyükşehir belediyesi sınırının il sınırı olması nedeniyle mahalleye dönüşen ve nüfusu 5.000'in altında kalan yerlerin, kırsal yerleşim özelliğinin devam edip etmediğine büyükşehir belediye meclisince karar verilir. (Ek cümleler:14/2/2020-7221/6 md.) Büyükşehir belediye meclisince aksine bir karar alınmadıkça, uygulama imar planı yapılıncaya kadar bu alanlardaki uygulamalar 27 nci madde hükümlerine göre yürütülür.'' hükmü bulunduğu,  Çevre Düzeni Planında aksine  bir  karar alınmadıkça Plansız  Alanlar  İmar  Yönetmeliği  hükümlerine  göre  yürütüleceği, 
-'' Köy Hizmetleri İl Müdürlüğü tarafından köy nüfusuna kayıtlı ihtiyaç sahibi kişilere  arsa  üretmek  amacı  ile  onaylanmış  1/1.000  ölçekli  Köy  Yerleşme  Planının  1/1.000  ölçekli uygulama  imar  planı  şeklinde  değerlendirilemeyeceğinin  ilgili  kurum  görüşleri  ile  sabit  olduğu anlaşılmakta  olup  bu  bağlamda  söz  konusu alanlarda  Planlı  Alanlar  İmar Yönetmeliği hükümlerine göre işlem yapılamayacağı bildirilmiş idi.

*Bu doğrultuda oluşan çelişkinin giderilmesi için Başkanlığımızın 18.02.2022 tarih 43433 sayılı yazısı ile İlçemiz Küçükdibekdere Mahallesi 251 parsel talebine istinaden Köy Gelişme Planı bulunan mahallelerde gelen taleplerde Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği ya da Muğla 1/25.000 ölçekli Nazım İmar Planı – Uygulama İmar Planı Bulunmayan Kırsal Nitelikli  Yerleşim Alanlarında Uygulanacak Yönerge’ ye göre mi işlem tesis edilip edilmeyeceği hususunda Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan görüş talep edildi.

*Söz konusu talep edilen görüşe esas Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın 17.06.2022

tarih 118630 sayılı  yazısı ile ''1/25.000 ölçekli Nazım İmar planı Revizyonunun “5.1.3. Kırsal Nitelikli Yerleşme Alanları” plan hükmü değişikliği ile düzenleme yapılabilecek olup, Köy Gelişme Planı Bulunan mahallelerde gelen taleplerle ilgili Bakanlık görüşü doğrultusunda iş ve işlemlerin yürütülmesi” bildirildi.

*Başkanlığımızın 28.07.2022 tarih 63632 sayılı yazısı ile, Başkanlığınızın 29.04.2022 tarih 106208 sayılı yazınız ekinde iletilen 1/25000 ölçekli Nazım İmar Plan Hükmü Taslağı incelendiğinde , 2510 Sayılı İskan Kanunu ve 3367 Sayılı Kanun kapsamında onaylanan imar planları hakkında herhangi bir hüküm bulunmadığı görülmüş olup, ilgili planlama alanlarında  yaşanan tereddütlerin giderilmesi ve uygulama bütünlüğü sağlanması için ''Uygulama İmar Planı Bulunmayan Kırsal Nitelikli Yerleşim Alanlarındaki Yapılaşma Hakkında Yönerge'' hükümlerine bağlanması talep edilmiştir.

*Söz konusu talebe esas Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın 16.08.2022 tarih 134012 sayılı  yazısı ile “onaylı Köy Gelişme Planı bulunan alanlarda bu planlar ve varsa bu planların plan notları ve raporları doğrultusunda iş ve işlemlerin yürütülmesi gerekmekte olup; bu planlarda açıklanmayan hususlarda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının 30.12.2021 tarihli ve 2295392  sayılı görüşünün dikkate alınması” bildirildi.

*Başkanlığımızın 16.09.2022 tarih 70947 sayılı yazısı ile Çevre, Şehircilik Ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na yapılan imar durum başvurularına istinaden imar durum belgesi düzenlenirken kurum görüşü ve Köy Yerleşme Planı plan notlarının 12. Maddesi ile Çevre Düzeni Planı plan hükümleri ve Nazım İmar Planı plan hükümleri  dikkate alındığında söz konusu alanda köy yerleşme planında açıklanmayan hususlarda yapı ruhsatı düzenleme aşamasında Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinin mi, Plansız Alanlar İmar Yönetmeliğinin mi uygulanacağı hususunda  ve  aşağıda belirtilen:

1- Yukarıda açıklanan hususlar doğrultusunda 3367 Sayılı kanun kapsamında onaylanan Meşelik Köyü Köy Yerleşme Planlarının 12. Maddesinde belirtilen  3030 sayılı Kanun Kapsamı Dışında Kalan Belediyeler Tip İmar Yönetmeliği yürürlükten kaldırılmış , bu yönetmeliğe atıfta bulunan durumlarda , hangi mevzuatın uygulanacağı konusunda düzenleme getiren herhangi bir mevzuat hükmü de bulunmamaktadır. Bu durumda 3030 Sayılı Kanun Kapsamı Dışında Kalan Tip İmar Yönetmeliği yürürlükten kaldırıldığı için mevzuatta yer alan Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğine göre işlem tesis edilip edilemeyeceği,

2- Bakanlık görüşünüz doğrultusunda yine Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğine göre işlem tesis edilip edilemeyeceği hususunda tereddüde düşülmüş olup, köy yerleşme planı kapsamında Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği uygulanıp uygulanamayacağı,

3- Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği’nin uygulanamaması durumunda 3367 sayılı kanun kapsamında onaylanan köy gelişme planlarının bulunduğu alanlarda Plansız Alanlar İmar Yönetmeliği mi yoksa Uygulama İmar Planı Bulunmayan Kırsal Nitelikli Yerleşim Alanlarında Yapılaşma Hakkında Yönerge hükümleri mi uygulanacağının ya da yukarıda açıklanan hususlar doğrultusunda ne yönde işlem tesis edileceği hususlarında tereddüde düşüldüğü belirtilerek kurum görüşü sorulmuştur. 

Bu süreçte Müdürlüğümüz Planlama Şefliği’nde 10 adet imar durum belgesi başvurusu bulunmakta olup, Bakanlıktan gelecek görüş beklendiğinden işlem yürütülememektedir."

 

31 Eki 2022 - 16:51 Muğla/ Milas- Gündem

Muhabir  Volkan Yıldızgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Milas Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Milas hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Milas editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Milas değil haberi geçen ajanstır.

03

Adım Tahir Gökçe - Evyaptik onca masraf otelmi yaptık ticari imarmi yaptık arkadaş barınmak ve aile birliğini korumak başımızı sokacak bir çatimız olsun dedik düştüğümuz duruma bakın ailemin huzuru kalmadı nasıl korunacak bu aile birliği sinir küpü olduk bumudur yapacağınız

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 04 Kasım 22:08
01

İşler Gucler - Lamı cimi altı üstü yok bir sürü boktan sebeple atalarımızdan kalan tapulu arazimize ev yapamıyoruz. Zeytin varsa kendim diktim tarlayı kendim bakıyorum ama ev yapacak ruhsat 40 bin TL

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 01 Kasım 09:11
02

Mehmet - @İşler Gucler 01 nolu yoruma cevabı: 40 bin liraya veriyorlar mı ruhsat

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 02 Kasım 00:10


Anket Sizce 8. Milas Zeytin Hasat Şenliği'nin En Başarılı Etkinliği yada Bölümü Hangisiydi?