Üretici kuruluşu Birliğim Gıda, ikinci şubesiyle hizmette

Hem üreticiyi hem de tüketiciyi koruyan bir anlayışla örnek çalışmalar yapan Milas Süt Birliği, yerli ürünlerle tazelik ve sağlık güvencesiyle tüketiciden yoğun ilgi gören Birliğim Gıda’nın, Ahmet Çavuş Hayıtlı Mahallesi Barış Caddesi’ndeki ikinci şubesini törenle hizmete açtı. Milas Süt Birliği’nin üretici ve tüketicinin taleplerine karşılık verecek çalışmalar yaptığına vurgu yapan Milas Süt Birliği Başkanı Ali ihsan Gezgin, “Üreticilerimize ve tüketicilerimize verdiğimiz sözü tutmanın gururunu

Üretici kuruluşu Birliğim Gıda, ikinci şubesiyle hizmette
Üretici kuruluşu Birliğim Gıda, ikinci şubesiyle hizmette
+24
Haber albümü için resme tıklayın

Muğla’nın Milas ilçesinde 3 bin süt üreticisine hizmet sunan Milas Süt Birliği, üye üreticilerden yüksek fiyatla temin ettiği et ve et ürünlerini, hastalıktan ari sertifikalı çiftliklerden soğuk zinciri bozmadan topladığı taze çiğ sütü ve çeşit çeşit yöresel ürünleri, “üretici kuruluşu” Birliğim Gıda ile kar amacı gütmeden sağlık ve tazelik güvencesiyle satışa sunuyor.

Milas’ta Hacı İlyas, Gümüşkesen Caddesi No: 26 adresindeki şube ile hizmet veren Milas Süt Birliği, tüketicilerden gelen yoğun talep üzerine Milas’ta Ahmet Çavuş Hayıtlı Mahallesi Barış Caddesi’nde No: 12B adresinde ikinci şubesini hizmete hazırlayarak açılışını gerçekleştirdi.

Birliğim Gıda’nın ikinci şubesinin açılışı için düzenlenen törene; Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Genel Başkanı Tevfik Keskin, Milas Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Artay Yağcı, Geçmiş Dönem Muğla Milletvekili Fevzi Topuz, STK ve siyasi parti temsilcileri, oda başkanları, muhtarlar, kurum ve kuruluşların yöneticileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından açılış konuşmasını yapan Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Genel Başkan Vekili ve Milas Süt Birliği Başkanı Ali İhsan Gezgin, atalarımızdan gelen hayvancılığın eskiden kendi kendine yetecek seviyede yapıldığını ancak 90’lı yıllardan sonra devlet desteği ile hayvancılığın gelişim dönemine girdiğini anlattı.

“Destek verince hayvancılık profesyonelce yapılmaya başlandı. Hayvancılıkla birlikte süt üretimi de arttı. Süt üreticiliği de kendi alanında ivme kazandı. Tabi üretim olunca pazarlama ihtiyacı da doğdu. Biz bu yıllarda üreticiler olarak sütümüzü değerinde pazarlayamıyorduk. Üreticilerimizin ciddi mağduriyetleri vardı.” diye konuşan Başkan Gezgin, konuşmasının devamında Milas Süt Birliği’nin kuruluşu ve gelişimiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

BİR İDİK, BİRLİK OLDUK, ÜRETİCİLERİN GÜCÜ OLDUK”

Milas Süt Birliği’nin birlik ruhu ile kurulduğuna dikkat çeken Başkan Gezgin, birken birlik olma süreciyle ilgili şunları kaydetti:

“Bu sorunlara çözüm sunulabilmesi için kanaat önderleri üreticilerimizi tek çatı altında toplayan bir örgüt kurulması fikrini ortaya attı. Toplantılar yapıldı, ciddi emekler verildi ve bir örgüt kurduk. Çok zor şartlarda, imkansızlıklar içerisinde kurulan bu üretici örgütünün ismi Milas Süt Birliği’ydi. Tabi mevcut sıkıntıların yanında bizler üreticilerimizin birlik olup güçlenmesini istemeyenler vardı. Biz tüm bunlara birlik olarak en güzel cevabı verdik. Birliğimizin kuruluşunda ve gelişmesinde emeği olan herkese teşekkür ediyorum. Üreticilerimizin birlik olmasını istemeyen, birliğimizi yıpratmaya çalışan anlayış, şahıslar maalesef bugün de var. Ancak biz dün olduğu gibi bugün de üreticilerimizden aldığımız güçle, birlik olarak bu kötü anlayışla ve şahıslarla mücadelemizi kararlılıkla sürdürüyoruz, sürdürmeye de devam edeceğiz.”

“ÜRETİCİLERMİZİN VE TÜKETİCİLERİMİZİN TALEPLERİNİ KARŞILIYORUZ”

Bugün gelinen noktada Milas Süt Birliği’nin, üreticilerin ve aynı zamanda tüketicilerin ihtiyaçlarına, taleplerine karşılık verebilecek çalışmalar yaptığını anlayan Başkan Gezgin, “Milas Organize Sanayi Bölgesi’nde süt işleme tesisimizi kurmak için yerimizi aldık, tesisimizin projesini tamamladık. Bu tesisimizde, üreticilerimizin ürettiği sütü ve eti ürün haline getirerek değer katmakla birlikte, istihdama, ekonomiye da katkı sunmayı amaçlıyoruz. İnşallah çok yakında Milas Süt Birliği olarak, Birliğim Gıda’nın ikinci şubesini açtığımız gibi yeni şubelerimizi, süt işleme tesisimizi hizmete açacağız.” diye konuştu.

“BİZLER ÜRETİCİYİ DE TÜKETİCİ DE DÜŞÜNÜYORUZ”

Başkan Gezgin’in ardından kürsüye gelen Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Genel Başkanı Tevfik Keskin ise üretici ve tüketici arasındaki önemli dengeden bahsetti.

“Bizler merkez ve süt birliklerimiz olarak üreticiyi de tüketiciyi de düşünen bir kurumuz. Bunun en güzel örneğini de bugün Birliğim Gıda’nın ikinci şubesini açarak yaşıyoruz.” diye konuşan Keskin, “Ben değerli kardeşim Ali İhsan Gezgin başkanımı da yönetim kurulu üyelerini de bu örnek çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum. Sizlere de birliğimize sahip çıktığınız için teşekkür ediyorum. Onlar üreticilerimizin, tüketicilerimizin menfaatleri için en kalitelisini üretip en iyisini yapıyor. Tabi bundan rahatsız olanlar oluyor. Birliklerden, kurumsallaşmadan rahatsız olanlar oluyor. Bugün 1 lira üreticisine fazladan vermeyenler birlikler güçlenince bin lira veriyorlar. Bunun sebebinin de ne anlama geldiğini sizler iyi biliyorsunuz. Bu birlikler kurumsallaşmadan üreticiye faydalı olamaz, tüketiciye de kaliteli ve ucuz ürünler ulaştıramaz. Bu nedenle sizler kendi bölgenizdeki bu tür kurumlara sahip çıkacaksınız. Hep beraber sahip çıkacağız. İşte bu kurumlar üretici ile tüketici arasında dengeyi kuran kurumlardır. Yeter ki onlara sahip çıkalım. Siz bunu yaptığınız da kurumlar da kendilerini geliştirecek, büyüyecek ve daha yararlı hale geleceklerdir.” dedi.

MİLAS SÜT BİRLİĞİ ÜLKE ÇAPINDA SES GETİRİYOR

Konuşmasında Milas Süt Birliği’ni, Milas’ın sınırlarını aşıp ülke çapında ses getiren, yankı uyandıran bir yapılanma olarak nitelendiren Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, gurur kaynağı olarak gördüğü Milas Süt Birliği hakkında şunları kaydetti:

“İlçemiz açısından çok önemli bir birlik olan süt birliğimizin bu güzel ve nezih iş yerinin açılışı için burada olmaktan son derece mutluyum. 5-6 gerekçeyle bu birliğimize tekrar teşekkür etmek istiyorum. Öncelikle üreticiyi düşünüp üreticinin hak ve hukukunu korumak, emeğinin karşılığını alması noktasında olağanüstü bir gayret sarf etmelerinden dolayı mutluyum. Bu nitelikteki işletmeler açarak aynı zamanda tüketiciye de önemli ölçüde hizmet ediyorlar. Ucuz, kaliteli, doğal, organik ne dersek diyelim yani bir tüketici için yararlı olabilecek tüm ürünleri sıhhi ortamlarda ve iyi tasarlanmış iş yerlerinde satışa sunuyorlar. Biraz önce Birlik başkanımızın da belirttiği gibi örgütlü toplumun ne kadar önemli olduğunu bize ve tüm Türkiye’ye gösteriyorlar. Çünkü Milas Süt Birliği bugün ülkemizdeki birkaç süt birliği örneğinde olduğu gibi Milas’ın sınırlarını aşıp ülke çapında ses getiren, yankı uyandıran bir yapılanmadır. İlçemizin reklamını yapmak, ilçemizin tanıtımına katkıda bulunmak ekseninde de bir yerel yönetici olarak kendilerine teşekkürlerimi sunuyorum. Benim açımdan biraz önce birlik başlarımızın burada ifade ettiği gibi bir organize sanayi bölgesi yöneticisi olarak, organize sanayi bölgesinde yatırım yapan bir birlik olmaları da ayrı bir gurur kaynağıdır. Orada da en kısa zamanda bir açılış yapmayı gönülden istiyorum.”

BAŞARI HİKAYESİNE BİR SAYFA DAHA EKLENDİ

Açılışta konuşan Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke de Milas Süt Birliği’nin başarılarının gurur verici olduğunu ifade ederek, “Bugün burada bir başarı hikayesinin bir sayfası daha yazılıyor. Bir açılış programındayız ama bu benim adıma çok özel bir açılış… Bir kere az önce de bahsedildiği gibi Milas Süt Birliği, gerek organizasyon yapısıyla, gerekse yaptıklarıyla sadece Milas’ta değil, ülke genelinde çok güzel işlere imza atan ve bu anlamda kendini ispatlamış bir birliktir. Ben bu noktada başta Sayın başkanımız olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür etmek istiyorum. Tabii kooperatifleşmenin çok değerli olduğunu ki bizim ülkemizde maalesef çok fazla örnekleri yoktur, bir arada ortak çalışma kültürü biz çok iyi değil. En azından öyle olmadığını düşünüyorum ama Milas Süt Birliği bunu başarabilmiş. Bu noktada iyi bir sınav vermişlerden bir tanesidir. Milas Süt Birliği’nin bundan sonraki dönemde de başarılarının artarak devam etmesini diliyor, katıldığınız için hepinize teşekkür ediyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri ve davetliler, kurdele kesiyle Birliğim Gıda’yı hizmete açtı. Birliğim Gıda’nın ikinci şubesinin açılışı, şubenin gezilmesi, ikramlar ve hatıra fotoğrafı çekimiyle tamamlandı.

Açılışa yoğun ilgi gösteren tüketiciler, Birliğim Gıda’da açılışa özel yüzde 50 indirimle satışa sunulan çiğ süt başta olmak üzere, diğer ürünlerden de alışveriş yaptı.

06 Ara 2022 - 17:18 Muğla/ Milas- Gündem

Mahreç  Volkan Yıldızgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Milas Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Milas hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haber Milas editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Milas değil haberi geçen ajanstır.