“Cezasızlık cesaret doğurur!”

CHP Muğla Milletvekili Cumhur Uzun, TBMM Genel Kurulunda partisinin “Ülkemizde Yaşanan Aydınlarımıza Yönelik Cinayetlerin Araştırılması” önergesiyle ilgili konuştu. Cezasızlık cesaret doğurur diyen Uzun'un konuşmasının ardından önerge Ak Parti ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

Haber albümü için resme tıklayın

CHP’nin “Ülkemizde Yaşanan Aydınlarımıza Yönelik Cinayetlerin Araştırılması” önergesi TBMM Genel Kurulunda görüşüldü.

Önerge üzerine CHP Grubu adına konuşan Muğla Milletvekili Cumhur Uzun Cumhuriyet’in bir aydınlanma devrimi olduğunu söyleyerek; “ Türkiye’de aydınlanma süreci, Cumhuriyetin ilanıyla ve halkın egemenliğine dayalı yeni bir devlet sistemi oluşturulmasıyla başlamıştır.

Cumhuriyetle başlayan aydınlanma süreci, halk üzerindeki egemenliğini ve imtiyazlarını, sınıfsal çıkarlarını kaybeden bazı kesimlerin, büyük bir direnişi ile karşılaşmıştır. Atatürk’e yönelik suikast girişimleri, Asteğmen Kubilay’ın Menemen’de şehit edilmesi, gerici ayaklanmalar, çağdaşlaşmaya ve laikleşmeye karşı gösterilen muhalefetin boyutunu açıkça ortaya koymaktadır” dedi.

“CUMHURİYETİMİZ BUGÜNLERE KOLAY GELMEDİ!”

Ülkemizin sayısız acı olayla karşı karşıya geldiğini dile getiren Uzun: “Bu günlere kolay gelinmemiş, süreç içinde aydınlanma ve çağdaşlık yolunda maalesef sayısız acı olayla karşı karşıya kalınmıştır.

Darbeler eliyle birçok kez demokrasimiz sekteye uğramış, yaşanan katliamlar ile ülkemiz ağır yara almış, toplumsal barışımıza ve ülkemiz demokrasisine büyük zarar veren sayısız siyasi cinayet işlenmiştir.

Uğur Mumcu, Musa Anter, Muammer Aksoy, Çetin Emeç, Bahriye Üçok, Gaffar Okkan, Ahmet Taner Kışlalı, Necip Hablemitoğlu, Kemal Türkler, Tahir Elçi ve ismini burada sayamadığımız daha birçok aydın, yazar, gazeteci, siyasetçi ve bilim insanı, menfur cinayetler sonucu öldürülmüşlerdir

Ne yazık ki bu karanlık cinayetler günümüze kadar gerçek anlamda aydınlatılamamış azmettiricileri ve failleri tam olarak tespit edilerek cezalandırılamamışlardır.” ifadelerini kullandı.

“CEZASIZLIK, CESARET DOĞURUR!”

Ülkemizde yaşanan aydın cinayetlerinin araştırılması için TBMM’de Araştırma Komisyonu kurulması için verdikleri önergenin desteklenmesini isteyen Uzun: “Cezasızlık, cesaret doğurur. Bu nedenle her olay en ince ayrıntısına kadar araştırılmalı ve tüm failleri ile ortaya çıkarılarak, sorumlular cezalandırılmalı, olaylar nedeniyle bozulan toplumsal huzur yeniden tesis edilmelidir.

Sunduğumuz önerge ile Cumhuriyetimizin ve ilkelerinin kökleşerek yüzyıllar boyu sürmesi amacıyla düşüncelerini paylaşan, yazılar yazan ve bu uğurda durmaksızın çalışan Cumhuriyet aydınlarımızın uğradıkları suikastların ve katledilişlerinin araştırılmasını istiyoruz.” Dedi.

“ASLA OLMASIN AMA BAŞINIZA GELDİĞİNİ DÜŞÜNÜN”

Genel kurulda bulunan milletvekillerini bir dakikalığına düşünmeye davet eden Uzun: “Şimdi sizleri bir dakikalığına bunun üzerinde düşünmeye davet ediyorum. Cumhuriyetimizin 100. Yılında, Cumhuriyeti kollama ve koruma görev sırası sizlerde, bizlerde, hepimizde…

Asla olmasın ama, bir sabah uyandığınızda ve bu görev nedeniyle gazi meclise gelmeye hazırlandığınız bir anda, haince bir saldırı nedeniyle ve salt bu nedenle hayattan koparıldığınızı, katledildiğinizi düşünün.

Sizin, ailenizin ve sevenlerinizin o andan itibaren geride kalanlardan tek bir beklentisi olacaktır. Bunu yapanların, tüm faillerinin tespit edilerek etkin şekilde cezalandırılması ve bir daha böyle bir durumun yaşanmamasının sağlanması.” Dedi.

“ŞİMDİ GÖREV GAZİ MECLİSİMİZDE!”

Tüm faillerin ve azmettiricilerin araştırılması, etkin şekilde cezalandırılması için TBMM’ye görev düştüğünü belirten Uzun: “ Gelin hep birlikte, öldürülen Cumhuriyet aydınlarımızın şahsından önce cumhuriyetimize yönelmiş bulunan bu hain saldırıların, siyasi cinayetlerin, bir daha yaşanmaması için tüm yönleriyle araştıralım. Gizli kalmış tüm yönlerini, azmettiricileri dahil tüm faillerini ortaya koyalım.

Bu bizim katledilen aydınlarımızın ailelerine ve yakınlarına olan bir sorumluluğumuz olduğu kadar, cumhuriyetimize olan bir borcumuzdur. Gelin hep birlikte bu borcumuzu ödeyelim” dedi.

26 Eki 2023 - 09:58 - Yaşamgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Milas Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Milas hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haber Milas editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Milas değil haberi geçen ajanstır.Anket Türk Kahvenizi nasıl içersiniz?
Tüm anketler