“Doğum günün kutlu olsun Türkiye Cumhuriyeti!”

Milas’ta Cumhuriyetin 100. Yılı nedeniyle gerçekleştirilen resmi kutlamaların bugünkü adresi Şehit Metin Özcan Stadyumu oldu. Stadı dolduran Milas sakinleri ve öğrenciler, sergilenen gösteriler, okunan şiirler ve resmigeçit töreni ile 100.yılı coşku ve heyecanla kutladı.

+12
Haber albümü için resme tıklayın

29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 100.yılı nedeniyle Milas Şehit Metin Özcan Stadyumunda tören düzenlendi.

Törende ilk olarak Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke, Garnizon Komutanı Albay Muammer Mersincik ve Belediye Başkanı Muhammet Tokat, törene katılan halkın ve öğrencilerin bayramını kutladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke yaptı. Kaymakam Böke şunları söyledi:

“Biliyorsunuz, çok uzun, meşakkatli ve destansı bir sürecin ardından 13 Ekim 1923'te Ankara başkent yapılmış; hemen akabinde 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyet ilan edilmiştir.

Ulu Önder'in “Türk Milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare biçimi, Cumhuriyet idaresidir.” Diyerek ilan ettiği Cumhuriyet; Türk Ulusuna bırakılmış en büyük miras ve asla vazgeçilmez en yüce değerdir.

Günümüz dünyasında, hak ve hürriyetlerinden yoksun toplumların ayakta kalmaları ve yaşamaları mümkün değildir. Cumhuriyetin en büyük erdemi, Türk toplumunu ulus olma bilincine kavuşturması, bireyi yurttaş konumuna yükseltmesi ve Türk kadınını tüm toplumsal ve ekonomik süreçlere dâhil ederek çağdaş uygarlık yolunda atılmış en büyük adım olmasıdır. Ancak unutulmaması gerekir ki, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyet, olmuş bitmiş bir süreç değildir. Tersine, onun “Devrimcilik" ilkesi gereği, sürekli olarak değişime ve yeniliklere açık bir süreçtir. Rehberi akılcılık ve bilimdir. Bundan dolayıdır ki Gazi, “Bir gün söylediklerim bilime aykırı düşerse, Bilimi seçin” demiştir.

Milas'ın ve güzel ülkemin aydınlık geleceği gençlerimiz, unutmayın ki Ulu Önder, sizlere güvenmiş ve bütün ümidinin gençlikte olduğunu ifade etmiştir. Bu durum ise sizlere bahşedilmiş büyük bir onur olmasının yanında aynı zamanda büyük sorumluluklar yüklemektedir. İçte ve dışta; dâhili ve harici yıkıcı-bölücü odaklar, dün olduğu gibi bugün de mevcuttur. Sizden beklenen, Ulu Önder'in işaret ettiği yoldan ayrılmadan, hiç durmadan yürümektir. Asya ve Avrupa kıtalarını bağlayan bu müstesna coğrafyada bugün olduğu gibi yarın da uğraşmak zorunda olacağımız güçler ve güçlükler olacaktır. Her şeyden önce, kendinize güveniniz. Siz, bundan 100 yıl önce emperyalizmin en önde gelen güçlerini alt etmiş; tüm dünyada mazlum uluslara ilham kaynağı olmuş bir ulusun temsilcisisiniz. Bilimin rehberliğinde, Atamızın gösterdiği hedefe bu ülkeyi ulaştıracak, asla yorulmayacaksınız. Türkiye Cumhuriyeti devletini, layık olduğu yere, milletler liginin en üstüne taşıyacaksınız. Medeniyetlere başkentlik yapmış güzel Milas'ın değerli sakinleri, gençlerimize güvenin. İçinde bulunduğumuz dijital çağda pek çok sosyal ve beşeri ilişkinin şekil değiştirdiğini ve geçmişte hepimizin özlemle andığı pek çok tutum ve davranışın artık gençler tarafından benimsenmediğini; bu durumun da sizleri üzdüğünü biliyorum. iki evlat sahibi bir baba olarak ben de zaman zaman elbette bu duygulara kapılıyorum Ancak, her ne kadar hayat özellikle içinde bulunduğumuz çağda çok hızlı değişse de şundan da eminim ki çocuklarımız ve gençlerimiz, Atasına, ülkesine ve bayrağına sonuna kadar gönülden bağlıdır. Cumhuriyeti, bu şerefli kazanımı gelecek yüzyıllara taşımak konusunda benim onlara güvenim tamdır

Değerli Milaslılar, kıymetli konuklar, Ulus olarak büyük bir zafere ulaştığımız Kurtuluş Savaşımızı yeni, güçlü bir devletle ve Cumhuriyet yönetimi ile taçlandırışımızın üzerinden tam bir asır geçti. Bağımsız ve müstakil, özgürce yaşama arzusu ile elde edilen bu büyük zaferi sürekli hale getirmek için Cumhuriyete giden yolu çok iyi bilmek, anlamak ve her zaman hatıralarımızda canlı tutmak zorundayız. Çünkü bu süreç, yüce devletimizin bekası ve ulusumuzun huzur ve refahı açısından en önemli kılavuzdur. Mustafa Kemal Atatürk'ün rehberliğinde büyük Türk milletinin kanı, canı ve büyük fedakârlıklarıyla kurulan Türkiye Cumhuriyeti, geride bıraktığımız yüzyılda olduğu gibi Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği üzere, önümüzdeki yüzyılda, "Türkiye Yüzyılında" da tüm kazanım ve değerleri ile sonsuza değin yaşatılması, hepimizin ortak sorumluluğudur.

Türkiye Cumhuriyeti devletinin milletlerarası bağı güçlü, dışa dönük, ekonomik gelişmesini ve kalkınmasını tam anlamıyla gerçekleştirmiş büyük bir ülke olarak Atasının çizdiği hedeflere koşması ve ulaşması kuşkusuz hepimizin en büyük dileğidir. Bu nihai hedeflere aklın ve bilimin yol göstericiliğinde Atatürk ilke ve inkılapları ışığında şüphesiz ulaşacağız. Bundan en ufak bir şüphem yoktur. Ve hatta sadece ekonomi ve sanayide değil, edebiyat, sanat ve spor başta olmak üzere, beşeri hayatın tüm alanlarında Türk genci atasını tanıdıkça ve çalıştıkça çok daha büyük başarılara giden yolu aralayacaktır.

Çok değerli Milaslılar, bugün Ortadoğu'da yaşanan insanlık dışı savaş ve Filistin halkının karşı karşıya kaldığı soykırım, hepimizi derinden üzmektedir. Savaşın ve dünyanın gözü önünde gerçekleşen bu dramın faturasını maalesef en ağır şekilde çocuklar ve gençler ödemekteler. Elbette silah tüccarlarının ve emperyalist güçlerin bugün Ortadoğu coğrafyasında uygulamaya koydukları senaryo, bu coğrafyayla sınırlı değildir. Ancak, Ülkemiz üzerinde kirli planları olan ve zaman zaman farklılıklarımızı kullanarak bizi zayıflatmanın hesaplarını yapan kirli zihinler şunu bilmelidir ki, 100 yıllık Türkiye Cumhuriyetinin ve kazanımlarının kanımızın son damlasına kadar savunucusuyuz. Canımız pahasına, atalarımızın, cepheye mermi, erzak taşıyan cefakâr kadılarımızın, Kuva-i Milliye kahramanlarımızın bize yurt bıraktığı bu toprakları müdafaa edecek, Çanakkale ruhuyla bir ve beraber olacağız 100 yıl uzun zaman, onlar unutmuş olabilirler, ancak hatırlatırız ki birlik ve kardeşlik, asırlardı bu toprakların en kadim mayası olagelmiştir.

Değerli Hemşerilerim, Kıymetli Milaslılar, gururla ifade ediyoruz ki, bu büyük bayram bugün olduğu gibi 100. yılı, tüm yurtta olduğu gibi Milâs’ta, bu müstesna topraklarda da coşku ve gururla kutlanıyor. Ancak su noktanın altını özellikle çizmek isterim ki; tarih, bugün bize, bu stadı dolduran yüzlerce insana çok farklı bir ayrıcalık bahşetmiştir. Bu kutlu Zaferin 100. Yıldönümü coşkusuna şahit olmak çocuklarımıza hatta torunlarımıza gururla anlatacağımız bir ayrıcalıktır. Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyetimizin 100. Yılını kutluyor, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm şehitlerimizi ve ebediyete intikal etmiş gazilerimizi rahmetle, gazilerimizi saygıyla anıyorum

Doğum günün kutlu olsun Türkiye Cumhuriyeti!”

Kaymakam’ın konuşmasının ardından, öğrenciler spor gösterileri sundu, şiirler okudu ve gösteriler yaptı.

MİLAS MEHMET GÜÇLÜ GÜREŞ EĞİTİM MERKEZİ SPORCULARI İZLEYENLERDEN TAM NOT ALDI

Mehmet Güçlü Güreş Eğitim Merkezi’nde eğitim gören güreşçi öğrenciler yaptıkları gösterilerle törene katılanlardan tam not aldılar.

MİNİK ÖĞRENCİLER DÖNEM KIYAFETLERİ İLE UZUN SÜRE ALKIŞLANDI

Cumhuriyetin ilk yıllarında giyilen kıyafetlerin benzerlerini giyen minik öğrencilerin gösterisi ise tribünleri dolduran vatandaşlardan uzun süre alkış aldı.

YARIŞMALARDA DERECEYE GİRENLERE ÖDÜLLERİ VERİLDİ

Cumhuriyetin 100. yılı nedeniyle düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri protokol üyeleri tarafından verildi

LİSE ÖĞRENCİLERİNİN VALS GÖSTERİSİ İLGİ GÖRDÜ

Lise öğrencilerinin yaptığı vals gösterisi ise törene katılanlardan yoğun ilgi gördü.

RESMİGEÇİT TÖRENİ İLE SONA ERDİ

Şehit Metin Özcan Stadyumunda gerçekleştirilen Cumhuriyetin 100.yılını kutlama töreni, resmigeçit töreni ile sona erdi.

29 Eki 2023 - 15:54 Muğla/ Milas- Yaşam

Muhabir  Mehmet Tabakgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Milas Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Milas hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haber Milas editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Milas değil haberi geçen ajanstır.Anket Türk Kahvenizi nasıl içersiniz?
Tüm anketler