Uzun’dan anayasa çıkışı: “Sonuncusu 2017 yılı olmak üzere birçok kez anayasa değişikliği yapıldı”

Uzun dönem Muğla Baro Başkanlığı yapan CHP’nin hukukçu Milletvekili Cumhur Uzun TBMM Genel Kurulunda söz alarak Anayasa tartışmalarına dair görüşlerini dile getirdi.

Büyütmek için resme tıklayın

Anayasa’nın 78 maddesinde doğrudan ya da dolaylı değişiklik yapıldığını belirten Uzun; “Sayın cumhurbaşkanı; “Gelin sivil bir Anayasa’yı hep birlikte yapalım” diyor. Ancak, bu söylemle sonuncusu 2017 yılı olmak üzere bugüne kadar birçok kez anayasa değişikliği yapıldı.

“22 YILLIK İKTİDARINIZ SIRASINDA, HALKIMIZ YARARINA NE YAPMAK İSTEDİNİZ DE BU ANAYASA SİZE ENGEL OLDU?”

Son yapılan anayasa değişikliği ile anayasamızda bulunan 78 maddede doğrudan ya da dolaylı olarak değişikliğe gidildi. Darbecilerin yaptığı anayasa zamanında anayasamızda bulunmayan cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi gibi bir sistem anayasanın neredeyse tümüne etki yaratacak şekilde yeniden düzenledi. 2017 yılında yapılan değişiklikler sırasında da mevcut anayasamızı, sivil anayasa yapmak iddiası ile ve anayasayı darbe anayasası olarak nitelendiren söylemler üzerinden değişti.

Halkımız, sivil anayasa yapalım söyleminize güvenerek 2017 yılı değişikliklerine evet dedi. Siz de o gün bu anayasaya evet denilmesi için, anayasanın sivilleştiğini herkese duyurdunuz.

Bizzat kendi ifadenizle sivilleştiğini iddia ettiğiniz şimdiki anayasamızda ne oldu da bugün yine sivil bir anayasa yapmamız gerekiyor noktasına döndünüz?

22 yıllık iktidarınız sırasında, halkımız yararına ne yapmak istediniz de bu anayasa size engel oldu?” dedi.

“2017 YILINDA YAPILAN REFERANDUM SONRASI YÜRÜRLÜĞE GİREN ANAYASAMIZ BUGÜN YASAMAYI DA YARGIYI DA YÜRÜTMENİN VESAYETİ ALTINA ALMIŞ BULUNMAKTADIR.”

Referandum sonrası yasama ve yargı yürütmenin vesayeti altına alınmıştır diyen Uzun: “2017 yılında yapılan referandum sonrası yürürlüğe giren anayasamız bugün yasamayı da yargıyı da yürütmenin vesayeti altına almış bulunmaktadır.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi denilen ve dünyada eşi benzeri bulunmayan, bu sistemde yürütme tek başına bütün erklerin, yasamanın da, yargının da üzerinde kendisini tek yetkili ve muktedir tayin etmiştir.

Bu denli geniş yetki veren ve salt bu nedenle dahi demokratik olmadığı tartışmasına zemin hazırlayan mevcut anayasamıza rağmen, iktidar ve yürütme tarafından bu anayasaya bile uygun olmayan uygulamalara ülkece şahit olduk.

“CUMHURBAŞKANI KENDİSİNE TABİ BİR YARGI KURGULADI”

Cumhurbaşkanı, aynı zamanda bir siyasi partinin genel başkanı olmayı sürdürmektedir. Seçim kanunlarında söylendiği halde gerekli değişiklikler yapılmadığı için, kendi partisinin tüm milletvekillerini belirleyerek parlamentonun yapısını, yani yasamayı belirlemekte, gerek anayasa mahkemesini, gerekse “Hâkimler ve Savcılar Kurulu” üyelerini de kendisi belirleyerek kendisine tabi bir yargı kurgulamaktadır.

Bir ülkede yasama, yürütme ve yargı tek elde toplanmışsa, o ülkenin anayasasında demokratik ve evrensel hukuka uygun hükümlerin olduğundan bahsedilemez, olsa bile bunların uygulanabilirliğinden bahsedilemez.

Tüm bunlara rağmen; anayasalar, içeriğindeki hükümlerin uyulması ve ülke yönetiminin buna göre yapılması için, toplumun bu hükümler üzerinde uzlaştığı teoremine dayalı olarak yapılır ve katıksız uygulanır.

Oysa mevcut anayasamızda yer alan hükümlere rağmen iktidar, anayasal zorunlulukları bir kenara bırakmakta, uymakla zorunlu ve hatta uymak konusunda meclisin ve Yüce Türk Milletinin huzurunda yemin ederek söz verdiği anayasa hükümlerini bir kenara bırakmaktadır.” İfadelerini kullandı.

CAN ATALAY VURGUSU

Yaptığı konuşmada Can Atalay’a da vurgu yapan CHP’li Uzun: “Anayasamıza göre seçilmiş bir milletvekilinin tutuklu olması mümkün değilken bugün hala Hatay Milletvekili Can Atalay aramızda değil. Hani anayasa hükmü? Nerede kaldı anayasa hükmü?” dedi.

İRFAN FİDAN ÖRNEĞİ; “KANUNA KARŞI HİLE”

Konuşmasında İrfan Fidan’ın Anayasa Mahkemesi üyesi olmasını da değerlendiren Uzun:

“Anayasa Mahkemesi bir üyesinin Yargıtay’ın kendi üyeleri arasında seçileceği anayasamızın amir hükmü olduğu halde;

Salt Cumhurbaşkanı öyle istiyor diye, İrfan Fidan önce Yargıtay üyeliğine atanıp, oradan daha bir dosya incelemeden, daha bir karara imza atmadan, sözüm ona seçimle Anayasa Mahkemesi’ne üye gönderilmedi mi?

Değerli milletvekilleri; hukukta bunun adına “Kanuna karşı hile” derler ve hukuk kanuna karşı hileyi korumaz.” Dedi.

“BİZİM ÜLKEMİZDE YENİ BİR ANAYASADAN ÖNCE, MEVCUT ANAYASAYI HAKKANİYETLE UYGULAYACAK DEMOKRATİK BİR ZİHNİYET SORUNU VARDIR.”

İktidarın demokratik zihniyet sorunu olduğunu söyleyen Uzun: “İyi kanunlar, kötü uygulayıcılar elinde adalete hizmet edemezken, kötü kanunlar bile iyi uygulayıcılar elinde adalete, insanımızın mutluluğuna ve refahına hizmet edebilirler.

Bizim ülkemizde yeni bir anayasadan önce, mevcut anayasayı hakkaniyetle uygulayacak demokratik bir zihniyet sorunu vardır.

Bu nedenle, siz yeni bir anayasadan önce, mevcut anayasayı halkımızın mutluluğuna, ülkemizin demokrasisine, insanımızın refahına uygun işletmek için zihniyetinizi değiştiriniz” dedi.

# yer, bir, alan, tüm, daha, son

05 Eki 2023 - 14:15 - Yaşamgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Milas Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Milas hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haber Milas editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Milas değil haberi geçen ajanstır.Anket Milas'ın sorunlarını konuşabileceğimiz sosyal medya canlı yayınlarımız hangi saatte yapılmalı?
Tüm anketler