Büyükşehir, Milas'ın en büyük barajını Bodrum için kamulaştırmak istiyor

Muğla Büyükşehir Belediyesi Bodrum’da yaşanan su sıkıntılarını ortadan kaldırılmak için Geyik Barajını kamulaştırarak baraj suyunun tamamını içme suyu olarak Bodrum’a aktarmayı amaçlıyor.

Muğla Büyükşehir Belediyesi, Geyik Barajını, Elektrik Üretim Anonim Şirketinden (EÜAŞ) satın alıp buradaki suyun tamamını Bodrum’a aktarmayı amaçlıyor.

Ek su sağlama çalışmaları hız kesmeden devam ediyor

Muğla Büyükşehir Belediyesi MUSKİ Genel Müdürlüğü ekipleri, Bodrum’da su iletiminin mümkün olmaması nedeniyle DSİ tarafından kapatılmak zorunda kalınan iki baraja önlem olarak birçok farklı projeyi hayata geçirdi. Ekipler Akgedik Barajından Bodrum’a su aktarımı için yeni içme suyu hattı ve depo yaparak Yarımada’ya önemli miktarda su sağladı. Ayrıca Sazköy ve diğer farklı su kaynaklarında yapılan çalışmalarla da Bodrum’a önemli miktarda su iletimi yapıldı.

Yeraltı su kaynaklarının sisteme dahil edilmesinin yanı sıra ekipler tarafından mevcut su gözlerinde ve içme suyu arıtma tesislerinde iyileştirmeler yapılarak sisteme daha fazla su kazandırılmasının yanı sıra Bodrum’un gelecek nüfus projeksiyonu göz önüne alınarak yeni projelere başlandı.

Bodrum’un su sorununu ortadan kaldıracak çözümler

Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan çalışmalar kapsamında Bodrum’un 2041 ve 2054 yıllarına kadar içme suyu sorununun bilimsel yönleriyle ele alındı. İlave ana su temini sağlanması için yapılan hesaplamalara göre 2041 yılına kadar Bodrum’un içme suyu ihtiyacının 52 milyon metreküp olduğu belirlenirken bu kapsamda birçok farklı projenin hayata geçirilmesi planlanıyor.

Bunlardan en önemlisi ise Geyik Barajının, Büyükşehir Belediyesi satın alınarak baraj suyunun tamamen Bodrum’a içme suyu olarak aktarılması projesi olacak. Bu kapsamda Büyükşehir Belediyesi tarafından Geyik Barajının kamulaştırılması için gerekli işlemler yapılıyor. Baraj, EÜAŞ’den satın alındığı takdirde buradaki su sadece Bodrum’un kullanımına sunulacak ve İlçedeki su açığının çok büyük bir kısmı giderilecek.

Bunun yanı sıra Mumucular Barajı etrafında bulunan tüm mahallelere kanalizasyon şebekesi yapılarak evsel atıksu kirliliğinin önlenmesi ayrıca farklı noktalardaki dereler üzerinde çalışma yapılıp bunların Mumcular Barajına akmasının sağlanması içinde çalışmalar yapılıyor. Yine aynı çalışma kapsamında yağmur suyu hasadı gibi farklı çözüm çalışmalarda yapılacağı vurgulanıyor.

Bunun yanı sıra DSİ ana isale hatlarında da taşıma kapasitesinin arttırılması için birçok farklı noktada terfi istasyonları ve yeni hat düzenlemeleri yapılacağı da belirtiliyor.

08 Oca 2024 - 17:10 Muğla/ Milas- Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Milas Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Milas hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haber Milas editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Milas değil haberi geçen ajanstır.

06

D.demir. - Milasın suyunu. Bodruma götürme ye hakkınız yoooook. Hazırcılar Milas ovası ne olacak?. Milas ovası yemyeşil olması lazim. Bodrum'un dağını taşını talan ettirdiniz. İpini koparan Bodrum'a geldi. Böyle giderse Artvin barajından su getirirsiniz.

Yanıtla . 7Beğen . 0Beğenme 10 Ocak 13:00
04

Kuşadalı - Lahmacunun 400 tl olduğu Bodrum'da suya özel tarife uygulamayı düşünmüş olmalı Muğla Büyükşehir Belediyesi.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 10 Ocak 06:43
07

Rahime - @Kuşadalı 04 nolu yoruma cevabı: Güllük ve Kıyıkışlacık ta su özel HZR SU adı altında Türkiye'nin en pahalı suyunu kullanıyoruz herhalde Bodrum'da da bundan sonra su ozellesecek

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 11 Ocak 21:32
03

Milaslı - Kaç senedir kuraklık var

Bodrumda suyun biteceği belliydi

Niye başka çare düşünmediniz de şimdi milasın suyuna göz koyuyorsunuz?

Milaslı ne yapacak susuz?

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 09 Ocak 20:56
02

Fatma Önerge - Kesin çözüm,Muğla dahil,tüm ilçeleri Bodrum'a ilçe,daha iyisi,köy yapın.Zaten, bütün Milas ve hatta Muğla ili,Bodrum'a hizmet için var.

En geç 20 yıl içinde Bodrum da kaçılacak yerlerden olacak.

Yanıtla . 7Beğen . 1Beğenme 09 Ocak 00:32
05

Agop Aranyan - @Fatma Önerge 02 nolu yoruma cevabı: Bodrum şimdi bile yaşanılacak yer değil sıkışık ve kontrolsüz büyüdü, hayat pahalı boncuk var sanki

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 10 Ocak 12:22
01

Hüseyin İnan - Taşıyın bodruma suyu buradaki köylüler çifçiligi bıraksın öylemi şimdiye kadar büyük şehir niye akıl edememiş Bodruma yakın bir yerde baraj yapmayı taşıma suyla degirmen dönmez benim görüşüm

Yanıtla . 8Beğen . 1Beğenme 08 Ocak 20:25
08

Bir Insan - @Hüseyin İnan 01 nolu yoruma cevabı: Milasin suyu milasindir bodrumdaki insanda milasda yaşayan insan degilmi bobrum il olsun diğerleri ne yaparsanız yapin

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 11 Ocak 23:59