Karya Uygarlığının Kutsal Alanı: Labranda Antik Kenti

Muğla’nın Milas ilçesinin 15 km kuzeyindeki Kargıcak Köyü yaylağında konumlanan Labranda Antik Kenti, asırlardır doğal dokusunu koruyan ve ziyaretçilerini cezbediyor.

Karya Uygarlığının Kutsal Alanı: Labranda Antik Kenti
Karya Uygarlığının Kutsal Alanı: Labranda Antik Kenti
+1
Haber albümü için resme tıklayın

İnşa edildiği dönemden bu yana önemli bir sit alanı unvanına sahip olan Labranda, her mevsim muhteşem bir güzellikle ziyaretçilerini ağırlayarak misafirlerine unutulmaz tarihi bir deneyim elde etmelerini sağlıyor.

Anadolu’nun güneybatısında yaşamış Karyalılar için önemli bir dini merkez olan Labranda Antik Kenti’nin tarihi, MÖ 6. yüzyıla kadar dayanıyor. “Çift Baltalı Tanrı” Zeus Labraundos kültünün kökeninin, su kaynağı ve tapınak terasının hemen üzerindeki büyük kayaya dayandığı düşünülmektedir. Milas’tan başlayan ve “Kutsal Yol” olarak adlandırılan 14 km uzunluğunda ve 8 m genişliğindeki taş kaplamalı bir yol ile ulaşılan Zeus Labraundos’un kutsal alanındaki en eski buluntuların MÖ 5. yüzyıla ait olduğu bilinmektedir.

MÖ 4. yüzyılda kente en parlak dönemini yaşatan Karia Satrapı Moussollos (MÖ 377-354) ve kardeşi İdrieus (MÖ 351-344); Labraunda’yı bir aile kutsal alanı haline getirip, kutsal alanda her yıl 5 gün süren dinsel bayramların kutlanmasını geleneksel hale getirdikleri biliniyor. MÖ 355 yılında yapılan kutlamalar sırasında bir suikastten kıl payı kurtulan Moussollos, kentte büyük bir imar faaliyeti başlatmış, Zeus Tapınağı da dahil olmak üzere bir dizi anıtsal yapı yaptırmıştır.

Helenistik dönemde (MÖ 3.-1. yüzyıllar) sadece bir çeşme yapısı inşa edilmiş olan kutsal alanda; MS 1-2 yüzyıllarda Kuzey Stoa yeniden inşa edilmiş ve 2 hamam yapısı ile birkaç yapı daha eklenmiştir. 4. yüzyılda, yöre halkının Hristiyanlığı kabul etmesi ile Doğu Propylon yakınında bir Bizans Kilisesi yapıldığı bilinmektedir. Yine 4. yüzyılda gerçekleşen yangın nedeniyle kutsal alan kült yeri olmaktan çıkmıştır. Günümüzde ise Milas’a kadar uzanan 8 m genişliğindeki kutsal yolun izleri, sadece birkaç yerde korunabilmiş hâldedir.

Labranda’nın bu zengin ve büyüleyen tarihi, bugüne kadar ulaşan yapılarını inceleme fırsatı ile birleştiğinde muhteşem bir kültür anısı olarak kalıyor. Kent, herkesin mutlaka gezi rotasına eklemesi gereken bir yer.

Labranda Antik Kent içerisinde bulunan en önemli yapılar

*          Zeus Tapınağı,

*          Rahip evleri,

*          Tresa evleri,

*          Hamamlar ve kiliseler,

*          Andron,

*          Anıtsal merdivenler,

*          Stoa,

*          Antik yol,

*          Şölen binaları,

*          Anıtsal merdivenler.

Gerçekleştirilen kazı çalışmalarının verdiği sonuca göre Andron, en korunmuş hali ile günümüze kadar ulaşan yapıdır. Andron, Antik Yunan’da evin bir bölümü olan ve sosyalleşmek amacıyla kullanılan alandır. Bu alanda ise, Moussollos ve Artemisia’nın heykelleri bulunmaktadır.

Labranda Antik Kent’in alanına iki giriş binasından biri ile geçiş sağlanabiliyor. Dor binası olarak adlandırılan yapı, dikdörtgene yakın bir yapıdır ve güney propylon binasının güneyinde bulunmaktadır. Yapısı, dört sütun şeklinde ön avluya sahip, mermer cepheli ve dor düzenindedir. Roma Dönemi’nde bu binanın hamam külliyesine dahil edilmiş olduğu bilinmektedir. Propylon bölgesi üzerindeki dört geniş geçitle uzun odalara açılan bir duvarla sınırlanmaktadır. Bu uzun odalar, hazine ve depo odalarıdır ve külliyenin bir kısmını oluştururlar. Dörtgen cellası ve arka kısmında bulunmakta olan dikdörtgen girintisine sahip bir binadır. Yerleşmenin en iyi korunmuş olan binası unvanına sahiptir. Cellanın içinde kutsal ziyafet sırasında kullanılan sedirlerin yer aldığı alçak sıvalı sekilerin izine burada rastlanmak mümkündür. Arka duvarda yer alan nişte kral ailesi İdrieus ile karısı Ada ve Zeus’un heykelleri saklanmaktaydı. Tahminlere göre bu bina, hem rahiplerin çalışma yeri ve kutsal ziyafet için, hem de kutsal alanın arşivi için kullanılmıştır.

Labranda Antik Kenti’nde ilk kazılar 1948 yılında Uppsala Üniversitesi’nden Prof. Dr. Axel W. Persson tarafından başlatıldı ve 2013 yılına kadar devam edildi. 2013 senesinden itibaren kazılar, öncesinde Bilkent Üniversitesi’nde görev yapan, 2020 yılında ise Lyon Üniversitesi’ne geçen Prof. Dr. Olivier Can Henry başkanlığında devam ettirilmektedir. Kazılara ek olarak, Labraunda’nın yayılım alanını ve etrafındaki kalıntıları belgelemek sebebi ile 2018 yılından beri Prof. Dr. Olivier Can Henry başkanlığında bir yüzey araştırması projesi de gerçekleştirilmektedir.

Labranda Antik Kenti Ziyaret Saatleri

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın belirlediği, Müze ve Ören yerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10. Maddesine göre;

Müze ve ören yerleri dini bayramların birinci günü saat 13.00’e kadar kapalıdır.

15 Nisan / 2 Ekim (yaz sezonu) açılış saati: 08.00 – kapanış saati: 19.00

3 Ekim / 14 Nisan (kış sezonu) açılış saati: 08.00 – kapanış saati: 17.00

Haftanın 7 günü açıktır. Giriş ücretsizdir.

Labranda Antik Kenti’ne nasıl gidilir?

Milas’ın girişinde bulunan Labranda tabelasını takip ederek antik kente özel aracınızla veya taksi ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Milas şehir merkezinde hizmet veren dolmuşlar vasıtası ile kentin yakın yerlerine kadar gidebilirsiniz.

29 Ağu 2023 - 10:45 Muğla/ Milas- Kültür & Sanatgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Milas Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Milas hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haber Milas editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Milas değil haberi geçen ajanstır.