Çalışan gazetecilerin günü kutladılar

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Muğla Valisi İdris Akbıyık ve Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat yazılı açıklama yaparak, tüm çalışan gazetecilerin gününü kutladı.

Gazetecilerin hak mücadelesinin önemli bir dönüm noktası olarak 1961’den bu yana kutlanan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Muğla Valisi İdris Akbıyık tarafından yapılan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü mesajı şöyle:

“Haber alma ve yayma özgürlüğünün en etkili aracı basın, demokrasinin vazgeçilmez bir unsurudur.

Gazetecilik ise, bir iş ve meslek olmakla birlikte aynı zamanda yapılan işin niteliği ve vasfı itibarıyla topluma haber ve bilgi akışı sağlama gibi önemli bir sorumluluk taşımaktadır.

Bu bakımdan bilginin yayılma hızının baş döndürücü şekilde arttığı günümüzde, doğru ve dürüst habercilik anlayışı her zamankinden daha kıymetli hale gelmiştir. Dolayısıyla toplumsal değerlerimize saygılı, kişi hak ve özgürlüğünü gözetme ilkesiyle kamuoyunu tarafsız, doğru habere ulaştırmak tüm basın mensuplarımızın daima temel amacı olmalıdır. Basınımızın bu ilkeleri her zaman göz önünde bulunduracağına olan inancım tamdır.

Diğer yandan hem ülkemiz hem de dünya turizminde önemli bir yere sahip olan ilimiz açısından baktığımızda ilimizin tanıtımı ve turizme yapılan katkı nedeniyle basın çalışanlarının çalışmaları bizim için ayrı bir değere sahiptir.

Bu duygu ve düşüncelerle; mesai mefhumu gözetmeksizin görevlerini yerine getirerek kamuoyunun doğru ve tarafsız olarak bilgilendirilmesinde önemli rol oynayan, ilimizin sosyal, kültürel ve ekonomik yönden gelişmesine çalışmalarıyla katkıda bulunan tüm basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlar, aileleriyle birlikte daha nice mutlu, sağlıklı ve başarılı yıllar dilerim.”

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’ın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü mesajı ise şöyle:

“Her biri kendi alanında uzman, tarafsız ve ilkeli habercilik anlayışını benimseyen gazetecilerimiz, demokrasinin temel taşlarından biridir. Güçlü bir demokrasi için özgür ve bağımsız bir medyanın varlığı elzemdir. Bu noktada özgür gazetecilerimiz, toplumu aydınlatma ve bilgilendirme görevini titizlikle yerine getirmektedir.

Gazetecilik, doğru bilgiye ulaşma ve bunu kamuoyuyla paylaşma sorumluluğu gerektiren bir meslek olduğu kadar, özveri ve cesaret isteyen bir uğraştır. Hiçbir sorumluluktan kaçınmayarak, toplumun vicdanı, gözü ve kulağı olan gazetecilerimiz, olağanüstü koşullarda bile, doğruluktan ve tarafsızlıktan ödün vermeden, mesleğini büyük bir emek ve çabayla yürütmektedir.

Türkiye’de gazeteciler yazdıkları veya söyledikleri nedeniyle cezaevinde tutuluyor. Gazeteciler özgürlüğünü yitirirken toplumumuz haber alma hakkını, ülkemiz de demokrasisini kaybediyor. Özgür gazeteciler, ya hürriyetlerine yönelik baskıyla ya da ekonomik baskılarla yıpratılmaya çalışılıyor.

Bilgi, birikim ve hayat tecrübeleri ile alternatif bir bakış açısı ile bakan, toplumun bilgi akışını sağlayan, haberleri ulaştıran ve kamuoyunu aydınlatan değerli gazetecilerimizin, 10 Ocak Gazeteciler Günü'nü en içten dileklerimle kutluyor; halktan taraf olan tüm gazetecilerimize sağlık, sıhhat ve mesleklerinde başarılar diliyorum.”

09 Oca 2024 - 10:47 Muğla/ Milas- Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Milas Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Milas hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haber Milas editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Milas değil haberi geçen ajanstır.